Autoklaw - czym jest? Jak działa?

[Artykuł sponsorowany]

19.07.2021, 10:03, akt. 10:03


Autoklaw - czym jest? Jak działa?
Autoklaw - czym jest? Jak działa?

Autoklaw uznawany jest za jedną z najbardziej skutecznych metod sterylizacji materiałów i przyrządów, które tej czynności wymagają. Uzyskane w autoklawie wysokie ciśnienie zabija wszelkie występujące w przyrządach żywe organizmy i nie pozwala na ich rozmnażanie. Urządzenie to jest jednym ze skutków rozwoju technologicznego, pozwalającego na uniknięcie niebezpiecznych dla zdrowia i życia zakażeń, do jakich może dojść w wielu miejscach, które odwiedzamy każdego dnia.

Kto korzysta z autoklawu?

Autoklaw jest obecnie wykorzystywany w wielu branżach, najczęściej tych związanych z medycyną i kosmetologią. Tak więc urządzenie to możemy spotkać w takich miejscach jak gabinety dentystyczne, gabinety lekarskie, salony kosmetyczne, salony SPA, studia tatuażu i piercingu, gabinety weterynaryjne. Największe autoklawy używane są laboratoriach badawczych zajmujących się prowadzeniem badań dla sektora farmaceutycznego, biotechnologicznego czy spożywczego.

Sposób działania autoklawu

Tradycyjny autoklaw składa się z naczynia głównego, pokrywy, manometru, który pokazuje ciśnienie wewnątrz naczynia, oraz termometru wskazującego temperaturę. Każde urządzenie posiada też zawór bezpieczeństwa, który pozwala na niedoprowadzenie do rozsadzenia maszyny przez zbyt duże ciśnienie wewnątrz.

Działanie autoklawu dzieli się na cztery etapy:

  • opróżniania,
  • wyrównania,
  • sterylizację,
  • schładzanie.

W pierwszym etapie dochodzi do odpowietrzenia wnętrza autoklawu. Powietrze jest usuwane z naczynia i zastępuje się je parą wodną. W drugim etapie dochodzi do kompensacji temperatury, której dokonuje się przez działania powstałej wcześniej pary wodnej. Po tym następuje właściwa faza sterylizacji, czyli odkażania przyrządów. Na końcu następuje schładzanie.

Sterylizacja za pomocą autoklawu jest dziś uważana za jedną z najbardziej bezpiecznych i praktycznych. Do sterylizacji nie są używane żadne substancje chemiczne, które mogłyby mieć negatywne skutki po bezpośrednim kontakcie ze skórą pacjenta, czy klienta. Wykorzystuje się tutaj tylko zjawiska jak najbardziej naturalne, czyli wysoką temperaturę i różnicę ciśnień.

Jak dzieli się autoklawy?

Na rynku dostępne są trzy klasy autoklawów, które różnią się między sobą możliwościami sterylizacji mniej lub bardziej skomplikowanych narzędzi:

  • klasy N - urządzenia te służą do sterylizacji materiałów prostych i ze względu na swoje ograniczone możliwości zostały uznane jako urządzenia pomocnicze, coraz rzadziej wykorzystywane samodzielnie,
  • klasy S - te urządzenia mają szerszy zakres możliwości sterylizacji, jednak nie można ich stosować przy narzędziach złożonych i wgłębionych,
  • klasy B - nazywane są autoklawami medycznymi i można w nich sterylizować wszystkie rodzaje narzędzi.

Cena autoklawu

Najmniejsze autoklawy, które wykorzystuje większość gabinetów medycznych, kosmetycznych i salonach tatuażu, kosztują od trzech do pięciu tysięcy złotych.

Ciekawostka

Największy autoklaw na świecie ma masę 165 ton, długość 27 metrów i średnicę 6,5 metra, aktualnie wykorzystywany jest w niemieckiej agencji kosmicznej DLR.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

REKLAMA
Nowy tytul

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok