Planujesz remont łazienki? Pamiętaj o odpowiednim kolorze fug!

[Artykuł sponsorowany]

28.07.2021, 21:53, akt. 21:54


Planujesz remont łazienki? Pamiętaj o odpowiednim kolorze fug!
Planujesz remont łazienki? Pamiętaj o odpowiednim kolorze fug!

Perspektywa pandemiczna sprawiła, że niejednokrotnie większość czasu spędza się w domu. Taka sytuacja z kolei mocno wpłynęła na decyzje o remontach domów, czy mieszkań. Szczególnie często wykonywane są renowacje łazienek. Wymieniana jest ceramika, płytki łazienkowe ścienne oraz podłogowe, a także kabiny prysznicowe. Bardzo ważnym, a jednak często ignorowanym aspektem, jest odpowiednie wybranie fug. Tylko wtedy wystrój pomieszczenia będzie estetycznie dopracowany.

Dlaczego fugi są takie ważne?

Sklepy budowlane proponują szeroki asortyment fug. Są naprawdę ważne podczas remontu łazienki, gdyż:

  1. to właśnie one amortyzują ruchy materiałów związane ze zmianami wilgotności oraz temperatury,
  2. zapobiegają przenikaniu wody, ale także brudu w szczeliny między płytkami,
  3. zabezpieczają często niewykończone krawędzie płytek, a także wzmacniają ich przyczepność do podłoża.

Są nieodłącznym elementem zarówno ścian ceramicznych lub kamiennych, jak i podłóg. Fachowcy w sklepach budowlanych na pewno udzielą profesjonalnej porady, jaki najlepszy rodzaj fugi wybrać, aby była ona wytrzymała na lata. „Warto również pamiętać, że - poza kolorem - należy zwrócić uwagę na ziarnistość spoiny” - radzi doradca techniczny ze znanej firmy budowlanej.

Jak wybrać kolor fugi?

Równie ważne jest jednak, aby fuga była odpowiednio dobrana kolorystyczne. To od niej zależy, jaki efekt powstanie na nowo wyremontowanej ścianie lub podłodze. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, w jakim kolorze są zakupione płytki łazienkowe. Dopiero wtedy można zacząć dopasowywać do nich fugę. Do niedawna najpopularniejsza była klasyczna, jasna fuga, która pasuje praktycznie do wszystkiego, jednakże dzisiaj projektanci wnętrz sięgają po ciekawsze pomysły.

Metoda kontrastu

Przede wszystkim, najnowocześniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie metody kontrastu. Na czym to polega? Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie - jeśli wybrane zostały jasne, lśniące płytki łazienkowe, fantastycznie komponować się z nimi będą czarne fugi, które podkreślą biel. Dodatkowym atutem tego koloru będzie to, że zabrudzenia nie będą w ogóle widoczne (w przeciwieństwie do klasycznego rozwiązania). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku fug w szarych odcieniach. Na takiej samej zasadzie warto działać w przypadku płytek ciemnych. Świetnie będą prezentować się z jasnymi fugami, ale również np. z czerwienią, czy innymi ostrzejszymi kolorami. To wspaniałe rozwiązanie dla odważnych, nowoczesnych wnętrz z charakterem.

Metoda podobieństwa

Drugim najpopularniejszym sposobem jest dobieranie fug pod kolor płytek łazienkowych, aby stworzyć jedną kompozycyjną całość. To bezpieczny i subtelny projekt, który ma zastosowanie w bardziej stonowanych wnętrzach. Rewelacyjnie sprawdzi się np. w przypadku płytek kamiennych, czy takich, które posiadają wzory. Wtedy fugę można dopasować do jednego z koloru pojawiającego się na deseniu.

Coś, co przykuje wzrok

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które jest coraz częściej wybierane, jest fuga brokatowa. Tworzy ona pewnego rodzaju złudzenie, że płytki ścienne są zawieszone w przestrzeni, a spomiędzy nich wydobywa się światło. Warto dopasować je do płytek np. szklanych lub zastosować zabieg w kabinie prysznicowej. Fantastycznie wyglądają bezpośrednio oświetlone fugi brokatowe, wtedy ich blask jest naprawdę spektakularny. Słabe oświetlenie nie wydobędzie całego potencjału tego pomysłu architektonicznego.






















 
 

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok