Problemy ze snem: jakiego lekarza odwiedzić?

[Artykuł sponsorowany]

8.05.2023, 13:21, akt. 13:21


Problemy ze snem: jakiego lekarza odwiedzić?
Problemy ze snem: jakiego lekarza odwiedzić?

Problemy ze snem dotyczą sporej grupy ludzi, a zgodnie ze statystykami nawet 50% Polaków. Zdecydowanie najczęściej występuje bezsenność lub trudności z zasypianiem. Jak poradzić sobie z problemami ze snem? Do jakiego lekarza najlepiej się udać?

Zaburzenia snu — poważny i częsty problem

W ciągu doby sen powinien zajmować około 1/3 czasu, a więc od 7 do 9 godzin. Niestety w praktyce sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a wiele osób skarży się na problemy z zasypianiem lub wybudzaniem się w nocy. Inna grupa osób ma z kolei zaburzenia związane z hipersomnią, czyli nadmierną sennością, objawiającą się spaniem nawet przez 12 godzin na dobę oraz drzemkami w ciągu dnia. Charakterystyczne dla zaburzeń snu są również inne symptomy takie jak brak ustępowania uczucia zmęczenia po śnie, nerwowość, znaczne pogorszenie koncentracji uwagi, a także bóle głowy. Wszystko to sprawia, że osoby cierpiące na zaburzenia snu mogą mieć problemy z codziennym funkcjonowaniem, a także odczuwają zniechęcenie i brak zadowolenia z życia. W takiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia specjalisty (ofertę pomocy psychiatrycznej znajdziesz np. tutaj: https://mindhealth.pl/specjalisci/psychiatra/bialystok).

Jak poradzić sobie z bezsennością i innymi trudnościami?

Samodzielne radzenie sobie z zaburzeniami snu jest możliwe, jednak tylko wtedy, gdy problem nie jest zbyt poważny i nie wpływa na wszystkie sfery życia. Przyjmowanie suplementów diety z apteki, czy też delikatnych środków nasennych i uspokajających, to rozwiązanie odpowiednie, ale tylko na krótki czas. Spore znaczenie ma również dbanie o właściwą higienę snu, a więc brak nadmiernego oświetlenia w sypialni, niekorzystanie z ekranów (telefonu, telewizora, laptopa) przed snem, uspokojenie się w porze wieczornej, a także unikanie nadmiernego czasu drzemek w ciągu dnia. Niestety w wielu sytuacjach konieczne jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty.

Jaki lekarz pomoże w problemach ze snem?

 W sytuacji, gdy u danej osoby występują zaburzenia snu, dobrym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza, a więc na przykład do psychiatry lub psychoterapeuty. W poważnych przypadkach proponowane jest łączenie farmakoterapii z psychoterapią, ponieważ przynosi to najlepsze rezultaty. Psychiatra zwykle zapisuje odpowiednie leki, które najpierw stosuje się przez czas od 1 do 3 miesięcy, a później sprawdzane są efekty. Następnym krokiem może być przedłużenie czasu zażywania leków lub też dodanie psychoterapii, na przykład poznawczo-behawioralnej, która jest zdecydowanie najczęściej stosowana w zaburzeniach snu. W kontekście długofalowego leczenia szczególne znaczenie ma dokładny wywiad lekarski, a więc zwrócenie uwagi na to, czy pojawiły się jakieś czynniki, które doprowadziły do pojawienia się zaburzeń ze snem. Czasami dobrym rozwiązaniem jest po prostu wyeliminowanie tego, co przeszkadza, na przykład spanie w osobnej sypialni, aby nie słyszeć chrapania partnera lub miauczenia kota. Dodatkowo bardzo ważne jest edukowanie klientów poradni psychologicznych i psychiatrycznych w kontekście odpowiedniej higieny snu i dbania o samopoczucie oraz przestrzeganie prostych reguł dotyczących czasu przed ekranami, oświetlenia sypialni, wietrzenia.


 
 

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok