W Białymstoku otwarto plenerową wystawę "Uwięzieni za polskość"

2 maja 2022

fot. Dawid Gromadzki / UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki / UM Białystok0:00
0:00
W Białymstoku otwarto plenerową wystawę "Uwięzieni za polskość" - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Panele ustawiono na skwerze przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki 

W centrum Białegostoku można zobaczyć fotografie prezentujące działalność Związku Polaków na Białorusi. To zdjęcia ze spotkań opłatkowych, szkolnych jasełek czy studniówek, otwieranych wystaw czy imprez - jak noc świętojańska czy tradycyjny jarmark kaziukowy. Widać też akcje sprzątania polskich cmentarzy.

Są też zdjęcia z procesu Andżeliki Borys z 2019 r. czy akcji wspierania Andrzeja Poczobuta w 2011 r., wystawa ma o nich przypominać. 

Dziennikarz i członek zarządu głównego ZPB Andrzej Poczobut od trzynastu miesięcy przebywa w areszcie, Borys opuściła go dopiero niedawno, ale w areszcie domowym czeka na proces.

Zarzuty dotyczą "gloryfikowania nazizmu", za co grozi do 12 lat więzienia. Obrońcy praw człowieka uznają Borys i Poczobuta za więźniów politycznych.


Andżelika Borys została zatrzymana w Grodnie 23 marca ubiegłego roku

Najpierw za organizację imprezy kulturalnej Grodzieńskie Kaziuki, którą władze uznały za nielegalną. Została skazana na 15 dni aresztu, ale dodatkowo zarzucono jej podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz siania niezgody na tle narodowym, religijnym i językowym.

Dwa dni później zatrzymany został Andrzej Poczobut oraz Irena Biernacka i Maria Ciszkowska, z regionalnych oddziałów ZPB. Obie wyszły z aresztu w połowie ubiegłego roku i zmuszone zostały do wyjazdu.

-Chcemy pokazać, że Związek Polaków na Białorusi jest żywy i na ile to możliwe działa. Zachowuje wszystkie cenne rzeczy - historię, tradycję, kulturę polską, uczy dzieci języka polskiego - mówiła w czasie otwarcia wystawy Maria Ciszkowska, która od kilku miesięcy mieszka i działa w Białymstoku.

Maria Ciszkowska przypomniała też, że 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

źródło: Opr. na podst. PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Na swoim"- reportaż Joanny Sikory


Na jej oczach odradzała się polska oświata na Białorusi. Na jej oczach też białoruskie władze praktycznie ją zlikwidowały. Nauczycielka z Grodna Wioletta Kowalczuk również już nie miała swojej przyszłości na Białorusi.Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi


Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem


Chcieli przekazać słowa wsparcia i przypomnieć o uwięzionym polskim działaczu na Białorusi. W Białymstoku w środę (25.10) odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem.Młodzi Polacy z Białorusi oraz białostockich szkół wspólnie wzięli udział w "Narodowym czytaniu"


Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".Nowe życie Polaków, którzy uciekli z Białorusi


Jak wygląda codzienności Polaków na Białorusi, ale także tych, którzy wybrali życie w Polsce? Uciekający przed represjami najczęściej trafiają w pierwszej kolejności do Białegostoku.Siedziba Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie sprzedana przez białoruskie władze


Białoruskie władze sprzedały grodzieńską siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej. W licytacji skonfiskowanej siedziby zdelegalizowanej organizacji oświatowej wziął jeden kupiec - informuje portal Głos znad Niemna.Jak zmienia się patrzenie na kulturę związaną z dawnymi Kresami?


Kultura łączy pokolenia i przenosi wartości. Jak zmienia się patrzenie na kulturę związaną z dawnymi Kresami? Jak pamięć historyczna dostosowuje się do współczesnych czasów?Sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia


Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę (08.02) wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna SikoraREKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok