Lubisz jeździć po leśnych ścieżkach i prostych szutrowych drogach, tam, gdzie poniosą oczy? Rowery gravelowe to doskonałe rozwiązanie! Choć wielu kolarzy przez lata korzystało z rowerów crossowych, górskich czy szosowych, rower gravelowy to najnowsze odkrycie, które zapewnia doskonały komfort pedałowania pośród lasów i łąk. Dlaczego rowery gravelowe są takim odkryciem i co warto o nich wiedzieć?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
Tak jak wspominaliśmy, rowery gravelowe idealnie nadają się do pokonywania długich tras na prostych odcinkach. Świetnie sprawdzą się na szutrowych drogach, leśnych trasach i ścieżkach. Dzięki szerszym kołom mają doskonałą przyczepność, co pozwala cieszyć się jazdą na rowerze. W porównaniu do rowerów szosowych, które mają cieńsze opony, rowery gravelowe zapewniają znacznie większy komfort jazdy.
Rowery gravel są idealne dla tych z nas, którzy lubią jeździć na długie trasy i eksplorować teren. Doskonale sprawdzą się zarówno na asfalcie, jak i kamienistych ścieżkach czy leśnych duktach. Dzięki odpowiedniej budowie zapewniają maksymalny komfort jazdy, co sprawia, że długie trasy nie są zbyt męczące. Konstrukcja roweru oraz szerokość opon sprawiają, że wyboiste drogi nie będą dla nas ogromną przeszkodą i udręką. Dzięki temu, jak zbudowany jest rower gravelowy, możemy cieszyć się długimi wycieczkami rowerowymi, niezależnie od poziomu doświadczenia w pokonywaniu długich tras rowerowych. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z długimi trasami, jak i dla tych, którzy już od lat jeżdżą w dalekie trasy rowerowe. Odpowiednio dobrany rower gravelowy świetnie się sprawdzi, dlatego warto zwrócić uwagę na swoje indywidualne potrzeby i na to, co wyróżnia ten rodzaj roweru.
Na szczególną uwagę zasługuje budowa i elementy rowerów gravelowych. Najczęściej stosowane ramy w rowerach gravelowych są aluminiowe (jak w rowerze Trek Checkpoint ALR 4) – są lekkie i zapewniają maksymalny komfort jazdy. Ważnym elementem w rowerach gravelowych jest szerokość opon, która również pozwala na maksymalny komfort jazdy. W rowerach gravelowych spotkamy opony o szerokości od 35 mm do nawet 50 mm, co zapewnia lepszą przyczepność na drogach w porównaniu do tradycyjnych rowerów szosowych. Istotna jest również kierownica typu „baranek”, która pozwala na różnorodne uchwycenie kierownicy, w zależności od tego, przez jaki teren aktualnie jedziemy. Rower gravelowy umożliwia także przyjęcie wygodnej pozycji, która na dłuższą metę nie męczy rowerzysty i pozwala na pełen relaks w trakcie jazdy.
Wybierając rower gravelowy dla siebie, warto zwrócić uwagę na nasze doświadczenie w kolarstwie oraz na rodzaj tras, które planujemy pokonywać. Nie bez znaczenia będzie także nasz budżet – ceny rowerów gravelowych są bardzo zróżnicowane w zależności od tego, jaki typ roweru wybieramy. Znaczenie mają również rodzaj ramy rowerowej i układ hamulcowy – w zależności od tego, jakie elementy składają się na dany model, będą one gwarantowały różny komfort jazdy i spełniały nasze indywidualne potrzeby i wymagania (jak rama z włókna węglowego i hydrauliczne hamulce tarczowe w rowerze Trek Checkpoint SL 5). Warto zwrócić uwagę na te wszystkie aspekty przy zakupie roweru. Jednocześnie miejmy na uwadze, że na rowerze nie warto oszczędzać – im lepiej będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i tras, które chcemy pokonywać, tym większą przyjemność będą sprawiały nasze wycieczki rowerowe.