Jak rozliczyć najem, czyli czym jest PIT-28?

26 listopada 2020

fot. materiały reklamowe
fot. materiały reklamowe

Coraz więcej osób w ramach planowania swojej przyszłości finansowej, zamiast odkładać pieniądze w banku, czy na lokacie decyduje się na inwestycje w nieruchomości. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, budownictwo mieszkaniowe od stycznia do września 2020 roku cały czas rośnie. Według tych obliczeń, w okresie dziewięciu miesięcy tego roku, mimo trwającej epidemii COVID-19, oddano do użytkowania więcej mieszkań niż rok wcześniej. Według informacji zbieranych przez urząd, ponad 1105 z tych nowych mieszkań oddanych do użytkowania w 2020 roku, przeznaczonych było właśnie na wynajem. Ci wszyscy ludzie planują więc na swoich „M” zarabiać. Powinni więc zastanowić się nad możliwościami rozliczenia się z organami podatkowymi. Jedną z możliwości jest tak zwany PIT-28. Czym jest? Jakie są cechy charakterystyczne tego rozliczenia? Dlaczego warto go wybrać?


PIT-28 – czym jest?


PIT-28 to nazwa formularza, deklaracji podatkowej, na którym podatnik może przygotować swoje zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz przeznaczony jest dla osób fizycznych, które osiągają przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to w dużym skrócie, że żeby móc skorzystać z formularza PIT-28, podatnik musi wcześniej sprawdzić, czy jego przychody są objęte ryczałtem, a jeżeli nie to czy może to zmienić.


Podstawy prawne rozliczenia – ustawa o zryczałtowanym podatku


Podstawą prawną regulującą te zagadnienia, jest ustawa z dnia 20 listopada 1998 roku, o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.2020.1905 tj. z dnia 2020.10.29). Zgodnie z art. 1, Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne, gdzie w ustępie 2 wymieniono: przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Formularz PIT-28 został natomiast wskazany, jako właściwy do rozliczenia się z podatku


Terminy ustawowe do złożenia deklaracji


Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt. 2, ustawy zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zeznanie należy złożyć w terminie od dnia 15 lutego do końca lutego roku, następującego po roku podatkowym. Jeżeli podatnik przygotuje deklarację za wcześnie i je złoży, to ustawodawca zdecydował, że taki PIT-28 jako zeznanie złożone przed początkiem terminu, uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.


Jak przygotować PIT?


PIT-28 można składać na razie w obu formach (tradycyjnej, czyli papierowo oraz elektronicznie na przykład PIT online). PIT-28 jest również dostępny dla podatników w usłudze Twój e-PIT. Obecnie (od 1 stycznia 2020 roku) obowiązującym (aktualnym) formularzem jest PIT-28 o numerze „22”.
Ulga na dzieci w PIT 37


Dzieci to ogromna radość, ale też i odpowiedzialność. W tym konieczność zapewnienia im odpowiednich warunków życia i rozwoju. Na to potrzebne są środki finansowe. Od dłuższego czasu w Polsce mamy do czynienia z kryzysem demograficznym. Liczba ludności w Polsce jest coraz niższa, a społeczeństwo się starzeje. Odpowiedzią na to mają być różne rodzaje programów socjalnych i...Rozliczenie PIT-37 w 2021 roku - co warto wiedzieć?


Do ostatecznego terminu złożenia rozliczenia podatkowego za rok 2020 jest jeszcze trochę czasu. Jeśli jednak liczysz na zwrot nadpłaconego podatku, warto złożyć rozliczenie jak najszybciej. Koniecznie upewnij się także, czy masz prawo do skorzystania z jednej z obowiązujących obecnie ulg.Ubezpieczenie GAP – czym właściwie jest?


Polski rynek ubezpieczeń jest zróżnicowany i bogaty w wiele ciekawych rozwiązań. W tym tekście opowiemy Ci nieco o ubezpieczeniu GAP. Dowiesz się, czym jest i kto powinien zainteresować się tego typu polisą. Zaczynamy!Przekonaj się, dlaczego pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach pomoże Ci w sprzedaży


Ostatnie lata i miesiące przyniosły wiele zmian na polu marketingu sieciowego, dlatego właśnie coraz trudniej własnoręcznie zadbać o widoczność w sieci. Zwyczajny przedsiębiorca coraz częściej najzwyczajniej nie ma czasu, by samodzielnie stawać w szranki z konkurencją, która pozycjonuje się z pomocą specjalistów w marketingu internetowym. Poniżej wraz z fachowcami z branży...Jak znaleźć pracę w Białymstoku?


Nie da się ukryć, że poszukiwanie miejsca pracy determinuje miejsce zamieszkania. Są takie regiony w naszym kraju powodujące, że jest zdecydowanie ciężej znaleźć dobrą pracę i mówimy tutaj o tzw. Polsce B, czyli wschodzie, które dominują w jedno duże miasto i ewentualnie parę mniejszych, jednak jest więcej wsi. Trudności ze znalezieniem pracy pojawiają się szczególnie...STS wznosi sponsoring Ekstraklasy na zupełnie nowy poziom


Kluby piłkarskie praktycznie od zawsze opierały swoją działalność na sponsorach. Niestety, bez odpowiedniego wsparcia finansowego zrealizowanie niektórych inwestycji byłoby po prostu nierealne. Dlatego znalezienie odpowiedniego sponsora, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, stanowi niezwykle ważną kwestię dla każdego klubu.Garaże drewniane - wysoka jakość w niskiej cenie


Panujący w naszym kraju klimat nie sprzyja przechowywaniu pojazdów na zewnątrz. Zmieniające się w zależności od pór roku warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na stan techniczny samochodów, motorów, a nawet rowerów.

Moda weselna 2021 – minimalizm i personalizacja


Moda ślubna i weselna podlega corocznym modyfikacjom. To nie tylko odzwierciedlenie trendów modowych ogółem, ale też aktualnej sytuacji. Ze zrozumiałych powodów w sezonie 2021 będzie dominował minimalizm. Jednocześnie wesela będą bardziej spersonalizowane niż do tej pory.
 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok