Jak wybrać dobrego instalatora fotowoltaiki?

[Artykuł sponsorowany]

11.05.2021, 12:54, akt. 12:55


Jak wybrać dobrego instalatora fotowoltaiki?
Jak wybrać dobrego instalatora fotowoltaiki?

Wszyscy jesteśmy świadkami nieustępującej popularności fotowoltaiki, która przyciąga nie tylko atrakcyjne programy wsparcia inwestycji w zieloną energię, prawdziwie korzystne oferty sprzedaży i montażu, ale również oszustów wyłudzających pieniądze i dane osobowe oraz nierzetelne firmy, które zaślepione rychłym zyskiem, nie dbają o profesjonalizm i wysoką jakość swoich usług. Jak więc spośród tak wielu wykonawców fotowoltaiki wybrać tego, który zapewni kompleksowość i wysoką jakość usług? Trzeba pamiętać o kilku istotnych aspektach.

Profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych wymaga dużych zasobów wiedzy i doświadczenia, a kompleksowa usługa powinna przebiegać z uwzględnieniem niezbędnych czynności, takich jak rozpoznanie zapotrzebowania na energię elektryczną dla naszego domu lub firmy, wykonanie audytu pozwalającego na jak najlepsze dopasowanie materiałów montażowych, wykonanie projektu instalacji i realizacja montażu z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz zasad sztuki montażowo-budowlanej.

Fotowoltaika nie jest dla amatorów

Zaplanowanie odpowiedniego projektu instalacji fotowoltaicznej i dobranie materiałów nie jest łatwe, ponieważ ich kompozycja jest ściśle uzależniona od typu pokrycia dachowego, kąta nachylenia połaci dachowej, infrastruktury dachu (np. położenia kominów, tzw. „jaskółek”, itp.), rozłożenia paneli, odległości od inwertera i wielu innych czynników. Abyśmy mogli cieszyć się wydajną, niezawodną instalacją fotowoltaiczną na swoim dachu przez długie lata, jej montaż musimy powierzyć dobremu instalatorowi. Zlecenie realizacji instalacji amatorom może nas bardzo dużo kosztować – m.in. wysokim ryzykiem pożaru instalacji na dachu w wyniku zwarcia, koniecznością częstego serwisowania lub niską efektywnością produkcji energii elektrycznej przez instalację.

Jak dokonać wyboru dobrego instalatora?

Zanim dokonamy wyboru, powinniśmy zrobić rozeznanie w ofertach rynkowych – w pierwszej kolejności sprawdzić, czy firma rzeczywiście istnieje (w CEIDG lub KRS) i jak długo działa w branży PV (firma z wieloletnim doświadczeniem jest lepszym wyborem, niż firma, która działa np. rok). Dobry wykonawca instalacji PV może poszczycić się bardzo dobrą reputacją i licznymi referencjami od części swoich klientów. W sieci internetowej nie brakuje pozytywnych opinii od dotychczasowych klientów danego wykonawcy oraz licznych zdjęć bądź filmów przedstawiających dotychczasowe realizacje.

Warto skontaktować się z którymś z byłych klientów wykonawcy fotowoltaiki i zadać kilka pytań dotyczących np. przebiegu prac instalacyjnych, efektów pracy, ewentualnych problemów czy sytuacji wymagających skorzystania z gwarancji. Oczywiście odpowiednio długa gwarancja oferowana przez firmę również świadczy o profesjonalizmie i rzetelności danego wykonawcy, ponieważ w pewien sposób nie tylko zabezpiecza inwestycję klienta, ale także poświadcza, iż firma z pewnym przekonaniem oferuje wysoką jakość usług i sprzętu. Wszystkie panele fotowoltaiczne i inwertery są objęte gwarancją producenta, która w przypadku paneli mieści się w przedziale 10-25 lat, a w przypadku falowników 5-12 lat. Dodatkowo, dobry instalator oferuje gwarancję na wykonane prace, obejmujące montaż paneli, inwertera, okablowania i konstrukcji – warto unikać tych, którzy tej gwarancji nie dają, pamiętając przy tym, że nawet 40 lat gwarancji nie będzie dla nas korzystne, jeżeli firma zbankrutuje w ciągu 2 lat. Warto znaleźć firmę, która oferuje wewnętrzną swoją gwarancję na wszystkie elementy, jak np. Złota Gwarancja od Stilo Energy.

Jako dodatkowy punkt weryfikacji, warto zapytać samego instalatora o to, jakiego producenta paneli i inwertera oferuje, jakie rodzaje paneli (monokrystaliczne czy polikrystaliczne) oraz ile instalacji dotychczas wykonał. Warto zrobić dodatkowy research w zakresie oferowanych producentów (opinie, jakość, ceny), by mieć pewność, że materiały wykorzystane do montażu będą wysokiej jakości.

Jako końcowy etap sprawdzania instalatora, zalecane jest poproszenie o wycenę instalacji, która w niektórych ofertach jest bezpłatna. Wycena powinna objąć szczegółowy wywiad i rozpoznanie naszych potrzeb – jeżeli przeprowadzona jest pobieżnie, to lepiej szukać dalej. Tylko profesjonaliści odpowiednio dopasują i zamontują instalację PV na naszym dachu, która efektywnie będzie dostarczać nam energię ze Słońca przez długie lata.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Podlaskie To Tu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok