"ZAPAL ZNICZ NAD NIEMNEM" wspólna akcja Ambasady RP w Mińsku i Polskiego Radia Białystok

28 października 2016

Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku, foto Joanna Sikora
Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku, foto Joanna Sikora

O cmentarzu przy parafii w Olkowiczach opowiada jej proboszcz ks. Anatol Parachniewicz

O czasach wojennych w parafii w Olkowiczach wraca jej proboszcz ks. Anatol Parachniewicz

O losach parafii w Olkowiczach opowiada jej proboszcz ks. Anatol Parachniewicz

Cmentarz katolicki w Rakowie

O starym cmentarzu obok kościoła św. Rocha w Mińsku opowiada proboszcz parafii ks. Jurij Sańko

O cmentarzu w Nalibokach, w obwodzie Mińskim opowiada 102-letni Jan Czerniec, a o swoich korzeniach jego córka Anna Mazun

O Uroczysku Kuropaty opowiada Marcin Wojciechowski z Ambasady RP w Mińsku

Uroczysko Kuropaty odwiedził z Joanną Sikorą Marcin Wojciechowski z Ambasady RP w Mińsku

Po podziemiach kościoła św. Rocha w Mińsku Joannę Sikorę oprowadza proboszcz parafii. ks. Jurij Sańko

Po kościele św. Rocha na Złotej Górce w Mińsku Joannę Sikorę oprowadza proboszcz parafii. ks. Jurij Sańko

O Cmentarzu Kalwaryjskim w Mińsku - relacja Joanny Sikory

O akcji "Zapal znicz nad Niemnem" opowiadają: konsul Adam Kaczyński i Ewelina Adamska z Ambasady RP w Mińsku

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"ZAPAL ZNICZ NAD NIEMNEM" – to wspólna akcja Ambasady Rzeczpospolitej w Mińsku i Polskiego Radia Białystok. Organizujemy zbiórkę zniczy, które w listopadowe dni rozbłysną na polskich grobach rozsianych na całej Białorusi.

1 i 2 listopada na białostockim cmentarzu farnym harcerze będą zbierać lampiony. Zbiórka w ramach akcji "Zapal znicz nad Niemnem" odbywa się nie tylko w Białymstoku, ale również w Siedlcach i Białej Podlaskiej.

Znicze można także przynosić do siedziby Radia Białystok przy ul. Świerkowej 1. Przekazane przez naszych słuchaczy światełka pamięci zapłoną na polskich grobach rozsianych na całej Białorusi. W imieniu darczyńców rozstawią je pracownicy trzech polskich placówek dyplomatycznych wraz z lokalnymi opiekunami. Również do końca przyszłego tygodnia znicze można przekazywać w siedzibie Komendy Hufca ZHP Białystok przy ulicy Sienkiewicza 22 oraz w siedzibie ZHP Chorągwi Białostockiej przy ulicy Pałacowej 3.

Na naszej antenie w dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny będziemy przedstawiać słuchaczom relacje opisujące opuszczone polskie cmentarze, groby, miejsca pamięci na Białorusi. Odwiedziła je nasza reporterka Joanna Sikora.

"Zapal znicz nad Niemnem" to akcja Ambasady RP w Mińsku i Polskiego Radia Białystok. Organizujemy zbiórkę zniczy, które w listopadowe dni rozbłysną na polskich grobach rozsianych na całej Białorusi.

Joanna Sikora wspólnie z pracownikami ambasady odwiedziła kilka z tych miejsc.

Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku

Cmentarz Kalwaryjski w Mińsku jest odpowiednikiem warszawskich Powązek czy wileńskiej Rossy. W tej chwili pochówki praktycznie się już tam nie odbywają. Cmentarz jest otoczony zielenią, a na wzniesieniu stoi kościół, do którego prowadzi brama główna. W 1967 cmentarz zamknięto dla nowych grobów. Zmarli chowani są tylko w rodzinnych grobach.

Kościół św. Rocha w Mińsku

W centrum Mińska przy skrzyżowaniu ulicy Kozłowa i prospektu Niepodległości, otoczony budynkami, stoi na tak zwanej Złotej Górce kościół św. Rocha. Wokół niego był niegdyś cmentarz, zniszczony po 1945 roku. To jedna z najstarszych nekropolii w Mińsku. 1 listopada przypada 152 rocznica powstania kościoła. Wokół niego są symboliczne pochówki. To ślady po cmentarzu. Spoczywają tam dziesiątki tysięcy osób. Po świątyni, jej podziemiach i otaczającym miejsce cmentarzu oprowadził proboszcz parafii. ks. Jurij Sańko.

Uroczysko Kuropaty

Uroczysko Kuropaty znajduje się bezpośrednio za obwodnicą Mińska, na północ od centrum miasta w lesie, a obok przebiega ruchliwa droga. To najbardziej znane na Białorusi miejsce pochówku zamordowanych przez NKWD. Z Joanną Sikorą to miejsce odwiedził Marcin Wojciechowski z Ambasady RP w Mińsku.

Cmentarz w Nalibokach

Cmentarz w Nalibokach, w obwodzie Mińskim, to miejsce, gdzie w 1943 roku sowieccy partyzanci dokonali mordu ludności polskiej. We wsi jest katolicki cmentarz i kościół. Mieszka tam też 102-letni Jan Czerniec, który pamięta przedwojenne czasy. Wspólnie z pracownikami Ambasady RP nasza dziennikarka odwiedziła go w domu. O swoich korzeniach mówiła jego córka Anna Mazun, a o swojej młodości jej ojciec Jan.

Cmentarz katolicki w Rakowie

Cmentarz katolicki w Rakowie, to jedna z najlepiej zachowanych nekropolii katolickich na Białorusi. Założono go na początku XIX wieku. Pochowani są tam przedstawiciele rodu Zdziechowskich, rodziny Witkowskich i polski kompozytor Michał Hruszwicki. O cmentarzu opowiadał Marcin Wojciechowski z Ambasady RP i Romualda Mikucka.

Olkowicze i parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Kilka metrów za kościołem pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Olkowiczach do 1939 roku przebiegała granica Polski. Wtedy to parafia liczyła 4,5 tysiąca wiernych, dziś jest tu 138 osób. A tamtejszy kościół jest niemym świadkiem historii, która przetoczyła się przez tamte tereny. Kościół w Olkowiczach, podzielił losy wielu innych budowli sakralnych w czasach sowieckich i poprzez niewłaściwe użytkowanie został doprowadzony do ruiny. Ks. Anatol Parachniewicz - proboszcz parafii w Olkowiczach od lat zbiera opowieści związane z tamtymi rejonami.

Na terytorium Republiki Białorusi znajduje się bardzo wiele nekropolii polskich, zarówno wojskowych, jak i cywilnych, których istnieniem interesuje się bardzo wąskie grono osób. Historia tych miejsc jest historią Polski. Zapalenie symbolicznego znicza na polskich grobach jest żywym dowodem naszej pamięci. Białoruś wciąż pozostaje państwem mało otwartym na turystów, dlatego na barkach polskich placówek dyplomatycznych spoczywa obowiązek dbania o te groby. (acz, js/mak)Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Prawie 30 osób walczy o wygraną w finale Konkursu Recytatorskiego "Kresy"

To jedyny taki konkurs dla młodych Polaków z zagranicy. Odbywa się w Białymstoku już po raz dwudziesty siódmy.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok