Rozliczenie PIT-37 w 2021 roku - co warto wiedzieć?

12 stycznia 2021

Materiały reklamowe, Rozliczenie PIT-37
Materiały reklamowe, Rozliczenie PIT-37


PIT 37 - dla kogo jest przeznaczony?

Między 15 lutego a 30 kwietnia 2021 roku do złożenia deklaracji podatkowej na formularzu PIT-37 zobowiązani są wszyscy podatnicy, którzy w 2020 roku uzyskane przychody rozliczali za pośrednictwem płatników. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszystkich tych podatników, którym podatki obliczał i podbierał płatnik, czyli najczęściej pracodawca lub zleceniodawca. Pensja lub kwota za zlecenie, którą otrzymywał taki podatnik była już odpowiednio pomniejszona o należny podatek oraz składki na świadczenia zdrowotne i społeczne. Najprościej więc rzecz ujmują, PIT-37 jest to formularz przeznaczony przede wszystkim dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, a także umów-zleceń oraz umów o dzieło.

Na podstawie czego się rozliczasz przy PIT-37?

Podstawą do rozliczenia PIT 37 jest dokument, który do końca lutego powinieneś otrzymać od pracodawcy. Jest to PIT-11, w którym płatnik informuje o wszystkich zaliczkach podatkowych pobranych oraz przesłanych do US w imieniu konkretnego podatnika. Twój pracodawca jest zobowiązany do przesłania do Urzędu takiego rozliczenia do 31 stycznia każdego roku. W tym roku, z racji tego, że 31 stycznia wypada w niedzielę, termin złożenia deklaracji przez pracodawców został przesunięty na 1 lutego 2021. roku. Podobnie jest z terminem dostarczenia druku do pracownika - z racji niedzieli wypadającej w ostatnim dniu lutego, pracodawca ma obowiązek przekazać ci PIT-11 do 1 marca. W przypadku wielu osób podstawę do zeznania podatkowego stanowi jeden PIT-11. Jeśli świadczysz pracę na rzecz kilku pracodawców, to twoja deklaracja PIT-37 stanowi sumę danych ze wszystkich formularz PIT-11. W przypadku gdy oprócz umowy o pracę posiadasz także własną działalność gospodarczą, rozliczasz się już na innym dokumencie.

Materiały reklamowe, Rozliczenie PIT-37

Ty z kolei do 30 kwietnia masz czas na złożenie deklaracji. Pamiętaj, że im szybciej to zrobisz, tym szybciej otrzymasz ewentualny zwrot podatku. Warto przypomnieć, że termin otrzymania zwrotu zależy teraz od sposobu przekazania deklaracji:

  • jeśli zrobisz to w formie elektronicznej - otrzymasz zwrot w ciągu 45 dni od daty złożenia PIT online;
  • jeśli zrobisz to w formie papierowej - na zwrot możesz czekać do trzech miesięcy od daty złożenia wniosku.

To kolejny argument, który przemawia za korzystaniem z programów PIT online i rozliczania się za pomocą gotowych programów, które jednocześnie umożliwiają bezpośrednią wysyłkę zeznania do właściwego Urzędu Skarbowego.

Jak rozliczyć PIT-37?

PIT-37 spora część osób może rozliczyć przez akceptację dokumentu dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów. Pamiętaj jednak, że PITy te przygotowane są jedynie w oparciu o PIT-11 otrzymany od twojego pracodawcy. Jeśli więc chcesz rozliczyć się razem z małżonkiem, chcesz skorzystać z ulgi lub odliczenia dochodu, musisz formularz wypełnić samodzielnie. Możesz to oczywiście zrobić na papierowym druku, natomiast znacznie lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu e-PITY. Korzystanie z oprogramowania do rozliczenia podatkowego unikasz wielu błędów, które mogą przydarzyć się przy samodzielnym dokonywaniu obliczeń. Przy programie do PIT online podajesz jedynie swoje dane, dane z PIT-ów otrzymanych od pracodawców oraz informacje o ewentualnych odliczeniach i ulgach. Resztę wykonuje za ciebie program. Dba on również o to, aby podatnik wypełnił wszystkie obowiązkowe pola - bez ich uzupełnienia wysłanie formularza nie będzie możliwe. Gotowe zeznanie przez program możesz automatycznie wysłać do Urzędu Skarbowego. Wystarczy podpis w postaci podpisu kwalifikowanego lub autentykacji polegającej na podaniu dochodów z roku 2019 (czyli z poprzedniego formularza PIT).


Jakie pościele Polacy najchętniej wybierają do sypialni?


Wybierając pościel do sypialni, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na jej wygląd, ale też na jakość. Sprawdziliśmy, jakie pościele cieszą się uznaniem Polek i Polaków.Ulga na dzieci w PIT 37


Dzieci to ogromna radość, ale też i odpowiedzialność. W tym konieczność zapewnienia im odpowiednich warunków życia i rozwoju. Na to potrzebne są środki finansowe. Od dłuższego czasu w Polsce mamy do czynienia z kryzysem demograficznym. Liczba ludności w Polsce jest coraz niższa, a społeczeństwo się starzeje. Odpowiedzią na to mają być różne rodzaje programów socjalnych i...Ubezpieczenie GAP – czym właściwie jest?


Polski rynek ubezpieczeń jest zróżnicowany i bogaty w wiele ciekawych rozwiązań. W tym tekście opowiemy Ci nieco o ubezpieczeniu GAP. Dowiesz się, czym jest i kto powinien zainteresować się tego typu polisą. Zaczynamy!Przekonaj się, dlaczego pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach pomoże Ci w sprzedaży


Ostatnie lata i miesiące przyniosły wiele zmian na polu marketingu sieciowego, dlatego właśnie coraz trudniej własnoręcznie zadbać o widoczność w sieci. Zwyczajny przedsiębiorca coraz częściej najzwyczajniej nie ma czasu, by samodzielnie stawać w szranki z konkurencją, która pozycjonuje się z pomocą specjalistów w marketingu internetowym. Poniżej wraz z fachowcami z branży...Jak znaleźć pracę w Białymstoku?


Nie da się ukryć, że poszukiwanie miejsca pracy determinuje miejsce zamieszkania. Są takie regiony w naszym kraju powodujące, że jest zdecydowanie ciężej znaleźć dobrą pracę i mówimy tutaj o tzw. Polsce B, czyli wschodzie, które dominują w jedno duże miasto i ewentualnie parę mniejszych, jednak jest więcej wsi. Trudności ze znalezieniem pracy pojawiają się szczególnie...STS wznosi sponsoring Ekstraklasy na zupełnie nowy poziom


Kluby piłkarskie praktycznie od zawsze opierały swoją działalność na sponsorach. Niestety, bez odpowiedniego wsparcia finansowego zrealizowanie niektórych inwestycji byłoby po prostu nierealne. Dlatego znalezienie odpowiedniego sponsora, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, stanowi niezwykle ważną kwestię dla każdego klubu.Garaże drewniane - wysoka jakość w niskiej cenie


Panujący w naszym kraju klimat nie sprzyja przechowywaniu pojazdów na zewnątrz. Zmieniające się w zależności od pór roku warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na stan techniczny samochodów, motorów, a nawet rowerów.

Moda weselna 2021 – minimalizm i personalizacja


Moda ślubna i weselna podlega corocznym modyfikacjom. To nie tylko odzwierciedlenie trendów modowych ogółem, ale też aktualnej sytuacji. Ze zrozumiałych powodów w sezonie 2021 będzie dominował minimalizm. Jednocześnie wesela będą bardziej spersonalizowane niż do tej pory.
 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok