Po raz pierwszy od wielu lat dzieci z Litwy nie przyjadą do Polski na święta

8 marca 2020

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Z powodu ryzyka zarażenia się koronawirusem organizatorzy odwołali przyjazd dzieci - mówi Katarzyna Tymińska ze Stowarzyszenia "Otwarty Dom".


To jest dość duże ryzyko i bardzo duża odpowiedzialność zabierania w takiej sytuacji dzieci do nas, bo gdyby chore przyjechały do nas, do Polski, mogłyby zarazić inne dzieci i mielibyśmy pretensje od rodzin. I tak samo w drugą stronę - gdyby dzieci np. się przeziębiły u nas i pojechały na Litwę, wtedy też musielibyśmy za to odpowiadać. Także podjęliśmy decyzję, żeby dmuchać na zimne i odwołać akcję - tłumaczy Katarzyna Tymińska.


Organizatorzy poinformowali już o tym dzieci z Litwy. Katarzyna Tymińska mówi, że to była bardzo trudna decyzja, bo dzieci do wielu rodzin przyjeżdżały regularnie od wielu lat.

Mimo odwołanego przyjazdu dzieci do Polski - Stowarzyszenie Otwarty Dom chce pomóc najmłodszym rodakom na Litwie. Przed Wielkanocą chce zawieźć świąteczne paczki dla dzieci o polskich korzeniach na Wileńszczyźnie.
"Tak teraz postępują uczciwi ludzie" - książka o Polakach na Wileńszczyźnie, którzy ratowali Żydów

Wiele z tych historii pozostaje owianych tajemnicą. Wiele nigdy nie ujrzy światła dziennego, ale dzięki determinacji dziennikarki Ilony Lewandowskiej mamy szansę poznać kilka wzruszających opowieści o pomocy, empatii i solidarności w wojennych czasach.Rajd samochodowy do miejsc pamięci - tak wileńscy Polacy czczą narodowe święto

Zamiast tradycyjnej parady ulicami Wilna zorganizowali rajd samochodowy. Na taki nietypowy pomysł upamiętnienia Święta Konstytucji 3 maja i Dnia Polonii i Polaków za Granicą wpadli Polacy z Wileńszczyzny.Epidemia koronawirusa na Litwie i Białorusi

Kolejne tygodnie walki z epidemią przynoszą zmiany i lekkie rozluźnienie ograniczeń. W Polsce od poniedziałku (20.04), na Litwie od ubiegłego tygodnia. Z kolei na Białorusi dzieci po wiosennej przerwie wróciły do publicznych szkół.Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna"

Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna do Białegostoku przyjechał zespół Wileńszczyzna. Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca z Wilna od lat pielęgnuje tamtejszy folklor.Czym pachniała kresowa kuchnia?

Była to smakowita opowieść o dziczyźnie, rakach, cepelinach, cymesie czy mamałydze i innych kresowych przysmakach.Symbol Wilna i Wileńszczyzny - palmy wileńskie

Zgodnie z tradycją powstają przez cały rok. Przy okazji Niedzieli Palmowej warto wspomnieć o palmach wileńskich.Suwalski Kaziuk nawiązywał do drugiej połowy XV wieku

Własnoręcznie wykonane palmy wielkanocne, wiklinowe koszyki, wypieki i przysmaki kuchni regionalnej, ale też litewskiej można było kupić w niedzielę (08.03) podczas XXI Jarmarku Kaziukowego w Suwałkach.

Wielki Jarmark Kaziukowy przed Teatrem Dramatycznym. Po raz pierwszy impreza potrwa 2 dni [zdjęcia]

Wileńskie palmy, kaziukowe serca czy smorgońskie obwarzanki królują w weekend (29.02-1.03) przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. 
 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Oddaj krew

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok