Jak znaleźć pracę w Białymstoku?

[Artykuł sponsorowany]

28.12.2020, 14:50, akt. 3.03.2021, 13:56


Materiały reklamowe, praca w Białymstoku
Materiały reklamowe, praca w Białymstoku

Nie da się ukryć, że poszukiwanie miejsca pracy determinuje miejsce zamieszkania. Są takie regiony w naszym kraju powodujące, że jest zdecydowanie ciężej znaleźć dobrą pracę i mówimy tutaj o tzw. Polsce B, czyli wschodzie, które dominują w jedno duże miasto i ewentualnie parę mniejszych, jednak jest więcej wsi. Trudności ze znalezieniem pracy pojawiają się szczególnie dziś, w dobie pandemii koronawirusa gdzie pracodawcy często są zmuszani do zamykania swoich przedsiębiorstw. Za pomocą naszego artykułu przybliżymy Ci białostocki rynek pracy. Zapraszamy!

Czym się charakteryzuje rynek pracy w Białymstoku?

Warto sobie powiedzieć na wstępie, że w związku z tym, że jest to miasto wschodnie, to i widać to również poprzez wysoką stopę bezrobocia, która w październiku wyniosła aż 6,7%, a mówimy o mieście wojewódzkim. Problemem jest to, że woj. podlaskie charakteryzuje się takimi miastami jak Białystok, Łomża i Suwałki, natomiast pozostałe miejscowości mają poniżej 30 tys. mieszkańców, co jednak mocno utrudnia rozwinięcie zatrudnienia w tych miastach.

Białystok dopada podobny casus, jak Bydgoszczy gdzie dookoła nie ma wielkich miast i wszyscy starają się o znalezienie pracy w tym miejscu, bo raz, że to miasto wojewódzkie, a dwa, że najwięcej kapitału jest właśnie w stolicy województwa podlaskiego. Jest to wyjątkowy region ze względu na to, że dominującą gałęzią przemysłu jest rolnictwo. Nie da się również ukryć, że wiele ludzi stara się uciec z tych terenów w miejsca, gdzie łatwiej znaleźć pracę, bądź wybiera pracę za granicą.

Jak znaleźć pracę w Białymstoku?

Przeglądając oferty pracy w kategorii "Praca Białystok" na jednym z najpopularniejszych serwisów z możliwością znalezienia pracy zauważyliśmy, że jest około 1000 ofert pracy. Najczęściej zatrudnienie można znaleźć w następujących sektorach:

  • sprzedaż - 353 oferty
  • IT (programowanie i administracja) - 190 ofert
  • obsługa klienta - 186 ofert
  • praca fizyczna - 160 ofert
  • inżynieria - 137 ofert

Ciekawostką jest, że w sumie 66 ofert dotyczy łańcucha dostaw oraz ogólnie szeroko pojętego transportu. Nie ma co się dziwić, jest to region, który jest kluczowy dla Polski w związku z bliskością do krajów graniczących z nami na wschodzie jak Litwa i zawsze będzie zapotrzebowanie w tym sektorze gospodarki. Również zaskakujący jest mała liczba ofert pracy fizycznej oraz przede wszystkim ogromna liczba miejsc w sprzedaży (ponad 1/3) oraz sporą liczbą miejsc w IT.

Jeżeli liczysz na pracę zdalną, to takowych jest 190, natomiast co 5 oferta pracy jest w oparciu o kontrakt B2B (business to business).

Wydaje się, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest poszukanie pracy w bardziej przemysłowych regionach Polski jeżeli jesteśmy pracownikiem fizycznym, być może nawet w grę powinna wejść praca za granicą, natomiast branża IT jest świetnie rozwijająca się w tym regionie - prawie co 5-ta oferta dotyczy właśnie programowania bądź ze sprawami dotyczącymi tej branży. Jak to bywa w większych miastach, również funkcjonują agencje pracy tymczasowej i jeżeli chcemy znaleźć pracę w tym regionie, bądź też wyjechać do innego kraju, to warto odwiedzić takie miejsce.

Na pewno życie na Podlasiu ma swoje plusy w postaci wielu miejsc o walorach kulturoznawczych jak parki narodowe, ale jednak na pewno nie jest to miejsce, gdzie najłatwiej znaleźć pracę, co ma swoje odzwierciedlenia we wskaźnikach stopy bezrobocia.






















 
 

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok