13 czerwca odbędzie się konsekracja nowego kościoła w syberyjskiej wsi Białystok

15 lutego 2020

Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska
Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony "za chlebem" i założyli osadę. Pożar świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Pieniądze na odbudowę, w ramach akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie", zbierała przez blisko dwa lata parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok, gdzie - choć nieliczni - żyją jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX wieku.

Zbiórka ruszyła w połowie 2017 roku. Z końcem kwietnia 2019 roku ogłoszono, że dzięki wsparciu osób indywidualnych i instytucji z Polski i zagranicy, m.in. środowisk polonijnych, udało się zebrać potrzebną kwotę, aby postawić nową kaplicę. Ewentualna nadwyżka ma być przeznaczona na realizację miejsca rekreacji dla dzieci i młodzieży z wioski oraz na dom modlitwy w miejscowości Kriwoszejno - centrum rejonu.

Koszt nowej świątyni szacowany jest na 110 tys. euro. Realizowany od czerwca ub. roku projekt, to niewielki kościół z wieżyczką, zbudowany z klejonych bali. We wnętrzu została wydzielona część modlitewna oraz zaplecze. Strych, oprócz funkcji magazynku, ma latem pełnić rolę miejsca noclegowego.

Obecnie obiekt jest w stanie zamkniętym (udało się to osiągnąć przed zimą) i wymaga wykończenia, ale już w minione Boże Narodzenie spotkali się w nim mieszkańcy wsi, by wspólnie modlić się i śpiewać kolędy. Po wznowieniu prac będzie wykończona ogrzewana podłoga i drewniane wyposażenie kościoła. Z Polski pochodzić będzie złocone tabernakulum oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jeszcze podczas budowy, w fundamentach zakopana została butelka ze spisaną historią kościoła oraz informacją o obecnej odbudowie i wsparciu jakiego udzielili Polacy, podczas zbiórki funduszy.

Konsekracja kościoła odbędzie się w dzień patrona tej świątyni św. Antoniego z Padwy

Konsekracja odbudowanego kościoła odbędzie się 13 czerwca 2020 roku, w dzień patrona tej świątyni św. Antoniego z Padwy. Wyświęcenia dokona katolicki biskup Nowosybirska Joseph Werth.

"Głównymi gośćmi, a jednocześnie gospodarzami będą mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku, a także ci, dla których ten kościół stanowi wartość sentymentalną i religijną – byli mieszkańcy wioski, którzy z różnych przyczyn przeprowadzili się do większych ośrodków zamieszkania" - powiedziała PAP Agnieszka Kaniewska, która w akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie" odpowiada za kontakty z mediami.

W uroczystości 13 czerwca wezmą też udział przedstawiciele kościoła katolickiego z Moskwy oraz syberyjskich miast, zaproszenia mają też trafić m.in. do władz Białegostoku i do Archidiecezji Białostockiej.

"Dla mnie kościół w syberyjskim Białystoku jest symbolem pamięci o przeszłości. Jest dowodem na to, że zawirowania historii nie są w stanie odebrać ludziom wiary w swoją tożsamość narodową i religijną. Jest też dla mnie symbolem dialogu – bo w jego odbudowę włączyli się ludzi różnych konfesji, narodowości, zawodów, stanu majątkowego, różnych poglądów" - podkreśliła Kaniewska.

Przypomniała, że dla mieszkańców tej wsi kościół to nie tylko miejsce modlitwy, ale i spotkań. "Podczas lata będzie przystanią na czas letnich obozów dla dzieci, może też dla wędrowców, którzy będą chcieli zanurzyć się w historię wioski. (...) Będzie też motywacją, by kontynuowane były tradycje polskich przodków" - dodała.

źródło: PAP"Tak teraz postępują uczciwi ludzie" - książka o Polakach na Wileńszczyźnie, którzy ratowali Żydów

Wiele z tych historii pozostaje owianych tajemnicą. Wiele nigdy nie ujrzy światła dziennego, ale dzięki determinacji dziennikarki Ilony Lewandowskiej mamy szansę poznać kilka wzruszających opowieści o pomocy, empatii i solidarności w wojennych czasach.Rajd samochodowy do miejsc pamięci - tak wileńscy Polacy czczą narodowe święto

Zamiast tradycyjnej parady ulicami Wilna zorganizowali rajd samochodowy. Na taki nietypowy pomysł upamiętnienia Święta Konstytucji 3 maja i Dnia Polonii i Polaków za Granicą wpadli Polacy z Wileńszczyzny.Epidemia koronawirusa na Litwie i Białorusi

Kolejne tygodnie walki z epidemią przynoszą zmiany i lekkie rozluźnienie ograniczeń. W Polsce od poniedziałku (20.04), na Litwie od ubiegłego tygodnia. Z kolei na Białorusi dzieci po wiosennej przerwie wróciły do publicznych szkół.Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna"

Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna do Białegostoku przyjechał zespół Wileńszczyzna. Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca z Wilna od lat pielęgnuje tamtejszy folklor.Czym pachniała kresowa kuchnia?

Była to smakowita opowieść o dziczyźnie, rakach, cepelinach, cymesie czy mamałydze i innych kresowych przysmakach.Symbol Wilna i Wileńszczyzny - palmy wileńskie

Zgodnie z tradycją powstają przez cały rok. Przy okazji Niedzieli Palmowej warto wspomnieć o palmach wileńskich.Suwalski Kaziuk nawiązywał do drugiej połowy XV wieku

Własnoręcznie wykonane palmy wielkanocne, wiklinowe koszyki, wypieki i przysmaki kuchni regionalnej, ale też litewskiej można było kupić w niedzielę (08.03) podczas XXI Jarmarku Kaziukowego w Suwałkach.Po raz pierwszy od wielu lat dzieci z Litwy nie przyjadą do Polski na święta

W tym roku do naszego kraju nie przyjadą na Wielkanoc polskie dzieci z litewskich domów dziecka. Od wielu lat akcję organizowało białostockie Stowarzyszenie "Otwarty Dom".


 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Oddaj krew

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok