Hamowanie Silnikiem Technika i Zalety

[Artykuł sponsorowany]

24.06.2024, 11:55, akt. 11:58


Hamowanie Silnikiem Technika i Zalety
Hamowanie Silnikiem Technika i Zalety

Hamowanie silnikiem to jedna z tych technik jazdy, które każdy kierowca powinien znać i stosować. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane w rzeczywistości jest to prosta metoda, która przynosi wiele korzyści.

Czym jest hamowanie silnikiem?

Hamowanie silnikiem polega na wykorzystaniu oporu stawianego przez silnik do zmniejszenia prędkości pojazdu, zamiast używania hamulców. Gdy zdejmujemy nogę z pedału przyspieszenia i wrzucamy niższy bieg, silnik zaczyna działać jako hamulec, spowalniając pojazd. Jest to technika szczególnie przydatna na długich zjazdach oraz w sytuacjach, gdy chcemy oszczędzać hamulce.

Mechanika hamowania silnikiem

Aby zrozumieć, jak działa hamowanie silnikiem, warto przyjrzeć się podstawowym elementom tej techniki. Kluczową rolę odgrywają tu silnik, skrzynia biegów i sprzęgło. Gdy zdejmujemy nogę z pedału przyspieszenia, przepustnica zamyka się a silnik przestaje dostarczać moc do kół napędowych. W tym momencie opór stawiany przez silnik zaczyna spowalniać pojazd. Wrzucenie niższego biegu zwiększa ten efekt, ponieważ wyższe obroty silnika generują większy opór. Ważne jest wyczucie momentu, w którym należy zmieniać biegi, aby uzyskać płynne i efektywne hamowanie.

Zalety hamowania silnikiem

 1. Oszczędność paliwa: Hamowanie silnikiem pozwala na oszczędzanie paliwa, ponieważ w momencie zamknięcia przepustnicy silnik zużywa minimalne ilości paliwa.
 2. Mniejsze zużycie hamulców: Używanie silnika do hamowania zmniejsza obciążenie tradycyjnych hamulców co przekłada się na ich dłuższą żywotność i rzadszą konieczność wymiany klocków i tarcz hamulcowych.
 3. Poprawa bezpieczeństwa jazdy: Hamowanie silnikiem zwiększa kontrolę nad pojazdem szczególnie na stromych zjazdach i w trudnych warunkach drogowych. Pozwala na płynniejsze i bardziej przewidywalne zwalnianie.
 4. Płynność i kontrola: Zastosowanie hamowania silnikiem prowadzi do bardziej płynnej jazdy co jest szczególnie ważne w ruchu miejskim i podczas manewrowania w ciasnych miejscach. Pozwala to na lepsze zarządzanie prędkością bez nagłych szarpnięć.

Pokonywanie typowych wyzwań

Opanowanie techniki hamowania silnikiem może wiązać się z pewnymi wyzwaniami, szczególnie dla początkujących kierowców. Najczęstszymi problemami są zrywanie jazdy oraz zacinanie się silnika. Aby pokonać te trudności warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

 1. Spokój i cierpliwość: Nauka hamowania silnikiem wymaga czasu i cierpliwości. Nie należy się zrażać początkowymi niepowodzeniami.
 2. Ćwiczenie w kontrolowanych warunkach: Najlepiej rozpocząć naukę w miejscach o małym natężeniu ruchu, gdzie można skupić się na technice bez dodatkowego stresu.
 3. Obserwacja obrotomierza: Kluczowym elementem jest monitorowanie obrotów silnika i nauczenie się wyczuwania momentu, w którym najlepiej zmieniać biegi.
 4. Równomierne operowanie pedałami: Ważne jest, aby delikatnie operować pedałem sprzęgła i gazu, unikając gwałtownych ruchów, które mogą prowadzić do zrywania jazdy.

Praktyka

Hamowanie silnikiem to tylko jedna z wielu technik, które każdy kierowca powinien opanować. Regularne ćwiczenie tej techniki pomoże w:

 1. Zwiększeniu pewności za kierownicą: Opanowanie hamowania silnikiem i innych technik jazdy zwiększa pewność siebie i umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się warunki drogowe.
 2. Oszczędności paliwa i kosztów eksploatacji: Regularne stosowanie tej techniki prowadzi do mniejszego zużycia paliwa i hamulców co przekłada się na niższe koszty eksploatacji pojazdu.
 3. Przygotowaniu do egzaminu na prawo jazdy: Umiejętność hamowania silnikiem jest ceniona podczas egzaminu na prawo jazdy a jej opanowanie może zwiększyć szanse na zdanie testu praktycznego.

Hamowanie silnikiem wpływa zarówno na oszczędność paliwa jak i bezpieczeństwo jazdy. Opanowanie tej umiejętności wymaga czasu i regularnej praktyki, ale jej zastosowanie w codziennej jeździe jest bezcenne. Warto poświęcić czas na naukę hamowania silnikiem, aby stać się bardziej świadomym i odpowiedzialnym kierowcą.

Artykuł napisany we współpracy ze szkołą jazdy GAZeLka.


 
 

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok