Jak znaleźć pracę w Białymstoku?

28 grudnia 2020

Materiały reklamowe, praca w Białymstoku
Materiały reklamowe, praca w Białymstoku

Nie da się ukryć, że poszukiwanie miejsca pracy determinuje miejsce zamieszkania. Są takie regiony w naszym kraju powodujące, że jest zdecydowanie ciężej znaleźć dobrą pracę i mówimy tutaj o tzw. Polsce B, czyli wschodzie, które dominują w jedno duże miasto i ewentualnie parę mniejszych, jednak jest więcej wsi. Trudności ze znalezieniem pracy pojawiają się szczególnie dziś, w dobie pandemii koronawirusa gdzie pracodawcy często są zmuszani do zamykania swoich przedsiębiorstw. Za pomocą naszego artykułu przybliżymy Ci białostocki rynek pracy. Zapraszamy!

Czym się charakteryzuje rynek pracy w Białymstoku?

Warto sobie powiedzieć na wstępie, że w związku z tym, że jest to miasto wschodnie, to i widać to również poprzez wysoką stopę bezrobocia, która w październiku wyniosła aż 6,7%, a mówimy o mieście wojewódzkim. Problemem jest to, że woj. podlaskie charakteryzuje się takimi miastami jak Białystok, Łomża i Suwałki, natomiast pozostałe miejscowości mają poniżej 30 tys. mieszkańców, co jednak mocno utrudnia rozwinięcie zatrudnienia w tych miastach.

Białystok dopada podobny casus, jak Bydgoszczy gdzie dookoła nie ma wielkich miast i wszyscy starają się o znalezienie pracy w tym miejscu, bo raz, że to miasto wojewódzkie, a dwa, że najwięcej kapitału jest właśnie w stolicy województwa podlaskiego. Jest to wyjątkowy region ze względu na to, że dominującą gałęzią przemysłu jest rolnictwo. Nie da się również ukryć, że wiele ludzi stara się uciec z tych terenów w miejsca, gdzie łatwiej znaleźć pracę, bądź wybiera pracę za granicą.

Jak znaleźć pracę w Białymstoku?

Przeglądając oferty pracy w kategorii "Praca Białystok" na jednym z najpopularniejszych serwisów z możliwością znalezienia pracy zauważyliśmy, że jest około 1000 ofert pracy. Najczęściej zatrudnienie można znaleźć w następujących sektorach:

  • sprzedaż - 353 oferty
  • IT (programowanie i administracja) - 190 ofert
  • obsługa klienta - 186 ofert
  • praca fizyczna - 160 ofert
  • inżynieria - 137 ofert

Ciekawostką jest, że w sumie 66 ofert dotyczy łańcucha dostaw oraz ogólnie szeroko pojętego transportu. Nie ma co się dziwić, jest to region, który jest kluczowy dla Polski w związku z bliskością do krajów graniczących z nami na wschodzie jak Litwa i zawsze będzie zapotrzebowanie w tym sektorze gospodarki. Również zaskakujący jest mała liczba ofert pracy fizycznej oraz przede wszystkim ogromna liczba miejsc w sprzedaży (ponad 1/3) oraz sporą liczbą miejsc w IT.

Jeżeli liczysz na pracę zdalną, to takowych jest 190, natomiast co 5 oferta pracy jest w oparciu o kontrakt B2B (business to business).

Wydaje się, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest poszukanie pracy w bardziej przemysłowych regionach Polski jeżeli jesteśmy pracownikiem fizycznym, być może nawet w grę powinna wejść praca za granicą, natomiast branża IT jest świetnie rozwijająca się w tym regionie - prawie co 5-ta oferta dotyczy właśnie programowania bądź ze sprawami dotyczącymi tej branży. Jak to bywa w większych miastach, również funkcjonują agencje pracy tymczasowej i jeżeli chcemy znaleźć pracę w tym regionie, bądź też wyjechać do innego kraju, to warto odwiedzić takie miejsce.

Na pewno życie na Podlasiu ma swoje plusy w postaci wielu miejsc o walorach kulturoznawczych jak parki narodowe, ale jednak na pewno nie jest to miejsce, gdzie najłatwiej znaleźć pracę, co ma swoje odzwierciedlenia we wskaźnikach stopy bezrobocia.


Nowoczesna kablówka – moc kanałów na wyciągnięcie ręki


Kablówka to szeroki wachlarz rozrywki dla każdego członka rodziny. Co możesz zyskać wraz z telewizją kablową w swoim domu? Na co pozwala kablówka na miarę XXI wieku?Jakie pościele Polacy najchętniej wybierają do sypialni?


Wybierając pościel do sypialni, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na jej wygląd, ale też na jakość. Sprawdziliśmy, jakie pościele cieszą się uznaniem Polek i Polaków.Ulga na dzieci w PIT 37


Dzieci to ogromna radość, ale też i odpowiedzialność. W tym konieczność zapewnienia im odpowiednich warunków życia i rozwoju. Na to potrzebne są środki finansowe. Od dłuższego czasu w Polsce mamy do czynienia z kryzysem demograficznym. Liczba ludności w Polsce jest coraz niższa, a społeczeństwo się starzeje. Odpowiedzią na to mają być różne rodzaje programów socjalnych i...Rozliczenie PIT-37 w 2021 roku - co warto wiedzieć?


Do ostatecznego terminu złożenia rozliczenia podatkowego za rok 2020 jest jeszcze trochę czasu. Jeśli jednak liczysz na zwrot nadpłaconego podatku, warto złożyć rozliczenie jak najszybciej. Koniecznie upewnij się także, czy masz prawo do skorzystania z jednej z obowiązujących obecnie ulg.Ubezpieczenie GAP – czym właściwie jest?


Polski rynek ubezpieczeń jest zróżnicowany i bogaty w wiele ciekawych rozwiązań. W tym tekście opowiemy Ci nieco o ubezpieczeniu GAP. Dowiesz się, czym jest i kto powinien zainteresować się tego typu polisą. Zaczynamy!Przekonaj się, dlaczego pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach pomoże Ci w sprzedaży


Ostatnie lata i miesiące przyniosły wiele zmian na polu marketingu sieciowego, dlatego właśnie coraz trudniej własnoręcznie zadbać o widoczność w sieci. Zwyczajny przedsiębiorca coraz częściej najzwyczajniej nie ma czasu, by samodzielnie stawać w szranki z konkurencją, która pozycjonuje się z pomocą specjalistów w marketingu internetowym. Poniżej wraz z fachowcami z branży...STS wznosi sponsoring Ekstraklasy na zupełnie nowy poziom


Kluby piłkarskie praktycznie od zawsze opierały swoją działalność na sponsorach. Niestety, bez odpowiedniego wsparcia finansowego zrealizowanie niektórych inwestycji byłoby po prostu nierealne. Dlatego znalezienie odpowiedniego sponsora, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, stanowi niezwykle ważną kwestię dla każdego klubu.Garaże drewniane - wysoka jakość w niskiej cenie


Panujący w naszym kraju klimat nie sprzyja przechowywaniu pojazdów na zewnątrz. Zmieniające się w zależności od pór roku warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na stan techniczny samochodów, motorów, a nawet rowerów.


 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok