Czy fotowoltailka na Podlasiu się opłaca?

[Artykuł sponsorowany]

1.03.2021, 11:21, akt. 11:24


Czy fotowoltailka na Podlasiu się opłaca?
Czy fotowoltailka na Podlasiu się opłaca?

Jakie warunki do produkcji prądu ze słońca panują na Podlasiu? Czy fotowoltaika w Białymstoku się opłaca?


Ceny energii elektrycznej w naszym kraju każdego roku stają się coraz wyższe. Przedsiębiorcy, osoby prowadzące gospodarstwa rolne oraz osoby prywatne szukają więc rozwiązań, pozwalających na ich zmniejszenie. Jednym z bardzo ciekawych pomysłów, pozwalających na uzyskanie całkowitej niezależności energetycznej, jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Zadaniem takiej instalacji jest produkcja czystej energii elektrycznej ze słońca. Rozwiązanie to przykłada się również do ochrony środowiska. Niestety trzon energetyczny w Polsce cały czas stanowią elektrownie opalane węglem, które każdego dnia emitują do atmosfery duże ilości gazów cieplarnianych. Fotowoltaika korzysta ze źródła odnawialnego i jest przyjazna środowisku. Jakie warunki do produkcji prądu ze słońca panują na Podlasiu? Czy oferta fotowoltaiki w Białymstoku się opłaca?

Warunki do fotowoltaiki na Podlasiu


Podlasie znajduje się we wschodniej części naszego kraju. Wiele osób twierdzi, że warunki do fotowoltaiki są w tym regionie kiepskie. Zwłaszcza, że w naszym województwie znajdują się miejsca nazywane nieoficjalnie "biegunem zimna". Jest to błędnie postawiona teza, ponieważ w regionie tym mamy do czynienia z bardzo dobrymi warunkami dla paneli fotowoltaicznych. Co ciekawe, statystyki pokazują, że w okolicach Białegostoku mamy każdego roku około 151 dni słonecznych. Dzięki temu produkcja energii elektrycznej ze słońca jest możliwa na dość wysokim poziomie, który jest w stanie zapewnić niezależność energetyczną standardowej rodzinie. Jest to również idealne rozwiązanie dla gospodarstw rolnych, szukających oszczędności. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli w takim przypadku znacznie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, dzięki czemu w ogólnym rozrachunku pozostanie nam więcej wolnej gotówki.

Dla zapewnienia największej efektywności, instalacja fotowoltaiczna musi być odpowiednio ustawiona. Chodzi tutaj przede wszystkim o ukierunkowanie jej na południe pod kątem ok. 40-45 stopni. Wówczas produkcją prądu w dni słoneczne będzie na bardzo wysokim poziomie. Co ciekawe, zastosowanie odpowiednich paneli pozwali także produkować prąd ze słońca w dni pochmurne. Właściwe ustawienie instalacji ma również szczególne znaczenie w okresie zimowym, kiedy słońce znajduje się nisko nad widnokręgiem. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu możliwe jest więc produkowanie energii elektrycznej również w miesiącach jesienno-zimowych. Oczywiście jej ilość będzie niższa niż latem, ale rozliczenie roczne pozwoli zrekompensować tą różnice. Aktualnie obowiązuje w naszym kraju rozwiązanie, które pozwala prąd wyprodukowany w nadwyżce latem, wykorzystać w późniejszym czasie.

Czy instalacja fotowoltaiczna w Białymstoku i okolicach się opłaca?


Dzięki temu, że na Podlasiu panują dogodne warunki i dobre nasłonecznienie, instalacja fotowoltaiczna jest opłacalną inwestycją. Jej zwrot powinien nastąpić po okresie ok. 5-10 lat. Ciężko dokładnie oszacować czas potrzebny na zwrot z inwestycji, ponieważ składa się na niego wiele zmiennych. Możemy go oczywiście odpowiednio skrócić, dzięki licznym dotacjom państwowym oraz unijnym. Ciekawym rozwiązaniem w naszym kraju są również preferencje podatkowe. Osoby prywatne, gospodarstwa oraz przedsiębiorcy, wartość fotowoltaiki mogą ująć w kosztach podatku dochodowego. Korzystając z tego typu pomocy, mamy możliwość zrekompensowania części kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji. Najważniejszym plusem ekonomicznym jest jednak w tym wypadku obniżenie rachunków za prąd. Średniej wielkości rodzina, dzięki fotowoltaice jest w stanie zaoszczędzić nawet 4000 zł rocznie.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Szpiedzy, wielka historia i miłość

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok