Ile kosztuje chemia do zmywarek?

[Artykuł sponsorowany]

12.03.2021, 13:33, akt. 13:34


Ile kosztuje chemia do zmywarek?
Ile kosztuje chemia do zmywarek?

Wszyscy chcemy, aby naczynia wyjmowane ze zmywarki były czyste i błyszczące. Gorzej, gdy trzeba wydać pieniądze na zakup środków chemicznych do zmywania. Porównujemy ceny na półkach sklepowych. Testujemy chemię różnych marek, aby wybrać możliwie najtańszą i najlepszą. Czy chemia do zmywarki naprawdę jest droga? Czy zmywanie mechaniczne w ogóle jest opłacalne? Sprawdźmy.

Zmywanie mechaniczne to wygoda i oszczędność


Nie ulega wątpliwości, że zmywarki ułatwiły nam wszystkim życie. Nie musimy już zmywać naczyń pod kranem. Oszczędzamy czas i wodę, chronimy skórę na dłoniach. Standardowo na każdy cykl zmywarki zużywa się 9 litrów wody. Jeśli chodzi o pobór prądu, to nowoczesne, energooszczędne zmywarki zużywają go niewiele. Tak naprawdę różnica w rachunkach za energię elektryczną jest niewielka. Gdyby zawartość zmywarki umyć pod kranem, to potrzebowalibyśmy kilkadziesiąt litrów wody i ok. 25 ml płynu do naczyń. Wprawdzie prąd jest niepotrzebny, ale codzienne zmywanie ręczne to marnowanie wody. W dodatku zajmuje dużo czasu i niszczy skórę na dłoniach. Dzięki zmywarkom ten czas możemy przeznaczyć dla rodziny, na odpoczynek i pielęgnację ciała. Oczywiście, do zmywarki potrzebny jest komplet środków chemicznych, takich jak kapsułki do zmywarek, specjalna sól zmiękczająca i płyn nabłyszczający. Pamiętajmy jednak, że sól dosypuje się raz na kilkanaście cykli. Płynu zaś potrzeba naprawdę niewiele, aby naczynia błyszczały i nie miały zacieków. Zapas 100 sztuk kapsułek znanej i cenionej marki kupisz za około 60 złotych, a wystarczą Ci one na 100 cykli zmywania, czyli bardzo długo.

Czy warto oszczędzać na środkach chemicznych do zmywarki?


Pamiętajmy, że wszystkie środki chemiczne mają swoje przeznaczenie. Dlatego nie próbujmy zmywać bez użycia soli czy płynu. Zmywarka wtedy szybciej się zużywa, a naczynia często mają zacieki i wyglądają nieestetycznie. Niestety, na forach internetowych pełno jest opinii, że bez soli też można zmywać, a zamiast płynu można stosować zwykły ocet kuchenny. To błąd. Sól do zmywarek zmiękcza wodę, a przez to zapobiega zaciekom na naczyniach. Skąd biorą się zacieki? To drobinki związków mineralnych, zawartych w wodzie z wodociągu. Najgorsze jednak jest to, że twarda woda powoduje osadzanie się kamienia wewnątrz zmywarki, co jest częstą przyczyną awarii tego sprzętu. A naprawa kosztuje przecież o wiele więcej, niż odpowiednie środki chemiczne. Z kolei płyn nabłyszczający dodaje połysku naczyniom, co widać zwłaszcza na szklankach i kieliszkach. Ułatwia też ich wysychanie po zakończonym cyklu. Najważniejszym jednak środkiem jest odpowiedni detergent, czyli kapsułki lub tabletki do zmywarek. Przy czym nie zalecamy stosowania tanich zamienników z popularnych marketów. Dlaczego? Nie po to mamy zmywarkę w domu, aby złościć się z powodu niedomytych naczyń.

Najlepsza i najtańsza chemia do zmywarek


Najlepszą chemię do zmywarek kupisz w sklepach z AGD. Sprzedają one wyłącznie środki chemiczne, zalecane przez producentów urządzeń domowych. Kupisz tam zarówno chemię do zmywarki, jak i proszki i kapsułki do prania, płyny do płukania oraz inne środki, potrzebne do utrzymania czystości i higieny w domu. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to kupuj chemię do domu w zestawach. Zapłacisz mniej, niż gdybyś kupowała każdy środek osobno. A w dodatku masz pewność, że kupując tabletki, nie zapomnisz o soli i na odwrót.

Pamiętaj, że wysoka jakość środków chemicznych ułatwia zmywanie i sprzątanie. A wiadomo, że czysty i pachnący dom to chluba gospodarzy.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok