Ubezpieczenie GAP – czym właściwie jest?

[Artykuł sponsorowany]

8.01.2021, 13:13, akt. 3.03.2021, 13:55


Materiały reklamowe, Ubezpieczenie GAP
Materiały reklamowe, Ubezpieczenie GAP

Polski rynek ubezpieczeń jest zróżnicowany i bogaty w wiele ciekawych rozwiązań. W tym tekście opowiemy Ci nieco o ubezpieczeniu GAP. Dowiesz się, czym jest i kto powinien zainteresować się tego typu polisą. Zaczynamy!


Wyobraź sobie, że Twój samochód został skradziony lub bardzo poważnie uszkodzony, a Ty do spłaty masz jeszcze kredyt, który zaciągnąłeś, by kupić pojazd. W takiej sytuacji może okazać się, że wypłacone odszkodowanie nie wystarczy Ci na naprawy, a do tego wszystkiego będziesz musiał w dalszym ciągu płacić raty. Wtedy właśnie z pomocą może przyjść Ci ubezpieczenie GAP - https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-gap-ochrona/.

Jak działa ubezpieczenie GAP?

Jeśli kupiłeś samochód na kredyt lub w leasing, oprócz OC jesteś również zobowiązany do wykupienia polisy autocasco. Jak już wspomnieliśmy wyżej, może okazać się, że oba ubezpieczenia nie będą w stanie pokryć kosztów, które wygeneruje kradzież lub uszkodzenie pojazdu. W takiej sytuacji jedyną ochronę może zagwarantować ubezpieczenie GAP. W ramach tej polisy odszkodowanie jest wypłacane w razie kradzieży oraz szkody całkowitej auta. Warto również wspomnieć, że fakt, czy byłeś sprawcą, czy poszkodowanym nie ma znaczenia w kontekście wypłaty odszkodowania. 

Ubezpieczenie GAP – jakie są rodzaje?

Zasadniczo istnieją trzy rodzaje ubezpieczenia GAP. Poniżej znajdziesz opis każdego z nich.

  • GAP fakturowy – najdroższy rodzaj ubezpieczenia GAP. Polega na tym, że ubezpieczyciela wypłaca różnicę pomiędzy ceną samochodu na fakturze, a jego wartością rynkową ustalaną na dzień kradzieży lub uszkodzenia.
  • GAP finansowy – wariant, który jest najtańszy. Sprawdza się przede wszystkim przy leasingu z niskim wkładem własnym i wysoką kwotą wykupu pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami leasingu a kwotą wypłacanego AC.
  • GAP indeksowy – ten rodzaj jest wybierany najczęściej przy krótkich umowach leasingowych i polega na tym, że ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości od 20% do 30% wartości skradzionego lub uszkodzonego pojazdu.

Osoby zainteresowane tego typu ochroną mogą również wykupić GAP Casco. Dzięki takiej polisie pokrywana jest różnica pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia OC/AC, a sumą ubezpieczenia autocasco.

Ubezpieczenie GAP – ile kosztuje?

Oczywiście każde towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi do tematu nieco inaczej, ale przyjęło się, że ubezpieczenie GAP kosztuje od 0,4% do 1,2% wartości całkowitej pojazdu rocznie. Zazwyczaj składka jest doliczana do umowy kredytowej lub leasingowej. Jeśli interesują Cię konkretniejsze informacje, to poniżej znajdziesz ceny polis GAP dla poszczególnych rodzajów ubezpieczenia:

  • GAP fakturowy – od 0,7% do 1,2%
  • GAP finansowy – od 0,4% do 0,5%
  • GAP indeksowy – od 0,7% do 0,8%

Dla przykładu samochód o wartości 100 000 zł będzie mógł być ubezpieczony polisą GAP za kwotę od 400 do 1200 zł rocznie. Nie są to powalające składki i warto zastanowić się na tego typu ochroną.

Czy to ma sens?

Musisz wiedzieć, że nowe samochody tracą na wartości w zastraszająco szybkim tempie. Średnio po trzech latach wartość pojazdu jest mniejsza aż o 50% niż w dniu zakupu. Ubezpieczenie GAP sprawi, że w razie kradzieży lub wypadku nie będziesz więc musiał spłacać rat kredytu lub leasingu, gdy zostaniesz pozbawiony pojazdu. Jeśli szukasz dobrych ofert ubezpieczeniowych, powinieneś poznać lepiej charakter każdej z polis. Wejdź na stronę https://najtaniejuagenta.pl/poradnik-oc-ac/ i dowiedz się, więcej o tym, jak wybrać tanie OC i AC.






















 
 

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok