Jaki system ogrzewania będzie najlepszy dla Twojego domu?

[Artykuł sponsorowany]

25.05.2022, 11:46, akt. 11:48


Jaki system ogrzewania będzie najlepszy dla Twojego domu?
Jaki system ogrzewania będzie najlepszy dla Twojego domu?

Kwestia najlepszego systemu grzewczego jest niezwykle ważna dla każdego właściciela domu. Rosnące ceny ropy i gazu zwiększają presję na znalezienie odpowiedniego i ekonomicznego grzejnika. Jego praca powinna być wydajna i jak najbardziej zrównoważona – większość się z tym zgadza. Niestety, ale nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania.

  • Nagrzewnice gazowe są tanie i zajmują najmniej miejsca, natomiast pompy ciepła i kotły są bardziej ekologiczne, ale też znacznie droższe i zajmują więcej miejsca
  • W połączeniu z energią słoneczną można poprawić bilans środowiskowy ogrzewania gazowego i liczyć na dofinansowanie od Państwa lub UE.

Co określa, że dany grzejnik będzie dla Ciebie najlepszy?

Budowniczowie, jako przyszli właściciele domów, stają przed wieloma ważnymi decyzjami. Oprócz okien, czy dachówek należy również dobrać system ogrzewania (ważna jest także technika grzewcza). A wybór systemu grzewczego to szczególnie trudne wyzwanie. Ostatecznie, który system grzewczy zostanie ostatecznie zainstalowany, ma duży wpływ na koszty, które właściciel domu poniesie w dłuższej perspektywie. Ale ważną rolę odgrywają również takie aspekty, jak komfort życia czy ochrona środowiska. Nie ma ogólnej odpowiedzi, który system grzewczy jest najlepszy. Wybór odpowiedniego systemu grzewczego zależy zarówno od rodzaju budynku, jak i od indywidualnych życzeń, czy wymagań.

Który grzejnik jest najlepszy?  Porównanie systemów.

W Polsce konsumenci w nowych budynkach często wybierają jeden z trzech powszechnych rodzajów ogrzewania: gazowy kocioł kondensacyjny, pompa ciepła lub kocioł na pelety drzewne. Każdy system ma swoje wady i zalety (możesz jest sprawdzić na Euroterm24). Na wybór może mieć wpływ kilka czynników:

Koszty nabycia: Gazowe kotły kondensacyjne należą do najtańszych systemów grzewczych. Cena zakupu jest znacznie niższa od kosztu pompy ciepła. Pompa ciepła charakteryzuje się najwyższymi kosztami inwestycyjnymi. Jednak możliwe jest dofinansowanie zakupu.

Dostępna przestrzeń: W przypadku grzejnika gazowego wymagana jest najmniejsza ilość miejsca, ponieważ paliwo pochodzi z linii i nie trzeba go przechowywać. Największe zapotrzebowanie na miejsce powstaje w przypadku ogrzewania peletowego. Ponieważ pellety potrzebują własnej suchej przestrzeni do przechowywania surowca.

Ochrona środowiska: Jeśli chcesz korzystać z najbardziej przyjaznej dla środowiska technologii grzewczej, z pewnością znajdziesz najlepsze rozwiązanie z pompą ciepła w połączeniu z fotowoltaiką i energią słoneczną. Ta decyzja jest jednak równoważona ze znacznie wyższymi kosztami niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań.

Nie ma jednego dobrego systemu grzewczego dla wszystkich. Ponieważ w porównaniu każdy system ma swoje wady i zalety. O ile kocioł gazowy może pochwalić się bardzo niskimi kosztami zakupu, to pod względem bilansu ekologicznego wypada gorzej w porównaniu z pelletem drzewnym i pompą ciepła. Każdy, kto może obniżyć wysokie koszty inwestycji w pompy ciepła i systemy pelletu przy istniejących opcjach finansowania, potrzebuje miejsca na paliwo lub samą pompę ciepła.






















 
 

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok