Kto musi mieć mikrorachunek i dlaczego Odpowiadamy!

[Artykuł sponsorowany]

31.08.2023, 15:56, akt. 15:57


Kto musi mieć mikrorachunek i dlaczego Odpowiadamy!
Kto musi mieć mikrorachunek i dlaczego Odpowiadamy!

Terminowe opłacanie podatków to podstawowy obowiązek każdego podatnika – zarówno przedsiębiorcy, jak i osób fizycznych, które nie prowadzą własnej firmy. Dokonywanie transakcji znacznie upraszcza mikrorachunek. Kto musi go posiadać i jak ustalić numer konta? Sprawdźmy!

Czym jest mikrorachunek?

Jeszcze do niedawna opłacanie należności podatkowych było stosunkowo skomplikowane ze względu na konieczność ustalenia prawidłowego numeru konta. 1 stycznia 2020 roku uległo to jednak zmianie. Właśnie wtedy w życie wszedł mikrorachunek – indywidualny numer konta, na które każdy podatnik powinien dokonywać wpłat dotyczących podatków PIT, CIT oraz VAT (w tym ostatnim przypadku nie obejmuje to karty podatkowej, VAT-u w imporcie oraz VAT-14). Co ważne: mikrorachunek jest przypisany do konkretnego podatnika, a nie urzędu skarbowego czy rodzaju podatku. Wobec tego będziesz z niego korzystać zawsze, realizując płatności dotyczące wymienionych podatków, niezależnie m.in. od miejsca zamieszkania. Jednocześnie zwróć uwagę, że mikrorachunek służy jedynie do wpłat. Nie trafią więc na niego np. zwroty nadpłaconych podatków.

Kto musi założyć mikrorachunek?

Jak widzisz, indywidualny numer konta do opłacania wielu należności względem fiskusa to spore udogodnienie. Więcej o mikrorachunku – o tym, kto musi go posiadać i jak dokładnie działa – przeczytasz w serwisie Firmove.pl.

Korzystanie z tego konta jest obowiązkowe w przypadku zaistnienia konieczności opłacania podatku. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, właśnie tam powinny trafić m.in. zaliczki na podatek (co ważne: nie tylko za Ciebie, ale również Twoich pracowników – nie należy ich przesyłać na mikrorachunek konkretnego pracownika). Jeśli natomiast okaże się, że w rozliczeniu rocznym widnieje niedopłata, każdy podatnik powinien przelać środki już na swój indywidualny mikrorachunek.

Jak założyć mikrorachunek?

Kolejnym ułatwieniem jest brak konieczności zakładania mikrorachunku. W rzeczywistości numer jest przypisany do każdego podatnika. Aby go ustalić, możesz posłużyć się stroną: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i niezarejestrowane jako podatnik VAT powinny posłużyć się numerem PESEL. Dla przedsiębiorców, podatników VAT, płatników podatków i składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne odpowiedni będzie natomiast numer NIP. Zwróć uwagę, że mikrorachunek podatkowy nie jest tym samym, co mikrorachunek ZUS. W ten sposób określa się numer rachunku składkowego – płatności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne powinny wobec tego trafiać na inny numer konta. Ustalisz go między innymi na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jak korzystać z mikrorachunku?

Dokonywanie płatności podatkowych jest naprawdę proste. Jak wypełnić przelew na mikrorachunek? W większości przypadków nie będzie nawet konieczna znajomość indywidualnego numeru konta. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie ze swojej bankowości elektronicznej, po wyborze przelewu podatkowego w formularzu znajdziesz miejsce, w którym wprowadzisz swój numer PESEL lub NIP i na ich podstawie właściwy numer rachunku zostanie wygenerowany automatycznie. Poza tym musisz również wskazać odpowiedni symbol formularza płatności oraz okres, jakiego dotyczy. Dodatkowo, jeżeli np. rozliczasz podatek poprzez platformę Twój e-PIT, masz możliwość bezpośredniego przejścia do płatności bez konieczności ręcznego wprowadzania numeru mikrorachunku.


 
 

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok