Radio Białystok | Magazyny | Na Kresach | Na Białorusi może dochodzić do kolejnych dewastacji grobów polskich żołnierzy AK
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ostatnich dniach ziszczono kilka miejsc pamięci, między innymi w Mikuliszkach, Bohdanach, Dyndyliszkach czy Wołkowysku.
Zakładnikiem osłabionych relacji polsko-białoruskich stała się pamięć historyczna - tłumaczy Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
W obwodzie grodzieńskim znajduje się ponad 550 miejsc pochówku polskich żołnierzy z kampanii wrześniowej 1939 r. oraz partyzantów. Takie dane publikuje w swoim raporcie Ośrodek Studiów Wschodnich.
Niszczenie grobów potępili mieszkający w Polsce Białorusini. Przed kilkoma dniami swój protest wystosowali członkowie Białoruskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce.
Jak wygląda codzienności Polaków na Białorusi, ale także tych, którzy wybrali życie w Polsce? Uciekający przed represjami najczęściej trafiają w pierwszej kolejności do Białegostoku.
Białoruskie władze sprzedały grodzieńską siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej. W licytacji skonfiskowanej siedziby zdelegalizowanej organizacji oświatowej wziął jeden kupiec - informuje portal Głos znad Niemna.
Kultura łączy pokolenia i przenosi wartości. Jak zmienia się patrzenie na kulturę związaną z dawnymi Kresami? Jak pamięć historyczna dostosowuje się do współczesnych czasów?
Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę (08.02) wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
W programie o początku proces Andrzeja Poczobuta oraz roli kościoła katolickiego na Białorusi.
Nauka języka polskiego w Kazachstanie lub Mołdawii czy ogarniętej wojną Ukrainie? Jak uczyć się języka polskiego, mieszkając setki lub tysiące kilometrów od Polski? O tym opowiadali młodzi uczestnicy i ich opiekunowie podczas 31. Konkursu Recytatorskiego imienia Adama Mickiewicza dla Polaków z zagranicy "Kresy" 2022 w Białymstoku.
Helena Abramowicz to polska artystka z Białorusi. Jej najbardziej znanym utworem jest piosenka „Polsko Moja”.
Jaki jest dziś wizerunek Polaka na Litwie? Jak siebie postrzegają mieszkający na Wileńszczyźnie Polacy? Jakie stoją przed nimi wyzwania związane z poczuciem tożsamości? Z jakimi problemami muszą się borykać?
Na Litwie trwa reforma szkolnictwa. W związku z nią i zmianami w liczbie uczniów problemy mają małe szkoły, w tym szkoły mniejszości narodowych.
Prowadzący:
Źmicier Kościn