Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna powołana przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

6 czerwca 2022

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik0:00
0:00
Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna powołana przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Umowę w sprawie powołania "Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej" podpisały w poniedziałek (6.06) władze Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.

"Tym spotkaniem chcemy potwierdzić, że to muzeum w tej chwili jest jedną z kluczowych placówek zajmujących się relacjami polsko-kazachskimi" - mówił przed podpisaniem umowy dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, historyk prof. Wojciech Śleszyński. Podkreślił, że powstała komisja "otwiera nowy etap w badaniach naukowych". 

"Da to nie tylko nowe możliwości polskim naukowcom w pracy w często niedostępnych do tej pory zasobach archiwalnych, ale przede wszystkim stworzy wyjątkową szansę na wzbogacenie naszej wiedzy o Polakach deportowanych w głąb Związku Sowieckiego. A polskie rodziny poznają losy swoich bliskich" - wyjaśnił Śleszyński.

Podkreślił, że warto pamiętać, iż olbrzymia część deportowanych w latach 1940-41 trafiła właśnie do Kazachstanu, a z tzw. drugiej wywózki kwietniowej w 1940 roku niemal wszyscy. Dodał, że warto podkreślić fakt, iż bardzo często polscy zesłańcy przeżyli w Kazachstanie dzięki miejscowej ludności.

"My, naukowcy, chcemy zobaczyć jak dokładnie wyglądał proces deportacji, szczególnie życie na tym terenie, a to, co najbardziej interesuje naszych obywateli, (…) będą mogli poznać losy swoich przodków, swoich bliskich, którzy zesłani byli w latach II wojny światowej na daleką Syberię, a w tym przypadku do Kazachstanu" - powiedział dziennikarzom Śleszyński.

Pytany o dostęp do dokumentów znajdujących się w archiwach, powiedział, że na pewno w wielu przypadkach będzie to kwestia ich odtajniania. Dodał, że ma deklaracje strony kazachskiej, że "nie będzie żadnych problemów z dostępem do tej zasadniczej części archiwów postsowieckich".

"Od dzisiaj pracownicy kazachskich instytucji typu archiwa będą pomagać polskim uczonym w tworzeniu różnych prac naukowych. W archiwach Kazachstanu znajdują się duże ilości materiału dotyczące Polaków, którzy byli wysiedlani z terytoriów Polski właśnie na teren Kazachstanu" - mówił dyrektor Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu prof. Zijabek Kabuldinov.

Dodał, że to materiały od XVIII wieku aż po lata 50 XX wieku.

Kabuldinov podkreślił, że obecnie w Kazachstanie pracuje komisja, która zajmuje się odtajnieniem różnych materiałów archiwalnych. 

"Część materiałów jest jawna, więc można do nich dotrzeć. Jednak Polacy do tej pory mieli problem z dotarciem" - mówił.

Dodał, że zawiązana współpraca pomoże także badaczom z Kazachstanu. Przypomniał udział Kazachów w II wojnie światowej. 

"Obywatele Kazachstanu brali udział w walkach z faszyzmem, wielu z nich ginęło również na terytorium Polski, wiele rodzin obywateli Kazachstanu nie wie nic na temat miejsca pochówku swoich bliskich" - mówił.

W powołanie komisji zaangażowany był od początku p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt. Podkreślił na spotkaniu, że Muzeum II WŚ prowadzi wiele badań dzięki współpracy z partnerami z Kazachstanu, a w tamtejszych archiwach znajdują się "ważne materiały do badań historii cywilnej i wojskowej obecności Polski w tym kraju".

Berendt podkreślił, że w poniedziałkowym spotkaniu biorą udział "trzy pokolenia" historyków, którzy zajmują się relacjami między Polską a Wschodem, w tym Kazachstanem i - jak dodał - jest pewność, że te badania będą kontynuowane. 

"Ważnym jest, abyśmy stworzyli pomost umożliwiający badaczom różnych pokoleń z Kazachstanu pracę u nas, a być może, aby Polska stała się pomostem do ich kontaktów z kolegami w innych państwach" - dodał.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedzibę, która znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej, otwarto w 2021 roku.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Na swoim"- reportaż Joanny Sikory


Na jej oczach odradzała się polska oświata na Białorusi. Na jej oczach też białoruskie władze praktycznie ją zlikwidowały. Nauczycielka z Grodna Wioletta Kowalczuk również już nie miała swojej przyszłości na Białorusi.Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi


Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem


Chcieli przekazać słowa wsparcia i przypomnieć o uwięzionym polskim działaczu na Białorusi. W Białymstoku w środę (25.10) odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem.Młodzi Polacy z Białorusi oraz białostockich szkół wspólnie wzięli udział w "Narodowym czytaniu"


Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".Nowe życie Polaków, którzy uciekli z Białorusi


Jak wygląda codzienności Polaków na Białorusi, ale także tych, którzy wybrali życie w Polsce? Uciekający przed represjami najczęściej trafiają w pierwszej kolejności do Białegostoku.Siedziba Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie sprzedana przez białoruskie władze


Białoruskie władze sprzedały grodzieńską siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej. W licytacji skonfiskowanej siedziby zdelegalizowanej organizacji oświatowej wziął jeden kupiec - informuje portal Głos znad Niemna.Jak zmienia się patrzenie na kulturę związaną z dawnymi Kresami?


Kultura łączy pokolenia i przenosi wartości. Jak zmienia się patrzenie na kulturę związaną z dawnymi Kresami? Jak pamięć historyczna dostosowuje się do współczesnych czasów?Sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia


Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę (08.02) wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna SikoraREKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok