Wybieramy rower na sezon 2024

[Artykuł sponsorowany]

9.07.2024, 15:35, akt. 15:35


Wybieramy rower na sezon 2024
Wybieramy rower na sezon 2024

Jazda rowerem ma wiele zalet. Ten środek transportu jest tańszy niż samochód zarówno w zakupie, jak i utrzymaniu; pomaga spalać kalorie i poprawia kondycję. Nic więc dziwnego, że nie tylko zawodowi kolaże i wyczynowcy poruszają się takim jednośladem. Ogromna grupa ludzi dojeżdża rowerem do pracy i szkoły, a także rekreacyjnie jeździ po bliższej i dalszej okolicy. Jaka wycieczka może być jeszcze większą przyjemnością, kiedy mamy odpowiedni pojazd. Sprawdźmy, jaki rower najlepiej sprawdzi się w różnych warunkach.

Jak wybrać odpowiedni rower?

Zanim zaczniemy szukać roweru, musimy przemyśleć kilka spraw, żeby wiedzieć, który wybrać. Do najważniejszych kwestii należą:

  • długość najczęściej pokonywanych tras,
  • nawierzchnia, po jakiej zwykle jeździmy,
  • nasz wzrost.

Od tego zależy, jakie wybrać ogumienie, wielkość ramy roweru i średnicę kół. Te cechy są ważne w przypadku każdego modelu. Dopiero po ich ustaleniu możemy zastanowić się nad dodatkami, takimi jak przerzutki czy rodzaj hamulców. Wygląd roweru powinien pozostać na końcu listy priorytetów. Najważniejsze jest bezpieczeństwo kolarza i innych osób na drodze, dlatego przy zakupie roweru należy wybrać oświetlenie, które będzie pasowało do wybranego jednośladu. Aby je zwiększyć, warto wyposażyć się w elementy ułatwiające szybką reakcję, takie jak owijki na kierownicę. W dłuższe trasy powinniśmy też zabierać wodę, sok lub herbatę, do czego przydaje się uchwyt na bidon.

Dopasowany do naszych potrzeb rower zwiększa bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy. Uczucia potęgują akcesoria, mające usprawnić poruszanie się i zwiększyć możliwości pojazdu.

Który rower jest najlepszy?

Odwiedzając sklepy z rowerami, takie jak https://roweroza.pl/ szybko zauważymy, że rowery mają wiele odsłon. Miejski, trekkingowy, terenowy, crossowy - który będzie dla nas najlepszy? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba poznać różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami. Te dotyczą najczęściej wielkości kół, rodzaju bieżnika w oponie, ciężaru ramy i stabilności. Do czego sprawdzą się różne rodzaje rowerów?

  1. Do jazdy po mieście najlepiej nadają się rowery miejskie i trekkingowe. Mają one lżejsze ramy, wygodne siodełka i pozwalają utrzymać wyprostowaną sylwetkę podczas całej podróży. Rowery trekkingowe lepiej sprawdzą się u osób, które podróżują po różnorodnych nawierzchniach.
  2. Jeśli chcemy na asfalcie i innych równych powierzchniach, rozwinąć większe prędkości, to powinniśmy wsiąść na rower szosowy, który jest lekki i ma wąskie opony zapewniające szybszy napęd. Jego rama pozwala przyjąć pochyloną pozycję, zmniejszającą opór powietrza.
  3. Do jazdy wyczynowej po zróżnicowanym terenie - pagórkach, błocie i polach - doskonałe są rowery przełajowe. Szersze opony i bieżnik zapewniają przyczepność, co ułatwia utrzymanie równowagi. Na trudnych podłożach ważne są też przerzutki, które pomogą regulować prędkość.
  4. Najbardziej uniwersalne są rowery gravel. Nadają się na każdy rodzaj nawierzchni. Kształt kierownicy zwiększa panowanie nad jednośladem, a geometria ramy umożliwia przyjęcie pozycji wygodnej podczas długich podróży.

Dobry wybór roweru to wiele korzyści

Jazda rowerem to nie tylko przyjemność, ale też korzyści dla naszego zdrowia i portfela. Warto więc zainwestować w dobrej jakości jednoślad, aby ta aktywność nie była dla nas zbyt obciążająca. Pamiętajmy, że każdy element może mieć znaczenie. Wygląd roweru nie powinien być priorytetem. Ważne, żeby pojazd był w odpowiednim rozmiarze, miał opony zapewniające przyczepność, wygodne siodełko i hamulce. W ten sposób radość z jazdy czerpać będą nie tylko zapaleni kolarze, ale też osoby, które nie były do niej przekonane.


 
 

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok