Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Media na Litwie są ważnym elementem zachowania polskiej kultury. Przez ponad 70 lat ukazało się kilkadziesiąt polskich tytułów. Jak wiadomo teraz funkcjonują w różnych postaciach: gazety, radio, portale internetowe, od trzech lat wśród nich jest też TVP Wilno. Gdzie najchętniej informacji szukają mieszkający tam Polacy? Czy polskie media przegrywają z rosyjskimi? Między innymi z o tym z dyrektorem TVP Wilno Mirosławem Ciunowiczem rozmawia Joanna Sikora.
Na jej oczach odradzała się polska oświata na Białorusi. Na jej oczach też białoruskie władze praktycznie ją zlikwidowały. Nauczycielka z Grodna Wioletta Kowalczuk również już nie miała swojej przyszłości na Białorusi.
To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?
Chcieli przekazać słowa wsparcia i przypomnieć o uwięzionym polskim działaczu na Białorusi. W Białymstoku w środę (25.10) odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem.
Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".
Jak wygląda codzienności Polaków na Białorusi, ale także tych, którzy wybrali życie w Polsce? Uciekający przed represjami najczęściej trafiają w pierwszej kolejności do Białegostoku.
Białoruskie władze sprzedały grodzieńską siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej. W licytacji skonfiskowanej siedziby zdelegalizowanej organizacji oświatowej wziął jeden kupiec - informuje portal Głos znad Niemna.
Kultura łączy pokolenia i przenosi wartości. Jak zmienia się patrzenie na kulturę związaną z dawnymi Kresami? Jak pamięć historyczna dostosowuje się do współczesnych czasów?
Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę (08.02) wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Prowadzący:
Źmicier Kościn