Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?

[Artykuł sponsorowany]

1.07.2024, 19:03, akt. 5.07.2024, 11:11


Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?
Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?

Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?


Prowadzenie sprawnie działającego magazynu to jedno z kluczowych wyzwań dla każdej organizacji. Jednym z fundamentalnych elementów tego procesu jest właściwy wybór wózka widłowego – maszyny, która stanowi kręgosłup wielu operacji magazynowych. Jednak dokonanie trafnej decyzji w tym zakresie może okazać się niełatwym zadaniem, zważywszy na mnogość dostępnych modeli i różnorodność ich specyfikacji.


Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wózka widłowego?

Zanim podejmiesz decyzję, jaki wózek widłowy wybrać, musisz dokładnie określić potrzeby Twojego magazynu lub zakładu produkcyjnego. Wózek widłowy elektryczny może być doskonałym wyborem, zwłaszcza jeśli zależy Ci na ekologicznych rozwiązaniach i cichej pracy urządzenia. Kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę, to: rodzaj ładunków, które będą przemieszczane, częstotliwość użytkowania, warunki pracy (czy będą to przestrzenie zamknięte, czy otwarte), a także dostępność infrastruktury do ładowania akumulatorów. Uwzględnienie tych czynników pomoże w podjęciu świadomej decyzji i wyborze najlepszego sprzętu dla Twoich potrzeb.


Środowisko pracy

Pierwszym i podstawowym kryterium jest środowisko, w którym wózek będzie eksploatowany. Czy będzie to wnętrze hali, otwarty plac czy też połączenie obu tych lokalizacji? Rzućmy okiem na poszczególne napędy.

 • Wózki elektryczne – idealne do pracy w zamkniętych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Cechują się niskim poziomem hałasu i brakiem emisji spalin, co czyni je ekologicznymi i bezpiecznymi dla operatorów.
 • Wózki spalinowe – przeznaczone do pracy na zewnątrz, gdzie emisja spalin nie stanowi problemu. Charakteryzują się większą mocą i udźwigiem w porównaniu do elektryków.
 • Wózki zasilane gazem – kompromis między wózkami elektrycznymi a spalinowymi. Są cichsze i czystsze od tych drugich, ale wymagają zapewnienia stacji wymiany butli.


Rodzaj i charakter ładunków

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest specyfika towarów, którymi będziesz operować. Czy są to standardowe palety, długie elementy, materiały sypkie czy może towary niestandardowych rozmiarów? Od tego zależy wybór odpowiedniego modelu wózka.

 • Wózki czołowe – uniwersalne, nadają się do obsługi różnorodnych ładunków.
 • Wózki boczne – przeznaczone do transportu długich elementów.
 • Wózki z masztem teleskopowym – umożliwiają podnoszenie ładunków na dużą wysokość.
 • Wózki specjalistyczne – wyposażone w dodatkowy osprzęt, np. chwytaki, łyżki, przystosowane do obsługi niestandardowych materiałów.


Parametry techniczne

Przy wyborze wózka widłowego nie można pominąć jego kluczowych parametrów technicznych, takich jak:

 • udźwig – powinien być dostosowany do wagi najcięższych ładunków, z marginesem bezpieczeństwa,
 • wysokość podnoszenia – zależna od układu magazynowania i wysokości składowania,
 • promień skrętu – istotny w wąskich korytarzach magazynowych,
 • prędkość jazdy – ma znaczenie przy dłuższych trasach transportowych.


Koszty i wymagania operatorskie

Nie można również zapominać o poniższych aspektach ekonomicznych i organizacyjnych.

 • Cena zakupu i eksploatacji – wliczając w to koszty paliwa/energii, serwisu i przeglądów.
 • Wymagane uprawnienia operatorskie – niektóre modele wymagają specjalnych kwalifikacji.
 • Dostępność serwisu i części zamiennych – ważna dla zapewnienia ciągłości pracy.

Rodzaje wózków widłowych i ich zastosowania

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych typów wózków widłowych, z których każdy znajduje zastosowanie w określonych warunkach.


Wózki widłowe czołowe. Są to uniwersalne maszyny, które sprawdzają się w większości zastosowań magazynowych. Dzięki różnym opcjom konfiguracji mogą być wykorzystywane do transportu, załadunku i rozładunku rozmaitych ładunków. Ich główne zalety to niezawodność, duży udźwig oraz możliwość dostosowania do warunków pracy.


Wózki widłowe boczne. Przeznaczone są do transportu długich lub nieporęcznych ładunków, takich jak panele, deski czy rury. Dzięki bocznej pozycji widełek mogą efektywnie obsługiwać tego typu materiały. Występują zarówno w wersjach z napędem elektrycznym, jak i ręcznej.


Wózki wysokiego składowania. Niezbędne w magazynach wysokiego składowania, gdzie konieczne jest podnoszenie palet na znaczne wysokości, nawet do kilkunastu metrów. Wyposażone są w maszty teleskopowe pozwalające na osiągnięcie takich wysokości.


Wózki terenowe. Wyróżniają się specjalnym ogumieniem i podwyższonym prześwitem, co umożliwia im sprawne poruszanie się w trudnym, nierównym terenie. Znajdują zastosowanie m.in. w leśnictwie, budownictwie lub na placach składowych.


Wózki specjalistyczne. To wózki wyposażone w dodatkowy osprzęt, dostosowany do obsługi niestandardowych ładunków. Mogą to być np. chwytaki do bel słomy, łyżki do materiałów sypkich, platformy robocze itp. Pozwalają one na rozszerzenie funkcjonalności wózka.


Wózki elektryczne ręczne. Nazywane również „paleciakami”, znajdują zastosowanie głównie w sklepach wielkopowierzchniowych. Są to wózki prowadzone ręcznie przez operatora, przeznaczone do transportu palet na krótkich odcinkach.


Jak dokonać optymalnego wyboru?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, można sformułować kilka kluczowych kroków, które pozwolą Ci dokonać optymalnego wyboru wózka widłowego.


 • Określ środowisko pracy i dobierz odpowiedni napęd. Czy wózek będzie użytkowany wewnątrz, na zewnątrz, czy w obu tych lokalizacjach? W zależności od tego wybierz elektryczny, spalinowy lub gazowy model.

 • Zdefiniuj rodzaj i charakterystykę ładunków. Jakie towary będziesz transportować - standardowe palety, długie elementy, materiały sypkie? Dobierz wózek odpowiedni do Twoich potrzeb.

 • Uwzględnij kluczowe parametry techniczne. Upewnij się, że udźwig, wysokość podnoszenia, promień skrętu i prędkość jazdy spełniają Twoje wymagania.

 • Przeanalizuj koszty i wymagania operatorskie. Weź pod uwagę cenę zakupu i eksploatacji, dostępność serwisu, a także uprawnienia, jakie muszą posiadać Twoi pracownicy.


Skonsultuj się z ekspertami. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy doświadczonych doradców, którzy pomogą Ci dobrać optymalny model wózka.


 
 

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok