Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna powołana przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

6 czerwca 2022

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik0:00
0:00
Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna powołana przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Umowę w sprawie powołania "Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej" podpisały w poniedziałek (6.06) władze Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.

"Tym spotkaniem chcemy potwierdzić, że to muzeum w tej chwili jest jedną z kluczowych placówek zajmujących się relacjami polsko-kazachskimi" - mówił przed podpisaniem umowy dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, historyk prof. Wojciech Śleszyński. Podkreślił, że powstała komisja "otwiera nowy etap w badaniach naukowych". 

"Da to nie tylko nowe możliwości polskim naukowcom w pracy w często niedostępnych do tej pory zasobach archiwalnych, ale przede wszystkim stworzy wyjątkową szansę na wzbogacenie naszej wiedzy o Polakach deportowanych w głąb Związku Sowieckiego. A polskie rodziny poznają losy swoich bliskich" - wyjaśnił Śleszyński.

Podkreślił, że warto pamiętać, iż olbrzymia część deportowanych w latach 1940-41 trafiła właśnie do Kazachstanu, a z tzw. drugiej wywózki kwietniowej w 1940 roku niemal wszyscy. Dodał, że warto podkreślić fakt, iż bardzo często polscy zesłańcy przeżyli w Kazachstanie dzięki miejscowej ludności.

"My, naukowcy, chcemy zobaczyć jak dokładnie wyglądał proces deportacji, szczególnie życie na tym terenie, a to, co najbardziej interesuje naszych obywateli, (…) będą mogli poznać losy swoich przodków, swoich bliskich, którzy zesłani byli w latach II wojny światowej na daleką Syberię, a w tym przypadku do Kazachstanu" - powiedział dziennikarzom Śleszyński.

Pytany o dostęp do dokumentów znajdujących się w archiwach, powiedział, że na pewno w wielu przypadkach będzie to kwestia ich odtajniania. Dodał, że ma deklaracje strony kazachskiej, że "nie będzie żadnych problemów z dostępem do tej zasadniczej części archiwów postsowieckich".

"Od dzisiaj pracownicy kazachskich instytucji typu archiwa będą pomagać polskim uczonym w tworzeniu różnych prac naukowych. W archiwach Kazachstanu znajdują się duże ilości materiału dotyczące Polaków, którzy byli wysiedlani z terytoriów Polski właśnie na teren Kazachstanu" - mówił dyrektor Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu prof. Zijabek Kabuldinov.

Dodał, że to materiały od XVIII wieku aż po lata 50 XX wieku.

Kabuldinov podkreślił, że obecnie w Kazachstanie pracuje komisja, która zajmuje się odtajnieniem różnych materiałów archiwalnych. 

"Część materiałów jest jawna, więc można do nich dotrzeć. Jednak Polacy do tej pory mieli problem z dotarciem" - mówił.

Dodał, że zawiązana współpraca pomoże także badaczom z Kazachstanu. Przypomniał udział Kazachów w II wojnie światowej. 

"Obywatele Kazachstanu brali udział w walkach z faszyzmem, wielu z nich ginęło również na terytorium Polski, wiele rodzin obywateli Kazachstanu nie wie nic na temat miejsca pochówku swoich bliskich" - mówił.

W powołanie komisji zaangażowany był od początku p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt. Podkreślił na spotkaniu, że Muzeum II WŚ prowadzi wiele badań dzięki współpracy z partnerami z Kazachstanu, a w tamtejszych archiwach znajdują się "ważne materiały do badań historii cywilnej i wojskowej obecności Polski w tym kraju".

Berendt podkreślił, że w poniedziałkowym spotkaniu biorą udział "trzy pokolenia" historyków, którzy zajmują się relacjami między Polską a Wschodem, w tym Kazachstanem i - jak dodał - jest pewność, że te badania będą kontynuowane. 

"Ważnym jest, abyśmy stworzyli pomost umożliwiający badaczom różnych pokoleń z Kazachstanu pracę u nas, a być może, aby Polska stała się pomostem do ich kontaktów z kolegami w innych państwach" - dodał.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedzibę, która znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej, otwarto w 2021 roku.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Na Białorusi może dochodzić do kolejnych dewastacji grobów polskich żołnierzy AK


Obawiamy się, że takich sytuacji będzie więcej - tak o niszczeniu polskich grobów żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi mówi wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.XXVI Festiwal Teatrów Szkolnych w Wilnie


Język polski ma tam szczególne miejsce. Na Festiwalu Teatrów Szkolnych w Wilnie jest on niemal najważniejszy. Wydarzenie to oczywiście szansa dla młodych aktorów na sprawdzenie się na scenie, ale przede wszystkim na kontakt z polskim słowem.Polskie media na Litwie a zachowanie tożsamości


Gdzie informacji najchętniej szukają mieszkający na Litwie Polacy? Czy polskie media przegrywają z rosyjskimi? Jak walczyć o polskiego słuchacza, widza?Białostocka akcja solidarnościowa z prześladowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi


Akcja solidarnościowa z prześladowanymi przedstawicielami polskiej mniejszości na Białorusi - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem - odbyła się w środę (25.05) wieczorem w Białymstoku. Apelowano, by nie zapominać o represjonowanych Polakach i nagłaśniać ich sprawę.W Białymstoku otwarto plenerową wystawę "Uwięzieni za polskość"


Wystawa poświęcona jest działalności Związku Polaków na Białorusi. Tytuł nawiązuje do represji, które od miesięcy dotykają liderów tej organizacji - w tym jej prezes Andżelikę Borys.Jak z codziennymi trudami radzą sobie mieszkańcy Ukrainy?


To namiastka normalności w czasie wojny. W obrębie Lwowa, w dziesięciu nadleśnictwach, posadzono 50 tysięcy drzew.Lekcje w polskich szkołach na Białorusi będą prowadzone po rosyjsku


To rusyfikacja polskich szkół na Białorusi. Od nowego roku szkolnego lekcje w polskich szkołach w Grodnie i Wołkowysku mają być prowadzone po rosyjsku i białorusku."Wspólnota Polska" z zakazem działalności w Rosji


Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ma zakaz działalności na terenie Rosji. Poinformowało o tym tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości - podaje Polonijna Agencja Informacyjna.Andżelika Borys uwolniona z białoruskiego więzienia


Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zwolniona z białoruskiego więzienia - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Wiceszef resortu Marcin Przydacz przekazał, że Borys czuje się dość dobrze i w tej chwili potrzebuje odpoczynku i rekonwalescencji.
 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok