1. Bieg Pamięci Sybiru - biegacze uczcili pamięć wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego [zdjęcia]

10 lutego 2019

1. Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
1. Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
1. Bieg Pamięci Sybiru - biegacze uczcili pamięć wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wywózka Polaków w głąb ZSRS

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku odbyła się pierwsza z czterech wielkich wywózek Polaków w głąb ZSRS. Objęła głównie rodziny urzędników  państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także  wojskowych i właścicieli ziemskich.

Według IPN, Sowieci wywieźli  wówczas z całych Kresów ponad 140 tys. osób; przyjmuje się, że z  dawnego województwa białostockiego - około 13 tys.



Rocznicowe wydarzenia w Białymstoku rozpoczęły się w piątek  (08.02) i potrwają do poniedziałku (11.02). Niedzielny bieg, odbywający  się dokładnie w 79. rocznicę tragicznych wydarzeń, to wspólna inicjatywa Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku i Fundacji Białystok Biega.

Na  linię startu w Lesie Pietrasze stawiło się 800 uczestników, którzy w  ten sposób postanowili upamiętnić osoby wywiezione na Wschód.

"Dziś  spotykamy się, by uczcić ich pamięć" - powiedział przed startem  zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Dodał, że forma  upamiętnienia może niektórych zaskakiwać, ale miała trafić do starszych i  młodszych mieszkańców. Wyraził nadzieję, że wpisze się na stałe w  obchody kolejnych rocznic pierwszej wywózki Polaków na Sybir.




"Żywy znak pamięci polskiego Sybiru"

Prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź mówił, że to nie tylko bieg po zdrowie i tężyznę fizyczną, ale - jak podkreślił - "to jest żywy znak pamięci polskiego Sybiru". Prosił też uczestników, aby ten "znak pamięci" nie był tylko na ten dzień, ale "żeby pozostał w ich pamięci, by utrwalać tę pamięć, by cieszyć się z tego, że jesteśmy w wolnej, suwerennej i niezależnej Polsce".

Na trasie 5-kilometrowego biegu przez Las Pietrasze przygotowano edukacyjne stacje z inscenizacją aresztowań i transportu zesłańców. Ustawiono też symboliczny łagier, czyli miejsce deportacji, umieszczono również tabliczki z nazwami miejsc wywózek i liczbą kilometrów, które zesłańcy musieli pokonać.

Jak mówił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński, Las Pietrasze leży niecały kilometr od miejsca, gdzie 79 lat temu były odprawiane pierwsze pociągi na Wschód z dworca towarowego, który wówczas miał nazwę Dworzec Poleski. "W czasie całej okupacji sowieckiej, od 1939 roku do 1941 roku, tylko z samego Białegostoku co piąta osoba została wywieziona na Sybir" - mówił.

Wcześniej Śleszyński powiedział dziennikarzom, że pierwsza wywózka jest symboliczna, bo przypomina też trzy kolejne, które nastąpiły w latach 1940-41.

Dodał, że w lutym 1940 roku po raz pierwszy zastosowano taki rodzaj represji na ziemiach wschodnich II RP, czyli - jak wyjaśnił - "represji o charakterze masowym". 

Trzeba pamiętać, że pierwsze represje trwają już od pierwszych dni rozpoczęcia okupacji sowieckiej, czyli 17 września 1939 roku, natomiast ta wywózka jest zupełnie nowym +przedsięwzięciem+, na naszych ziemiach nie stosowano jeszcze tego typu represji czy to w XIX wieku, czy na początku okupacji

- wyjaśnił Wojciech Śleszyński.

- W przypadku wywózki mamy do czynienia z represjami o charakterze masowym, bo trudno mówić, że małe dzieci, kilkuletnie, są potencjalnym zagrożeniem dla władz - mówił Śleszyński. Dodał, że władze sowieckie ten rodzaj represji już praktykowały w latach 30. w okresie Wielkiego Terroru, tworzenia kołchozów na wschodniej Białorusi i wschodniej Ukrainie.

W ramach rocznicowych obchodów w piątek w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyły się prezentacja komiksu "Sybir ołówkiem" Aliny Maliszewskiej oraz koncert "Pamięć". Zaprezentowano też dziennikarzom postępy budowy siedziby Muzeum Pamięci Sybiru, które ma być instytucją ogólnopolską, dokumentująca i badająca losy Polaków wywiezionych na Sybir.



źródło: PAP



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.



Polskie media na Litwie


Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?



Finał 32. edycji "Kresów"


Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.



Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.



Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi


Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?



W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem


Chcieli przekazać słowa wsparcia i przypomnieć o uwięzionym polskim działaczu na Białorusi. W Białymstoku w środę (25.10) odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem.



Młodzi Polacy z Białorusi oraz białostockich szkół wspólnie wzięli udział w "Narodowym czytaniu"


Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".



Nowe życie Polaków, którzy uciekli z Białorusi


Jak wygląda codzienności Polaków na Białorusi, ale także tych, którzy wybrali życie w Polsce? Uciekający przed represjami najczęściej trafiają w pierwszej kolejności do Białegostoku.



Siedziba Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie sprzedana przez białoruskie władze


Białoruskie władze sprzedały grodzieńską siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej. W licytacji skonfiskowanej siedziby zdelegalizowanej organizacji oświatowej wziął jeden kupiec - informuje portal Głos znad Niemna.




 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora



REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
OiFP DVOŘÁK, STABAT MATER

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok