Na jakich zasadach można wynająć samochód?

[Artykuł sponsorowany]

17.05.2022, 18:08, akt. 18:09


Na jakich zasadach można wynająć samochód?
Na jakich zasadach można wynająć samochód?

Wypożyczalnia aut to miejsce, w którym możemy wynająć samochód na określony czas. Jest to doskonała opcja dla osób, które wybierają się w podróż po kraju, choć często korzysta się z niej również w przypadku awarii prywatnego środka transportu. Na jakich zasadach można skorzystać z takiej oferty? Oto najważniejsze informacje na temat wynajmu samochodów.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc wynająć samochód?

Wynajem samochodu to bardzo prosta sprawa, jednak istnieje kilka wymagań, które trzeba spełnić, aby móc podpisać umowę. Warto również pamiętać o tym, że każda wypożyczalnia samochodów ma własny regulamin, który może różnić się od zasad panujących w innych tego typu miejscach. Przed udaniem się do wypożyczalni, dobrze będzie się z nim zapoznać, aby wiedzieć, czego można się spodziewać. W większości przypadków od klienta wymaga się, aby miał on ukończone 21 lat. Konieczna jest również kaucja, a czasami obowiązek wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Wiek kierowcy i doświadczenie mają znaczenie

Choć z większości oferowanych obecnie usług skorzystać może każda pełnoletnia osoba, wynajem samochodów jest jednym z nielicznych wyjątków. Tutaj wiek kierowcy i jego doświadczenie mają szczególne znaczenie, dlatego większość firm oferujących wypożyczenie pojazdu, wymagają ukończonych 21 lat. W innych krajach europejskich ta granica często jest jeszcze wyższa. Na wynajem aut najczęściej decydują się także starsze osoby. W takim wypadku trzeba dowiedzieć się, czy nie istnieje jakaś górna granica, np. 70 lat.

Wiek kierowcy to nie wszystko. Wiele firm oferujących swoje usługi oczekują udokumentowanego prawa do prowadzenia pojazdów od co najmniej roku. Jeśli ledwo co odebraliśmy swoje prawo jazdy, nikłe są szanse, że znajdziemy jakąś wypożyczalnie, która będzie nam chciała udostępnić samochód. Zdarzają się jednak wyjątki. W takim przypadku trzeba będzie się przygotować na konieczność zakupu dodatkowego ubezpieczenia.

Podpisanie umowy na wynajem samochodu – jakie dokumenty będą potrzebne?

Choć wynajem samochodu w większości przypadków przebiega szybko i bez żadnych problemów, formalności to coś, czego nie unikniemy. Konieczne będzie okazanie niezbędnych dokumentów. Co będzie nam potrzebne? Oczywiście prawo jazdy. To jednak nie wszystko. Wiele wypożyczalni oczekuje posiadania dwóch dokumentów tożsamości. Jednym z nich będzie wspomniane prawo jazdy, a drugim dowód tożsamości lub paszport. Należy również pamiętać o tym, że jeśli prawo jazdy zostało wydane w innym państwie, musi być ono zgodne z ogólnymi wymogami Unii Europejskiej.

W przypadku wynajmu samochodów dostawczych konieczne będzie okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do kierowania takimi pojazdami. To, o czym także trzeba pamiętać, to zgłoszenie drugiego kierowcy, jeśli planujemy się z kimś zmieniać podczas podróży. W przypadku zaniedbania tej kwestii i ewentualnego wypadku mógłby być problem z uzyskaniem ubezpieczenia.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Wynajmując samochód w wypożyczalni, podstawowe ubezpieczenie zawarte będzie już w cenie. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić, co obejmuje, tak by w razie kolizji bądź wypadku nie być zaskoczonym, jeśli przyjdzie nam zapłacić za koszty naprawy. Wiele osób obawia się takiego obrotu spraw i często decyduje się na wykupienie dodatkowego pakietu ubezpieczenia. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, które chroni klienta w przypadku niefortunnych i często losowych zdarzeń. Wypadki zdarzają się przecież każdego dnia, podobnie zresztą jak kradzieże samochodów. Podstawowe ubezpieczenie z pewnością nie będzie obejmować włamania, wybicia szyby czy pocięcia opon. Za wszystkie te rzeczy będzie musiał zapłacić klient.

Wynajem samochodów – tankowanie, mandaty i wypadki

Jeśli chodzi o tankowanie wynajętego samochodu, wszystkie koszty spadają na barki klienta. W większości przypadków otrzymamy pojazd z pełnym bakiem i taki też będziemy musieli zwrócić pod koniec trwania umowy. To samo dotyczy mandatów, co powinno być oczywiste. To klient jest kierowcą, a więc to on musi stosować się do przepisów drogowych, a jeśli nie, to ponieść stosowne konsekwencje.

A co jeśli zdarzy nam się wypadek wynajętym samochodem? Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać, to telefon do wypożyczalni, z której otrzymamy informacje, jakie kroki powinniśmy dalej podjąć. Jeśli samochód nie będzie nadawał się do dalszej podróży, prawdopodobnie otrzymamy zastępczy pojazd. Wszystko to warto jednak wcześniej uzgodnić z usługodawcą oraz sprawdzić, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie – zarówno to podstawowe, jak i dodatkowe.

Poznaj ofertę wynajmu samochodu w wypożyczalni CarFree.






















 
 

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok