Czy wzrośnie cena nadania przesyłki kurierskiej w 2022 roku? Sprawdzamy

[Artykuł sponsorowany]

6.05.2022, 07:14, akt. 07:22


Czy wzrośnie cena nadania przesyłki kurierskiej w 2022 roku? Sprawdzamy
Czy wzrośnie cena nadania przesyłki kurierskiej w 2022 roku? Sprawdzamy

Prawdziwy boom na rynku usług kurierskich oraz rosnące ceny surowców i paliwa sprawiają, że za przesyłki zapłacimy więcej niż w latach ubiegłych. Co wpływa na finalny koszt paczki? Czy w 2022 roku szykują się kolejne podwyżki cen za przesyłki kurierskie? Sprawdzamy!


Wysyłka paczki kurierem – co wpływa na cenę paczki?

Finalna cena usługi kurierskiej jest składową kilku elementów. Pierwszym jest cena bazowa za paczkę kurierską, zależna od wymiarów oraz wagi. W przypadku przesyłki niestandardowej lub ekspresowej trzeba się liczyć z dodatkową opłatą. Kolejne kwestie to koszty utrzymania pracowników oraz tzw. dopłata paliwowa.

Jako klient możesz szukać oszczędności, obniżając ciężar i rozmiary paczki. Wykorzystaj karton o jak najmniejszych wymiarach, tak aby wewnątrz nie pozostały puste przestrzenie. Do wypełnienia i zabezpieczenia przedmiotów użyj lekkich materiałów np. folii bąbelkowej. Dzięki tym zabiegom w łatwy sposób uzyskasz niższą cenę za wysyłkę.

Tanie paczki kurierskie – czy można zaoszczędzić pomimo rosnących cen?

Jesteś przedsiębiorcą i regularnie wysyłasz paczki? A może po prostu nadajesz przesyłki prywatne i nie chcesz przepłacać? W tym przypadku warto skorzystać z usług sprawdzonego brokera kurierskiego, który umożliwia szybkie porównanie cen u wielu przewoźników. Przykładowo, nadając przesyłki kurierskie za pośrednictwem Ship Center, możesz wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród 11 kurierów.

Zdecydujesz, czy skorzystasz z usług InPost, InPost Paczkomaty, DPD, DHL, UPS, Pocztex, FedEx, TNT, Orlen, Pallex czy też Ambro Express. W przypadku firm nie ma wymogu deklarowania miesięcznej liczby paczek. Nie trzeba również podpisywać umowy, ani martwić się o ukryte koszty lub kary pieniężne.

Nadanie przesyłki kurierskiej a opłata paliwowa – jak cena paliwa wpływa na koszt wysłania paczki?

Na ostateczną cenę przesyłki kurierskiej składa się wiele czynników, wśród których znajduje się cała obsługa oraz przewóz paczek. Jak wiadomo, działalność firm kurierskich opiera się głównie na transporcie krajowym i zagranicznym. Zmieniające się w szybkim tempie ceny paliw potrzebnych do zasilania pojazdów odgrywają tutaj dużą rolę. Z tego powodu wprowadzono opłatę paliwową umożliwiającą szybkie reagowanie na zmienne ceny paliw, przy jednoczesnym ograniczeniu zmian w cennikach usług.

Jak to wygląda w praktyce? Zazwyczaj oblicza się średnią cenę paliwa w danym miesiącu, uwzględniając hurtowe ceny rynkowe oleju napędowego. Następnie – korzystając ze specjalnego wzoru – zostaje wyliczony procentowy udział opłaty za paliwo w kosztach paczki. Średnio jest to 20% ceny bazowej, nieuwzględniającej usług dodatkowych takich jak ubezpieczenie czy pobranie.

Nowy cennik – droższy lub tańszy – zaczyna obowiązywać w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Większość firm kurierskich (np. DHL, FedEx, UPS) dokonuje jednej korekty miesięcznie. Z kolei DPD zmienia wysokość opłaty paliwowej nawet dwa razy w miesiącu.

Wzrost cen za przesyłki kurierskie w 2022 roku

W pierwszych miesiącach 2022 roku wiele firm kurierskich ogłosiło wyższe stawki za poszczególne usługi. Zmiany są podyktowane nie tylko rosnącymi z roku na rok cenami paliwa. Zapotrzebowanie na usługi kurierskie stale się zwiększa, głównie za sprawą prężnie działającego rynku e-commerce. Niestety brakuje kadry pracowniczej – firmy rywalizują o kurierów, podnosząc ich wynagrodzenia.

Wzrost cen odczują zarówno klienci biznesowi, jak i detaliczni. Między innymi InPost podnosi koszt przesyłek do paczkomatów średnio o 70-90 groszy. DPD w marcu zwiększyło koszt przesyłek krajowych o 1,5 zł, a międzynarodowych o 5 zł. Paczki wysyłane za pośrednictwem DHL są droższe o 1 zł.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok