PIT 37 - najważniejsze informacje o rozliczeniu roku kalendarzowego

[Artykuł sponsorowany]

2.03.2023, 11:03, akt. 11:04


PIT 37 - najważniejsze informacje o rozliczeniu roku kalendarzowego
PIT 37 - najważniejsze informacje o rozliczeniu roku kalendarzowego

Deklaracje PIT 37, wybiera się zdecydowanie najczęściej wśród dostępnych druków. Nie jest to przypadek ze względu na to, że dokładnie to rozliczenie PIT wybierają podatnicy rozliczający się między innymi z tytułu umowy o dzieło, zlecenie oraz z emerytur. Warto przed przystąpieniem do deklaracji PIT, dowiedzieć się o takie informacje dla kogo jeszcze dokładnie jest dostępne to zeznanie podatkowe, dlaczego warto wykorzystać formularze PIT online i jak wykorzystać wybrany program PIT.

1. Kto powinien użyć do rozliczenia roku druku PIT 37?

2. Dlaczego warto rozliczyć się z tytułu stosunku pracy korzystając z deklaracji PIT 37 online?

3. Rozliczenie PIT online - dostępne ulgi

4. Wspólne rozliczenie z małżonkiem - co warto wiedzieć?

Kto powinien użyć do rozliczenia roku druku PIT 37?

Najważniejszą informacją w zeznaniu podatkowym to dopilnowanie dopasowania druku do konkretnej osoby. Numery identyfikacyjne dokumentów nigdy nie są przypadkowe. Rozliczenie PIT 37 choć jest najczęściej wybierany przez podatników, nie dotyczy każdego. Poniżej przedstawiamy listę osób, które powinny skorzystać właśnie z rozliczenia PIT 37.

 • Osoby pozyskujące dochody z rent krajowych, wypłat emerytalnych, świadczeń przedemerytalnych.
 • Osoby otrzymujące należności dzięki członkostwu w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innych również związanych z rolnictwem.
 • Osoby pobierające zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
 • Osoby wykonujące pracę osobiście na zasadzie działalności, na przykład rozliczając się przez umowy zlecenie
 • Osoby pozyskujące świadczenia z Funduszu Pracy lub FGŚP czyli Funduszu Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych.
 • Osoby otrzymujące należności z tytułu prac autorskich i majątkowych.

Dlaczego warto rozliczyć się z tytułu stosunku pracy korzystając z deklaracji PIT 37 online?

Nie jest żadną tajemnicą, że wykorzystanie Internetu do załatwienia spraw urzędowych to jednocześnie zaoszczędzenie czasu, formalności, drukowanych dokumentów oraz kompletność i pewność o spełnienie celów podatkowych oraz odpowiednie wypełnienie ulg podatkowych. Skąd bierze się ta pewność? PIT 37 online jest skonstruowany w taki sposób, aby przeprowadzić wypełniającego krok po kroku przez dokument nie opuszczając najważniejszych informacji.

Dodatkowo, Internetowy sposób rozliczania jest równoznaczny z wspomnianym już wcześniej zaoszczędzeniem czasu. Nie ma konieczności odbywania wizyt na poczcie, w urzędzie, ponieważ wszystkie formalności sporządzone są na zasadzie drogi elektronicznej. Deklarację PIT w takiej wersji, można złożyć w zaledwie kilka minut.

Kolejna kwestia związana z korzyściami jakie przynosi e PIT, to dużo szybsze rozliczenie tym samym otrzymanie należnego zwrotu podatku. Dlaczego? Po uzupełnieniu PIT elektronicznie, dokument wpływa do Urzędu Skarbowego natychmiast i nie ma potrzeby uzupełniania standardowych dokumentów, ponieważ wszystko jest wszędzie niemalże od razu. Tym samym, osoby wysyłające w ten sposób swoją deklarację, mogą liczyć się z tym, że należny podatek pojawi się na koncie bankowym w niedługim czasie.

Ostatnią opisywaną kwestią jest ważna dla wielu osób ekologia. Brak drukowanych dokumentów, wysyłek pocztowych i gromadzących się papierów. Elektroniczne rozwiązanie pozwala na nie zanieczyszczanie środowiska tym samym osoba korzystająca z Internetowych ułatwień przyczynia się do ograniczenia wycinki drzew.

Rozliczenie PIT online - dostępne ulgi

PIT 37 wiąże się nie tylko z rozliczeniem roku ale i uwzględniając wszelakie ulgi podatkowe. Składając deklarację za 2022 rok ważne jest aby pamiętać, że obowiązujący Polski Ład wiąże się z nowościami i zmianami, a mianowicie podatnikom przysługują takie ulgi jak:

 • ulga dla pracujących seniorów;
 • ulga dla rodziny 4+;
 • ulga na powrót, czyli podatnicy, którzy zmienili miejsce zamieszkania z zagranicy na terytorium Polski

Jest również wprowadzona ulga, obowiązująca od 2022 roku a mianowicie zwolnienie z podatku przy przychodach do łącznej wartości 85 528zł. Mogą z niej korzystać osoby, które:

 • mając wiek emerytalny, nie pobierają emerytury i wciąż pracują;
 • mają minimum czwórkę dzieci;
 • zdecydowały się na przeprowadzkę z zagranicy na terytorium Polski.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem - co warto wiedzieć?

Małżeństwa, które również są podlegające opodatkowaniu, mogą rozliczyć się na deklaracji PIT 37, spełniając pewne warunki. Przede wszystkim wspólne zeznanie podatkowe musi zawierać wniosek łączne opodatkowanie. Według informacji w omawianej deklaracji PIT 37, zaznaczane punkty dokumentu są traktowane na równi i stosuje się wspólne rozliczenie roczne.

Korzyści, które występują kiedy Urząd Skarbowy małżonków rozlicza wspólną deklaracje

Wspólnie złożona deklaracja wraz z małżonkiem bądź małżonką, pozwala na zaoszczędzenie nawet do kilku tysięcy złotych. Jak to możliwe? Rozliczenie wspólne działa na zasadzie połączenia dochodów małżonków na dwie części. Po podziale do finalnej kwoty doliczany jest podatek i dopiero później mnożony razy dwa i właśnie to rozwiązanie, polega na zaoszczędzenie pieniędzy.


 
 

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok