"Solidarni z Polakami na Białorusi" – na Rynku Kościuszki zagrał Lady Pank [zdjęcia]

22 września 2018

"Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
"Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Koncert przeniesiony z Grodna

Koncert zespołu Lady Pank w Grodnie był planowany na 28 lipca. I choć już sprzedano bilety, władze miasta ostatecznie nie wydały zgody na organizację imprezy, argumentując, iż w planowanym miejscu trwa remont. Nie zgodziły się też na inne lokalizacje. Podobna sytuacja miała miejsce trzy lata temu, wtedy również koncert zespołu Lombard ostatecznie odbył się w Białymstoku.

Plenerowy koncert Lady Pank odbył się na scenie rozstawionej na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku. Został zorganizowany dzięki pomocy finansowej miasta Białystok i samorządu województwa podlaskiego.

Mimo pochmurnej pogody mieszkańcy licznie przyszli posłuchać muzyki, przyjechali też Polacy z Białorusi, uczestnicy Związku Polaków na Białorusi. Członkowie zespołu Lady Pank po zagraniu pierwszego utworu powiedzieli ze sceny, że solidaryzują się z Polakami na Białorusi.


"Solidarność nie ma granic"


Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys przed rozpoczęciem koncertu mówiła, że koncert "Solidarność nie ma granic" miał się odbyć w Grodnie, ale jest w Białymstoku. "Jesteśmy w Grodnie w Białymstoku" - powiedziała. Podziękowała władzom miasta i województwa za organizację koncertu, a zespołowi Lady Pank, że wystąpił dla Polaków na  Białorusi.


Chciałbym podziękować Związkowi Polaków na Białorusi, że walczycie tam o polskość, że walczycie tam o polską szkołę, że biją tam polskie serce. Żebyście pamiętali, że Białystok jest zawsze z Wami, możecie na  nas zawsze liczyć - powiedział ze sceny prezydent Białegostoku Tadeusz  Truskolaski.


Obecny na koncercie konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację koncertu, bo - jak mówił - "to jest potrzebne, żeby to poczucie, że jesteśmy razem na  tej jednej, wspólnie historycznie ziemi przetrwało".

Wicemarszałek województwa podlaskiego  Maciej Żywno zapewnił, że jeśli Związek znowu będzie miał problem z organizacją koncertu w Grodnie, to województwo jest otwarte.

Na konferencji prasowej przed koncertem mówił, że "nigdy nie byłoby do pomyślenia", żeby w Polsce odmówiono którejkolwiek z mniejszości narodowych możliwości organizacji imprezy kulturalnej. Zwrócił uwagę, że są porozumienia o współpracy ze stroną białoruską (m.in. Białystok współpracuje z Grodnem), a jednak - jak dodał - koncert organizowany  przez Związek w Grodnie musi znowu odbyć się w Białymstoku.

Jak podawała wcześniej prezes Borys, w ZPB działa obecnie ok. 11 tys. osób.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Litwa poza szlakami turystycznymi - wileńskie targowisko "Pod Halą"


Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".



Rewolucja w kulturze Polaków na Litwie - powieść "Robczik" na scenie


Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.



Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.



Polskie media na Litwie


Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?



Finał 32. edycji "Kresów"


Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.



Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.



Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi


Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?



W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem


Chcieli przekazać słowa wsparcia i przypomnieć o uwięzionym polskim działaczu na Białorusi. W Białymstoku w środę (25.10) odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem.



Młodzi Polacy z Białorusi oraz białostockich szkół wspólnie wzięli udział w "Narodowym czytaniu"


Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".




 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok