13 czerwca odbędzie się konsekracja nowego kościoła w syberyjskiej wsi Białystok

15 lutego 2020

Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska
Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony "za chlebem" i założyli osadę. Pożar świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Pieniądze na odbudowę, w ramach akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie", zbierała przez blisko dwa lata parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok, gdzie - choć nieliczni - żyją jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX wieku.

Zbiórka ruszyła w połowie 2017 roku. Z końcem kwietnia 2019 roku ogłoszono, że dzięki wsparciu osób indywidualnych i instytucji z Polski i zagranicy, m.in. środowisk polonijnych, udało się zebrać potrzebną kwotę, aby postawić nową kaplicę. Ewentualna nadwyżka ma być przeznaczona na realizację miejsca rekreacji dla dzieci i młodzieży z wioski oraz na dom modlitwy w miejscowości Kriwoszejno - centrum rejonu.

Koszt nowej świątyni szacowany jest na 110 tys. euro. Realizowany od czerwca ub. roku projekt, to niewielki kościół z wieżyczką, zbudowany z klejonych bali. We wnętrzu została wydzielona część modlitewna oraz zaplecze. Strych, oprócz funkcji magazynku, ma latem pełnić rolę miejsca noclegowego.

Obecnie obiekt jest w stanie zamkniętym (udało się to osiągnąć przed zimą) i wymaga wykończenia, ale już w minione Boże Narodzenie spotkali się w nim mieszkańcy wsi, by wspólnie modlić się i śpiewać kolędy. Po wznowieniu prac będzie wykończona ogrzewana podłoga i drewniane wyposażenie kościoła. Z Polski pochodzić będzie złocone tabernakulum oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jeszcze podczas budowy, w fundamentach zakopana została butelka ze spisaną historią kościoła oraz informacją o obecnej odbudowie i wsparciu jakiego udzielili Polacy, podczas zbiórki funduszy.

Konsekracja kościoła odbędzie się w dzień patrona tej świątyni św. Antoniego z Padwy

Konsekracja odbudowanego kościoła odbędzie się 13 czerwca 2020 roku, w dzień patrona tej świątyni św. Antoniego z Padwy. Wyświęcenia dokona katolicki biskup Nowosybirska Joseph Werth.

"Głównymi gośćmi, a jednocześnie gospodarzami będą mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku, a także ci, dla których ten kościół stanowi wartość sentymentalną i religijną – byli mieszkańcy wioski, którzy z różnych przyczyn przeprowadzili się do większych ośrodków zamieszkania" - powiedziała PAP Agnieszka Kaniewska, która w akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie" odpowiada za kontakty z mediami.

W uroczystości 13 czerwca wezmą też udział przedstawiciele kościoła katolickiego z Moskwy oraz syberyjskich miast, zaproszenia mają też trafić m.in. do władz Białegostoku i do Archidiecezji Białostockiej.

"Dla mnie kościół w syberyjskim Białystoku jest symbolem pamięci o przeszłości. Jest dowodem na to, że zawirowania historii nie są w stanie odebrać ludziom wiary w swoją tożsamość narodową i religijną. Jest też dla mnie symbolem dialogu – bo w jego odbudowę włączyli się ludzi różnych konfesji, narodowości, zawodów, stanu majątkowego, różnych poglądów" - podkreśliła Kaniewska.

Przypomniała, że dla mieszkańców tej wsi kościół to nie tylko miejsce modlitwy, ale i spotkań. "Podczas lata będzie przystanią na czas letnich obozów dla dzieci, może też dla wędrowców, którzy będą chcieli zanurzyć się w historię wioski. (...) Będzie też motywacją, by kontynuowane były tradycje polskich przodków" - dodała.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Litwa poza szlakami turystycznymi - wileńskie targowisko "Pod Halą"


Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".



Rewolucja w kulturze Polaków na Litwie - powieść "Robczik" na scenie


Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.



Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.



Polskie media na Litwie


Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?



Finał 32. edycji "Kresów"


Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.



Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.



Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi


Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?



W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem


Chcieli przekazać słowa wsparcia i przypomnieć o uwięzionym polskim działaczu na Białorusi. W Białymstoku w środę (25.10) odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem.



Młodzi Polacy z Białorusi oraz białostockich szkół wspólnie wzięli udział w "Narodowym czytaniu"


Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".




 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok