Niezależny doradca kredytowy - na czym polega jego praca?

[Artykuł sponsorowany]

6.12.2021, 09:44, akt. 09:45


Niezależny doradca kredytowy - na czym polega jego praca?
Niezależny doradca kredytowy - na czym polega jego praca?

Dbanie o swoje bezpieczeństwo finansowe jest niezwykle ważne, zwłaszcza w niepewnych czasach. Oczywiście szczególnie ostrożnie należy podchodzić do podejmowanych zobowiązań. Doradca kredytowy umożliwi znalezienie najlepszych produktów oferowanych przez banki i zatroszczy się o cały proces. Jednocześnie wiele osób zwraca uwagę na różne sposoby, w jaki określają się specjaliści: wbrew pozorom to nie tylko kwestia samego nazewnictwa. Może mieć przełożenie także na koszty ponoszone przez klienta. Warto więc dowiedzieć się, kim jest niezależny doradca kredytowy i czym różni się od osób posługujących się innymi tytułami.

Doradztwo kredytów: dobierz odpowiedniego specjalistę

Dostęp do produktów kredytowych jest bardzo szeroki. Dzięki środkom udostępnianym przez banki można sfinansować wiele wydatków i inwestycji. Z drugiej strony rynek jest bardzo rozbudowany, wobec czego znalezienie najlepszej oferty oraz zajęcie się całą procedurą wymaga wiedzy i dobrej znajomości rynku. Błędy lub niewiedza mogą okazać się bardzo kosztowne. – Doradca kredytowy zadba nie tylko o dobór najlepszych dostępnych propozycji, ale przede wszystkim umożliwi poznanie zawiłości bankowych mechanizmów i znacząco uprości skomplikowany proces – mówi Michał Dawidowicz, autor serwisu blogkredytowy.pl i doradca hipoteczny. Skorzystanie z usług eksperta w wielu przypadkach pozwoli na uzyskanie dostępu do środków i znacznie obniży ryzyko związane z zaciągnięciem zobowiązania. Wbrew pozorom wcale nie musi wiązać się to z dodatkowymi kosztami. Więcej informacji na stronie: https://blogkredytowy.pl/michal-dawidowicz/.

Różne sposoby określenia doradcy kredytowego

Przeglądając oferty ekspertów kredytowych, klienci zwracają uwagę na różne określenia, z których korzystają. Wiele z nich opisuje przy tym pośredników kredytowych, którzy zajmują się przy tym doradztwem kredytowym. Współpracują z bankami (najczęściej z wieloma instytucjami) i udostępniają swoim klientom oferowane przez nie produkty. Co wyjątkowo ważne: z perspektywy kredytobiorcy ich usługi są całkowicie bezpłatne, ponieważ wynagrodzenie pokrywa bank wypłacający kredyt. Inaczej ta kwestia prezentuje się w przypadku niezależnego doradcy kredytowego lub niezależnego doradcy finansowego: ten powinien widnieć na odpowiedniej ministerialnej liście, a koszty współpracy ponosi sam klient.

Kiedy warto zwrócić się do doradcy kredytowego?

Na współpracę warto zdecydować się przede wszystkim w przypadku kredytów hipotecznych, które należą do wysokich zobowiązań, zaciąganych zwykle na bardzo długie okresy. Według raportu AMRON-SARFiN za 2 kwartał 2021 roku obecnie czynnych jest ponad 2,5 mln umów kredytowych tego typu na łączną kwotę 486 mld zł. Średnia wartość udzielonego kredytu wyniosła przy tym 329 639 zł, a najwięcej kredytów (66,95%) zaciągano na okres od 25 do 35 lat. Dodatkowym utrudnieniem jest stosunkowo skomplikowana i długa procedura, która wymaga dopełnienia kilku formalności. Doradca kredytowy może znacząco ją ułatwić i tym samym zwiększyć szansę na uzyskanie wymarzonego kredytu.

O co pyta doradca kredytowy?

Do wizyty u eksperta należy dobrze się przygotować. Przedstawienie mu jak najbardziej wyczerpujących informacji pozwoli na dobrą ocenę sytuacji i dobór odpowiedniego produktu. Ważnym elementem współpracy jest także ocena zdolności kredytowej i realnych możliwości budżetu domowego potencjalnego kredytobiorcy. O co pyta doradca kredytowy? Oto niektóre z kwestii, które mogą zostać poruszone w trakcie rozmowy:

  • Osiągane dochody,
  • Ponoszone stałe wydatki,
  • Oczekiwania dotyczące wysokości kredytu,
  • Oczekiwania dotyczące warunków kredytu (np. okres spłaty, rodzaj rat),
  • Sytuacja rodzinna (liczba osób na utrzymaniu, stan cywilny),
  • Spłacane zobowiązania finansowe, w tym posiadane karty kredytowe,
  • Dotychczasowa historia kredytowa,
  • Staż pracy, w tym staż u konkretnego pracodawcy,
  • Forma zatrudnienia.

A o co pytać doradcę kredytowego? O wszystkie kwestie, które są niejasne lub wymagają dodatkowego wytłumaczenia. Dzięki eksperckiej wiedzy doradca kredytowy będzie mógł rozwiać wątpliwości i zasugerować rozwiązania korzystne z punktu widzenia klienta.


Czy Polacy postawili na sport w Nowy Rok?


Nasze noworoczne postanowienia? Wśród nich są deklaracje regularnych treningów. Niektórzy liczą, że zakłady bukmacherskie 2022 roku poprawią ich budżet.
 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

REKLAMA
Nie Teatr

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok