Masz firmę produkcyjną? Sprawdź, jak finansowanie faktur może pomóc w Twoim biznesie

[Artykuł sponsorowany]

7.10.2021, 09:14, akt. 09:15


Masz firmę produkcyjną? Sprawdź, jak finansowanie faktur może pomóc w Twoim biznesie
Masz firmę produkcyjną? Sprawdź, jak finansowanie faktur może pomóc w Twoim biznesie

Finasowanie faktur to temat, który u jednych przedsiębiorców budzi strach, a inni chętnie z niego korzystają. W tym tekście zajmiemy się faktoringiem w kontekście firm produkcyjnych. W jaki sposób finansowanie faktur może przydać się w tej branży i na co właściwie można je wykorzystać? Czytaj dalej.

Produkcja to nie jest łatwy kawałek chleba

Jako przedsiębiorca z branży produkcyjnej na pewno zdajesz sobie sprawę, że funkcjonowanie w tym sektorze nie jest najprostszym zadaniem. Ogromna konkurencja na rynku i ciągła konieczność pozyskiwania nowych kontraktów sprawiają, że musisz dawać z siebie 110%. W przypadku zleceń od dużych kontrahentów mniejsi przedsiębiorcy nierzadko muszą dostosować się do wielu warunków. W innym razie klient znajdzie kogoś bardziej elastycznego, co z kolei sprawi, że Twoja firma straci szansę na rozwój i długookresowe finansowanie. 

Kosztów nie ubywa

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z dużym klientem, możesz zderzyć się z wydłużonym czasem realizacji produkcji i odległym terminem płatności na wykonane zlecenie. Niestety, ale takie są branżowe techniki i należy się do nich dostosować. Co gorsza, część kosztów, które wygeneruje produkcja, muszą być pokryte jeszcze przed finalizacją kontraktu, a to znaczy, że przez jakiś czas będziesz pracować w pewien sposób „za darmo”. Najczęstsze koszty, które mogą na Ciebie czekać to:

 • wynajem niezbędnych maszyn,
 • zakup materiałów budowlanych potrzebnych do realizacji zlecenia,
 • utrzymanie obiektów produkcyjnych,
 • wynagrodzenia,
 • ZUS,
 • podatki,
 • zobowiązania kredytowe,
 • koszty podwykonawców.

W sytuacji, gdy duże zlecenia nałożą się na siebie, może dojść do sytuacji, której pojawią się problemy z regulowaniem należności ze względu na odległą datę widniejącą na fakturze. Co wtedy z Twoją płynnością? Czy firma jest skazana na porażkę i upadek? Oczywiście, że nie!

Poznaj faktoring

Faktoring dla małych firm to nic innego jak wykup przez przedsiębiorstwo A wierzytelności od przedsiębiorstwa B. W sytuacji więc gdy Twój kontrahent nie zapłacił lub mierzysz się z wydłużonym terminem płatności za zlecenie, możesz w międzyczasie uzyskać środki na bieżącą działalność bez utraty płynności finansowej. Firma faktoringowa – np. Finansowanie Faktur -  przekaże Ci zaliczkę na poczet odzyskania należnych Ci środków.

Jak to działa?

Poniżej znajdziesz krok po kroku opis działania faktoringu. Dzięki niemu szybciej zrozumiesz mechanizm oraz korzyści, jakie płyną dla Twojej firmy z korzystania z tej formy pomocy.

 • Wystawisz fakturę

Żeby móc skorzystać z faktoringu, musisz mieć ważny dokument, który został wystawiony Twojemu kontrahentowi. Bez niego żadna firma faktoringowa nie podpisze z Tobą umowy.

 • Przesyłasz fakturę

Gdy dokument finansowy już istnieje, powinien zostać przekazany bezpośrednio faktorowi, czyli firmie świadczącej usługi finansowania. Dopiero w momencie, gdy faktura zostanie przekazana, będzie można zacząć ją procesować, a Ty przybliżysz się do pozyskania środków finansowych.

 • Księgujesz zaliczkę

Po otrzymaniu dokumentu firma faktoringowa prześle na Twoje konto zaliczkę w wysokości, jaką wcześniej ustaliliście. Upewnij się, że warunki zapisane w umowie są zgodne z Twoimi potrzebami. W innym wypadku spróbuj je negocjować z firmą faktoringową lub instytucją finansową.

 • Zajmij się rozwojem firmy

Po zaksięgowaniu pieniędzy odpowiedzialność za egzekwowanie należności od Twojego kontrahenta spocznie na firmie faktoringowej. Oznacza to, że możesz zająć się wyłącznie bieżącą działalnością przedsiębiorstwa oraz jego rozwojem.

Ile kosztuje faktoring?

Rozliczenia mogą wyglądać różnie, ale najczęściej są oparte na dwóch fundamentach:

prowizji – procent faktury, który jest określony w umowie. Przed podpisaniem dokumentów dobrze byłoby, gdybyś dokładnie przeczytał, ile dokładnie prowizji planuje pobrać firma, z którą chcesz współpracować.

odsetkach – jest to oprocentowanie, które ustala się na podstawie WIBOR.

Dlaczego warto wybrać faktoring?

Firmy w niepewnej branży produkcyjnej są dzisiaj wyjątkowo narażone na skutki spowolnienia gospodarczego. Nie oznacza to jednak, że z góry jesteś skazany na porażkę, a Twoje przedsiębiorstwo na pewno upadnie. Jeśli dobrze wykorzystasz swój potencjał i otworzysz się na narzędzia wsparcia firm, masz ogromne szanse na sukces. Poznaj największe zalety faktoringu, które sprawiają, że powinieneś już dzisiaj zdecydować się na tego typu pomoc w finansowaniu faktur:

szybkość – pieniądze z tytułu zaliczki są przelewane na Twoje konto nawet w 15 minut po przesłaniu przez Ciebie faktury. Nie czekasz i nie tracisz płynności.

dostępność – faktoring jest usługą, z które mogą skorzystać zarówno mikro przedsiębiorstwa, jak i duże firmy zatrudniające wiele osób.

krok przed konkurencję – korzystając z faktoringu, Twoje przedsiębiorstwo jest bardziej elastyczne i gotowe na zmiany rynkowe niż konkurencja.

szansa na rozwój – nie musisz martwić się o to, czy faktura zostanie opłacona. Pieniądze szybko lądują na koncie firmy, a Ty możesz zająć się rozwojem.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok