Czym jest Recepta Online?

[Artykuł sponsorowany]

20.01.2023, 09:04, akt. 09:06


Czym jest Recepta Online?
Czym jest Recepta Online?

System e-Recept stale rozwija się w Polsce. Obecnie coraz więcej Polaków korzysta z niego. Możliwe jest dostanie recepty od lekarza bez wychodzenia z domu.

Jak działa system e-Recept?

Procedura wystawienia oraz realizacji e-Recepty nie jest skomplikowana. Odbiór leków z apteki od strony formalnej nie zmianie się praktycznie niczym w porównaniu do tradycyjnych metod. Obecnie, żeby otrzymać lek na receptę, trzeba podać czterocyfrowy kod, który pacjent otrzymuje drogą mailową bądź przez wiadomość SMS. W niektórych przypadkach pozostaje jeszcze recepta papierowa, lecz jej użycie jest ograniczane. Każda e-Recepta zawiera szczegółowe informacje, które dotyczą lekarstwa przypisanego dla pacjenta, a ponadto jego dane. W porównaniu do standardowych dokumentów ma jedną, istotną przewagę. Odczytać ją może każdy, a wygląd zapisków lekarskich nie odgrywa już żadnej roli. Okazuje się, że wszystkie zapisy z e-Recepty zapisywane są na Internetowym Koncie Pacjenta. Dlatego można bardzo sprawnie i szybko zweryfikować przez Internet, kiedy doszło na przykład do zwiększenia dawki konkretnego leku.

Jak można dostać Receptę Online

Zapis w formie elektronicznej zostaje przekazany poprzez system od lekarza do farmaceuty, co jest bardzo sprawnym procesem. Dodatkowo w przypadku refundacji leki, informacja skierowana jest również do NFZ. Dzięki temu wizyty lekarskie są mniej obarczone pracą papierkową. Oprócz tego z perspektywy specjalistów oraz pacjenta zauważalny jest o wiele łatwiejszy wgląd w dokumentację. Możliwa jest też ścisła kontrola podawania leków. System wydawania e-Recept jest identyczny niezależnie od tego, czy konkretny pacjent spotyka się z lekarzem w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia bądź też korzysta z możliwości, jakie niosą prywatne pakiety medyczne lub serwisy medyczne. Jednym z nich jest https://medyk.online/. Nie ma też istotniejszego znaczenia, jaki lekarz wystawi elektroniczną receptę. Automatyczny system wysyła na telefon pacjenta podany w czasie wizyty 4-cyfrowy kod. Pacjent musi podać kod, a ponadto numer PESEL w aptece, która przystępuje do elektronicznej weryfikacji wystawienia e-Recepty.

Jak długo ważna jest e-Recepta? Czy jest bezpieczna?

Recepta online ważna jest przez 30 dni. W przypadku, kiedy lekarz nie wpisał daty realizacji, to czas na wykupienie leku rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeżeli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na elektronicznej recepcie się ją zobaczy. Od 1 stycznia 2020 r. recepty są obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej, co jest bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem nie tylko dla pacjentów, ale też dla lekarzy. Wystawienie takiej recepty jest bardzo proste. Zajmuje to mniej czasu niż wystawienie recepty papierowej. Co więcej, system jest niezawodny i recepty elektroniczne są w pełni bezpieczne. Bardzo rzadko zdarzają się przypadku nadużyć. Dla pacjenta jest to zdecydowanie najlepsza metoda pozyskania recepty. System jest stale udoskonalany, dlatego w kolejnych latach można liczyć na jeszcze dogodniejsze usprawnienia. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody pacjentowi.

Artykuł powstał we współpracy z Holter Help


 
 

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYK

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok