Jak wypowiedzieć OC i zmienić ubezpieczyciela?

[Artykuł sponsorowany]

15.04.2021, 08:44, akt. 16.04.2021, 13:44


Jak wypowiedzieć OC i zmienić ubezpieczyciela?
Jak wypowiedzieć OC i zmienić ubezpieczyciela?

Jako właściciel pojazdu samochodowego jesteś zobowiązany posiadać ważną polisę OC. Nikt nie może ci jednak narzucić konkretnej oferty, ani wymagać od ciebie wiernego trwania przy jednym ubezpieczycielu. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz chciał korzystać z usług dotychczasowej firmy, możesz złożyć wypowiedzenie umowy OC.


Na wstępie warto wyjaśnić, kiedy zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa. Faktem jest jednak, że polisa, która już została wykupiona, pozostaje ważna do terminu wskazanego w umowie, a poniesionych na nią wydatków co do zasady nie można odzyskać. Pytanie zatem, jak wypowiedzieć umowę OC tak, aby nie generowało to niepotrzebnych kosztów? Jak i kiedy, w zgodzie z przepisami, można zmienić ubezpieczyciela?

Jak wypowiedzieć OC z końcem umowy?Aby bez zbędnych kosztów i zgodnie z przepisami zmienić ubezpieczyciela, trzeba wiedzieć nie tylko, jak wypowiedzieć umowę OC, ale również, w jakim terminie należy to zrobić. Otóż jak stanowi art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, formalnej rezygnacji należy dokonać nie później niż dzień przed upływem ważności polisy. Jeśli nie dopełnimy tego terminu, umowa zostanie automatycznie przedłużona, co będzie wiązało się z naliczeniem opłat za kolejny okres rozliczeniowy.

Jak wypowiedzieć polisę OC szybko i skutecznie? Formularz wypowiedzenia polisy można przekazać ubezpieczycielowi na kilka różnych sposobów. Możesz dostarczyć go do placówki towarzystwa, skorzystać z pośrednictwa agenta ubezpieczeniowego albo wybrać tradycyjną pocztę lub drogę internetową. Jeśli wybierasz formę pisemną, konieczne będzie sporządzenie pisma, w którym muszą znaleźć się następujące elementy:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu,
  • dane twoje oraz zakładu ubezpieczeń,
  • tytuł pisma,
  • dane dotyczące ubezpieczonego auta (marka, model, numer rejestracyjny itp.),
  • podstawa prawna, na mocy której rezygnujesz z OC,
  • twój podpis.

Tak sporządzone wypowiedzenie pozostaje ci dostarczyć do ubezpieczyciela, osobiście, pocztą lub e-mailem i poczekać na potwierdzenie rozwiązania umowy.

Jak wypowiedzieć umowę OC przez Internet?


Najbardziej wygodna jest jednak opcja online. Jak wypowiedzieć umowę OC przez Internet? Tutaj szczegóły zależą już od ubezpieczyciela, ale zwykle wystarczy po prostu zalogować się do serwisu dla klientów i dokonać właściwego zlecenia. W takim zleceniu, inaczej niż w przypadku dokumentu papierowego, nie muszą już znaleźć się wszystkie wcześniej wymienione elementy, ponieważ są one już w systemie.

Kiedy wypowiedzieć umowę OC?


Jak wspomniano, umowę OC możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie, ale najlepiej zrobić to tuż przed końcem jej ważności. Pamiętaj jednak, że przed złożeniem wypowiedzenia powinieneś wykupić polisę w nowym towarzystwie, tak, aby nie doszło do przerwy w ubezpieczeniu – wystarczy, że zrobisz to dosłownie parę dni wcześniej.

Miej na uwadze, że umowę OC możesz bez problemu wypowiedzieć, jeśli nabyłeś używany pojazd i z jakiegoś względu nie chcesz kontynuować ubezpieczenia poprzedniego właściciela. W tej sytuacji znajduje zastosowanie art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wynika z niego, że złożenie wypowiedzenia będzie skutkowało natychmiastowym wygaśnięciem umowy i zwrotem składki dla poprzedniego właściciela (jeśli składka miała być płacona w ratach, możesz uniknąć ich zapłaty).

Pamiętaj, że chcąc zrezygnować z „przejętej” polisy, podobnie jak w pozostałych przypadkach, musisz najpierw wykupić nowe OC.

Zmiana ubezpieczyciela – co jeszcze warto wiedzieć?


W Polsce działa mechanizm automatycznego odnawiania się polisy samochodowej, którego rolą jest chronić kierowców przed jazdą bez ochrony ubezpieczeniowej. Jego występowanie sprawia jednak, że do zmiany ubezpieczyciela OC potrzebna jest rezygnacja z ubezpieczenia OC, z którego korzystałeś do tej pory. Jeśli nie dopilnujesz tej formalności przed końcem okresu rozliczeniowego, to najrozsądniej będzie pozostać w danym towarzystwie na kolejny rok.

W tym przypadku obowiązuje jednak zapis art. 28a, dzięki któremu właściciel auta zyskuje prawo do wypowiedzenia takiej umowy oraz szansę na zwrot składki OC za każdy niewykorzystany dzień ochrony, jeśli tę składkę już opłacił. Warto przy tym pamiętać, że można wypowiedzieć jedynie tę umowę, która została odnowiona automatycznie.

Rynek ubezpieczeń samochodowych zmienia się dynamicznie, dlatego przed końcem umowy warto rozważyć rezygnację z polisy OC i przeanalizować oferty innych ubezpieczycieli. Jedną z tych, na które warto zwrócić uwagę, przygotowała firma Aviva. Ubezpieczenie OC od Avivy to nawet do 60% zniżki za bezszkodową jazdę, a także 4% rabatu za zakup polisy online.


 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok