Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka?

[Artykuł sponsorowany]

30.07.2021, 21:31, akt. 21:35


Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka?
Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka?

Po pojawieniu się w buzi dziecka pierwszego ząbka trzeba pomyśleć o kupieniu maluszkowi nie tylko pierwszej szczoteczki, ale również pasty do zębów. Wybór preparatu, którym szkrab będzie czyścił ząbki jest niezmiernie ważny. To pasta spełnia przecież podczas higieny jamy ustnej funkcje lecznicze, to dzięki zawartym w niej składnikom wrażliwe ząbki dziecka mogą być skutecznie (bądź nie) chronione przed próchnicą. Tylko jak w gąszczu z pozoru podobnych do siebie produktów wybrać ten najlepszy? Czym powinna się charakteryzować wysokiej jakości dziecięca pasta do zębów? Odpowiedź na oba te pytania znajdziesz w poniższym artykule.


O higienę jamy ustnej dziecka musimy się troszczyć już od dnia jego narodzin. Niemowlęta nie mają jeszcze wykształconych nawet ząbków mlecznych, jednak nie zwalnia to rodziców z obowiązku oczyszczania im dziąseł zwilżonym wodą kawałkiem gazy. Pierwsze ząbki najczęściej wyrzynają się w okolicach szóstego miesiąca życia. Wtedy też trzeba maluchowi zakupić pierwszą szczoteczkę i pastę do zębów.

Porządna pasta do zębów dla dziecka – czyli jaka?

Szczoteczka umożliwia mechaniczne ściąganie z ząbków niechcianych nalotów, natomiast zadanie pasty to wspomaganie czyszczenia poprzez:

  • niedopuszczanie do rozwoju bakterii,
  • wzmacnianie powierzchni szkliwa,
  • prozdrowotne działanie na dziąsła,
  • ochronę przed próchnicą,
  • rozjaśnianie zębów,
  • odświeżanie jamy ustnej.

Wszystkie te zadania pasta spełnia dzięki swoim składnikom. W każdej paście obecne są środki ścierne i polerujące, pieniące, żelujące, konserwujące oraz smakowo-zapachowe.

Czy dziecięca pasta do zębów powinna zawierać fluor?

Ostatnimi czasy spore kontrowersje wzbudza fluor. Wiele osób twierdzi, że pierwiastek ten ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, przez co pasty do zębów nie powinny go zawierać. Podobne pogłoski nie mają jednak zbyt wiele wspólnego z prawdą. Istotnie, przedawkowanie fluoru może doprowadzić do choroby zwanej fluorozą, która objawia się nieestetycznymi, białymi plamami na zębach i osłabieniem kości. Aby jednak przedawkować fluor korzystając z pasty do zębów, musiałbyś za jednym razem zużyć jednorazowo mniej więcej jej… całą tubkę.

Mimo to, profilaktycznie producenci wyposażają pasty do zębów dla dzieci w nieco mniejszą dawkę fluoru. Eksperci są zgodni co do tego, że pierwiastek ten jest niezastąpiony jeśli chodzi o ochronę zębów przed próchnicą, dlatego każda wartościowa pasta do zębów – niezależnie czy dla dorosłych czy dzieci – powinna go zawierać.

Czym powinny się charakteryzować pasty dla najmłodszych dzieci?

Pasty dla najmłodszych dzieci powinny zawierać w swoim składzie możliwie niewielką dawkę fluoru (optymalna ilość to 250-500 ppm). Najlepiej, aby preparaty tego typu opierały swoją skuteczność wyłącznie o sprawdzone, bezpieczne specyfiki pochodzenia naturalnego. Nie powinno znajdować się w nich zbyt wiele konserwantów, nie wspominając już o parabenach. Warto, aby dziecięca pasta do zębów miała atrakcyjny smak i kolor – zachęci to najmłodszych do regularnego szczotkowania ząbków.

Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już samodzielnie odpluwać pastę i ukończyło czwarty rok życia, możesz wprowadzić do jego higieny pastę o większej dawce fluoru (w przedziale 500-1000 ppm). Przyjmuje się, że pastami do zębów dla dorosłych mogą myć jamę ustną szkraby mające przynajmniej osiem lat. Przykłady popularnych past dla dzieci znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/pasty-do-zebow/pasty-wedlug-wlasciwosci/pasty-dla-dzieci-i-niemowlat

Dopasuj pastę do szczoteczki

Nie bez znaczenie przy wyborze pasty do zębów dla dziecka jest także to, z jakiej maluch będzie korzystał szczoteczki w trakcie szczotkowania ząbków. Nie wszystkie preparaty mogą bowiem dobrze współpracować ze szczoteczkami elektrycznymi. Jeśli Twój maluch ukończył trzy latka i kupiłeś mu szczoteczkę elektryczną, zwróć uwagę, aby zakupiona dziecku przez Ciebie pasta zbyt intensywnie się nie pieniła. Szybkie ruchy szczoteczki elektrycznej mogłyby bowiem w takiej sytuacji sprawiać, że w buzi malca znajdowałoby się zbyt dużo płynów, co miałoby znaczący wpływ na komfort mycia ząbków.

Ważne jest także to, aby dziecięca pasta do szczoteczki elektrycznej nie miała zbyt rzadkiej konsystencji. Takie produkty często spływają z włosia szczoteczki zasilanej akumulatorowo i tym samym znacznie zmniejszają efektywność czyszczenia.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok