Wreszcie do nowego: Nowe mieszkanie krok po kroku

[Artykuł sponsorowany]

8.06.2022, 08:42, akt. 08:43


Wreszcie do nowego: Nowe mieszkanie krok po kroku
Wreszcie do nowego: Nowe mieszkanie krok po kroku

Czy zdecydowałeś, że nadszedł czas, aby pożegnać się z wynajmowaniem lub mieszkaniem u rodziców i przenieść się do własnego mieszkania? To jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które krok po kroku przygotują cię do całego procesu.

1) Nie spiesz się i sprecyzuj swoje oczekiwania

W przypływie entuzjazmu mamy tendencję do pospiesznych działań. Zanim obejrzymy pierwszą nieruchomość, przeglądamy internet w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich, wybieramy pierwsze meble, okładziny czy nawet zwierzaka.

Szukanie inspiracji na pewno nie zaszkodzi. Ale kontroluj swoje emocje i działaj racjonalnie. Przede wszystkim musisz ustalić, jakie masz możliwości, czego oczekujesz od nowego mieszkania i na tej podstawie wskazać jasne priorytety.

Te rzeczy trzeba sobie wyjaśnić

  • Jaka powinna być powierzchnia i układ mieszkania.
  • W jakiej lokalizacji powinno się znajdować?
  • Wolisz nowe czy starsze mieszkanie?
  • Czy lepsze będzie parter, czy poddasze?
  • Jakich udogodnień potrzebujesz?
  • Budynek z cegły, czy blok mieszkaniowy?

Istotnych dla ciebie parametrów mogą być dziesiątki, wymieniliśmy tylko najczęstsze pytania, które powinny wystarczyć na początek. Im bardziej konkretne wyobrażenie będziesz miał, tym lepiej.

2) Przeprowadź wstępne wyszukiwanie

Po ustaleniu głównych punktów możesz zacząć przeszukiwać oferty agencji nieruchomości i przeglądać portale z nieruchomościami. Zapewne szybko przekonasz się, że ciężko jest znaleźć mieszkanie, które idealnie spełniałoby wszystkie wymarzone parametry. Dlatego będziesz musiał zastanowić się, gdzie możesz pójść na pewne kompromisy. W pewnych kwestiach nie będziesz mógł się ugiąć, w innych z kolei dasz radę iść na ustępstwa.

3) Oblicz wszystko i rozwiąż kwestię finansowania

Przeglądając portale z nieruchomościami uzyskasz również dość konkretne wyobrażenie o tym, ile będzie kosztować twoje wymarzone mieszkanie. Również w tym miejscu może się okazać, że oszczędności zmuszą cię do pewnych kompromisów. Idź na nie przede wszystkim tam, gdzie możesz to później naprawić – np. poświęć miejsce parkingowe lub garażowe wliczone w cenę mieszkania, ponieważ możesz je dokupić za kilka lat, a brakującej powierzchni nigdy nie zastąpisz.

Jeśli zamierzasz sfinansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym, przychodzi czas na skontaktowanie się z bankiem lub doradcą finansowym i rozpoczęcie negocjacji kredytowych. Nie ma sensu chodzić oglądać mieszkania i po kilku tygodniach zorientować się, że na wybrane mieszkanie nie dostaniecie kredytu w banku.

4) Znalazłeś? Ostrożnie z biurokracją

Nadchodzi etap oglądania. Podczas oglądania staraj się oszacować, czy przekazywanie tobie informacje są prawdziwe. Zarówno sprzedawca, jak i agent nieruchomości zawsze będą starali się przedstawić mieszkanie w jak najlepszym świetle, ale nie powinni podawać fałszywych informacji. Następnie pytaj o rzeczy, które nie są zawarte w przekazywanych informacjach - tam zawsze mogą skrywać się ukryte problemy.

Jeśli udało ci się znaleźć interesujące cię mieszkanie, nie podpisuj na miejscu umowy rezerwacyjnej. Odnośnie wszelkich dokumentów zawsze konsultuj się ze swoim radcą prawnym. Niezbędne jest również posiadanie zabezpieczonego finansowania – bank będzie chciał ocenić mieszkanie. Dopóki te kroki nie zostaną wykonane, nie możesz niczego podpisywać ani nigdzie wysyłać pieniędzy.

5) Ostatni trudny krok: przeprowadzka

Wszystko załatwione, możesz się przeprowadzać. Przygotuj się na to, że po wielu wymagających tygodniach będzie to kolejny trudny etap – zwłaszcza jeśli będziesz musiał wchodzić po schodach z ciężkimi meblami. Jeśli więc masz chętną rodzinę i przyjaciół, nie wahaj się skorzystać z ich pomocy. Lub, jeśli możesz sobie na to pozwolić, zatrudnij profesjonalną firmę przeprowadzkową.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

REKLAMA
NIE TEATR

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok