Premiera książki "Listy z osiołkiem" w białostockim Muzeum Pamięci Sybiru

5 grudnia 2018

"Listy z osiołkiem" - Fot. Muzeum Pamięci Sybiru/sybir.bialystok.pl/
"Listy z osiołkiem" - Fot. Muzeum Pamięci Sybiru/sybir.bialystok.pl/



0:00
0:00
"Listy do osiołka" w Białostockim Szpitalu Dziecięcym - relacja Źmiciera Kościna | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Książeczka z tłem na podstawie oryginalnych listów

To propozycja adresowana i do dzieci, i do dorosłych - mówi Anna Kietlińska z Muzeum Pamięci Sybiru:

To taka książeczka z tłem na podstawie oryginalnych dokumentów i listów pisanych przez dojrzałego człowieka Aleksego Nikołajewa z Niemiec do córeczki Zosi. Listy do nas dotarły, bo okazało się, że znaleziono je w Białymstoku w jednym z rozbieranych domów. Próbowaliśmy literacko wyjaśnić historię listów. W jakich okolicznościach taka korespondencja mogła trafić do Białegostoku

- mówi Anna Kietlińska.

Autorem "Listów z osiołkiem" - bajki prawdziwej jest historyk Bogusław Kosel. Książkę zilustrowała Grażyna Rigall korzystając z rysunkowych podpowiedzi znalezionych na oryginalnych listach.

Listy mają specyficzną formę, ponieważ są pisane na połówkach kartek z zeszytu. Na tych listach on swoją ojcowską ręką kreśli rysunki. Widzimy i osiołka i naprzykład kozę. Ojciec pisze do swojej córeczki w cieniu wojny. Pisze o swojej miłości, emocjach, o uczuciach. Stara się oswoić ten straszny czas.

Oficjalna premiera książki "Listy z osiołkiem" w środę (05.12) o 17:00 w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku.

Promocja w Białostockim Szpitalu Dziecięcym

Była to okazja na chwile zapomnieć o problemach zdrowotnych. Muzeum Pamięci Sybiru prezentował w środę (05.12) w białostockim szpitalu dziecięcym swoją nową książkę „Listy z osiołkiem”. Akcja bajki toczy się w również w szpitalu, dlatego organizatorzy wybrali miejsce pierwszej prezentacji nieprzypadkowo.

Inspiracją do tej opowieści były autentyczne listy z II wojny światowej ukryte w niewielkim pudełku po lekarstwach.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.



Polskie media na Litwie


Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?



Finał 32. edycji "Kresów"


Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.



Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.



Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi


Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?



W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem


Chcieli przekazać słowa wsparcia i przypomnieć o uwięzionym polskim działaczu na Białorusi. W Białymstoku w środę (25.10) odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem.



Młodzi Polacy z Białorusi oraz białostockich szkół wspólnie wzięli udział w "Narodowym czytaniu"


Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".



Nowe życie Polaków, którzy uciekli z Białorusi


Jak wygląda codzienności Polaków na Białorusi, ale także tych, którzy wybrali życie w Polsce? Uciekający przed represjami najczęściej trafiają w pierwszej kolejności do Białegostoku.



Siedziba Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie sprzedana przez białoruskie władze


Białoruskie władze sprzedały grodzieńską siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej. W licytacji skonfiskowanej siedziby zdelegalizowanej organizacji oświatowej wziął jeden kupiec - informuje portal Głos znad Niemna.




 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora



REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
OiFP DVOŘÁK, STABAT MATER

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok