Narodowe Święto Niepodległości w Domanowie

17 listopada 2019

Z Bogiem nad Bugiem | Narodowe Święto Niepodległości w Domanowie

Narodowe Święto Niepodległości w Domanowie

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wsi Domanowo koło Brańska w województwie podlaskim odsłonięto tablice upamiętniające dwóch przedwojennych nauczycieli szkoły powszechnej w tej miejscowości, którzy jako oficerowie rezerwy w 1940 r. zostali zamordowani w Katyniu i Charkowie. Tablice upamiętniają porucznika Emila Gładysiewicza i podporucznika Franciszka Grissbacha. Odsłonięto je z inicjatywy mieszkańców przy szkole w Domanowie, obok pomnika-nagrobka żołnierzy poległych 13 września 1939 r. w bitwie z Niemcami pod tą miejscowością. Wartę honorową pełnili żołnierze 1. Podlaskiej Brygady WOT.

W uroczystości stanowiącej część obchodów Narodowego Święta Niepodległości, wzięły udział rodziny zmarłych, mieszkańcy wsi, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Poprzedziła ją msza św. odprawiona w miejscowym kościele przez biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Uczestniczący w odsłonięciu tablic minister edukacji, podlaski poseł Dariusz Piontkowski, podkreślał znaczenie takich inicjatyw.

– To jest wielka historia, która może nie ma wielu setek tysięcy widzów, ale tych kilkaset osób lokalnej społeczności, które uczestniczyły w uroczystościach, to równie wielka sprawa, jak uroczystości w Warszawie, czy innych wielkich miastach – mówił szef MEN.

– Dziś widzimy, że po tylu latach, nie wygasa potrzeba troski o niepodległość i suwerenność. Nadal trzeba ufnej modlitwy, trzeba szukania prawdy i dążenia do wspólnego dobra – mówił w homilii celebrans.Ks. prał. Józef Frańczuk obchodził jubileusz 60-lecia kapłaństwa

W audycji relacja z jubileuszu 60-lecia kapłaństwa ks. prał. Józefa Frańczuka.Jakie znaczenie ma świeca chrzcielna?

W audycji rozważanie ks. kan. dra Jarosława Błażejaka na 2 niedzielę zwykłą.Na czym polega realna obecność Chrystusa w Eucharystii?

W audycji relacja z Orszaków Trzech Króli, które przeszły w miejscowościach diecezji drohiczyńskiej.Spotkanie opłatkowe samorządowców

W Magazynie relacja ze spotkania opłatkowego samorządowców.Homilia podczas Pasterki i podsumowanie przedświątecznych dzieł charytatywnych

W magazynie fragment homilii ks. bpa Piotra Sawczuka wygłoszonej podczas Pasterki w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach.

Przedświąteczne spotkanie Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Mazowieckiego i Podlaskiego

W audycji relacja z przedświątecznego spotkania Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Mazowieckiego i Podlaskiego należących do Diecezji Drohiczyńskiej. Usłyszymy fragment przesłania ks. bpa Piotra Sawczuka oraz wypowiedź Mazowieckiego Kuratora Oświaty pani Doroty Skrzypek i Dyrektora Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku...Znaczenia białej szaty

Ks. prał. Tadeusz Syczewski wyjaśnia znaczenia białej szaty.Rozpoczyna się Adwent

W Magazynie w tematykę Adwentu wprowadza ks. bp Piotr Sawczuk. Ks. dr Dariusz Kucharek opowiada o proroku Izajaszu, który szczególnie w Adwencie nam towarzyszy.

Prowadzący:

ks. Marcin Gołębiewski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Wejściówki na jubileuszowy koncert Raz Dwa Trzy

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok