Do czego służy system Windows Server?

31.07.2024, 16:01, akt. 16:20


Do czego służy system Windows Server?
Do czego służy system Windows Server?

Microsoft Windows Server 2022 to oprogramowanie przeznaczone do obsługi serwerów, którego historia zaczęła się ponad 20 lat temu. Od tamtej pory system operacyjny jest nieustannie aktualizowany, aby zapewniać użytkownikom nie tylko elastyczność i wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Czym różnią się między sobą dwie ostatnie odsłony Windows Server?


Do czego służy system Windows Server?


Windows Server to oprogramowanie przeznaczone do wsparcia serwerów w małych i dużych firmach. Wspomaga zarządzanie stronami internetowymi i aplikacjami sieciowymi oraz zasobami sieciowymi. Daje możliwość zdalnego łączenia się z serwerem i korzystanie z zapisanych na nich zasobów, a także dostęp do narzędzi wirtualizacji. Windows Server może pełnić funkcje serwera DNS (Domain Name System) oraz DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) , a także platformy dla Microsoft SQL Server.



Jakie są różnice między Windows Server 2022 a 2019?


Najnowsza wersja Windows Server oznaczona jako 2022 sporo zmienia względem swojego poprzednika. Przede wszystkim pojawiają się zaawansowane zabezpieczenia wielowarstwowe. VBS to technika zabezpieczeń opartych na wirtualizacji. Z kolei Credential Guard chroni hasła i inne poufne informacje. Server 2022 otrzymał też hardware root of trust, czyli sprzętowe źródło zaufania. To odizolowany obszar przechowujący informacje na temat zabezpieczeń i działań kryptograficznych.

Komputer oraz serwer są chronione przez moduł TPM 2.0 oraz Windows Defender System Guard. Aktualizacje zabezpieczeń objęły także protokół SMB. Zaawansowane wielowarstwowe zabezpieczenia pozwalają chronić dane o kluczowym znaczeniu dla firmy w każdym momencie.

Nie można zapominać o rozbudowaniu Windows Admin Center pozwalającemu zintegrować sieć firmową z usługami Azure. Jakie jeszcze funkcje otrzymały Windows Server 2022, których nie ma wersja 2019? Warto wymienić, chociażby:

  • domyślne wsparcie dla TLS 1.3;
  • protokół routingu dla sieci bezprzewodowych Dynamic Source Routing (DSR);
  • rozbudowane funkcje Hyper-V Manager (m.in. Live Storage Migration, klony VM);
  • funkcje hybrydowe Azure Arc 1.3, rozbudowane Storage Migration Service;
  • ulepszone funkcje kontenerów.

Jednocześnie zarzucono kilka funkcji, które nie pojawiają się już w odsłonie 2022. Mowa, chociażby o iSNS czy poleceniu Sconfig uruchamianym z pola CMD.

Windows Server 2022 stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo danych. Chroni sprzęt, oprogramowanie układowe oraz funkcje systemu operacyjnego przed zaawansowanymi zagrożeniami. W tym celu producent zastosował m.in. zaawansowane zabezpieczenia oparte na wirtualizacji Credential Guard, ochronę pamięci Control Flow czy współpracę z TPM.


Którą wersję Windows Server wybrać?


Elastyczna platforma aplikacji Windows Server jest obecnie dostępna w trzech odsłonach - Standard oraz Datacenter. Którą z nich wybrać?

  • Windows Server 2022 Essentials jest przeznaczony dla niewielkich firm pracujących przede wszystkim w środowiskach fizycznych (do 25 użytkowników i 50 urządzeń). Nie jest tutaj wymagana licencja CAL;
  • Windows Server 2022 Standard jest przeznaczone do pracy w środowiskach fizycznych lub z niewielką wirtualizacją;
  • Windows Server 2022 Datacenter jest przeznaczony do współpracy ze środowiskami o wysokiej wirtualizacji lub chmurami danych.



W jaki sposób licencjonowany jest Windows Server?


Warto pamiętać, że systemu Windows Server nie można kupić w wersji pudełkowej. Klientom oddano możliwość wyboru licencji CAL w odmianie Device oraz User:

  • decydując się na licencję CAL User, jeden użytkownik ma dostęp do zasobów serwera z kilku urządzeń;
  • wybierając licencję CAL Device licencja udzielana jest na pojedyncze urządzenie, ale może korzystać z niego kilka osób.

W ten sposób zachowano elastyczność i skalowalność korzystania z usługi. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że licencja musi być dopasowana do liczby rdzeni. Każdy rdzeń, który zostanie fizycznie włączony do serwera musi mieć pokrycie licencyjne, a jednocześnie licencja musi być wykupiona na minimum 16 rdzeni.


Gdzie kupić oprogramowanie Windows Server?


Oprogramowanie Windows Server przeznaczone dla użytkowników korporacyjnych jest niezbędne do obsługi małych i dużych firm, które chcą sprawnie zarządzać swoimi zasobami. Jeśli szukasz platformy, która zapewni bezpieczeństwo i wielowarstwową ochronę, a przy tym będzie przyjazna w użytkowaniu, sprawdź ofertę sklepu Soft360.

Znajdziesz w nim zarówno najnowszy Windows Server 2022, jak i nieco starszą odsłonę Server 2019. Skorzystaj z pomocy specjalistów na etapie przed- oraz posprzedażowym i wybierz oprogramowanie, które zabezpieczy zasoby o znaczeniu krytycznym. Do każdego zakupu Soft360 dodaje certyfikat legalności potwierdzający, że produkt może być wykorzystywany zgodnie z prawem.






















 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok