Radio Białystok | Patronaty | Program "Przyjazna Polska" - IV edycja

Program "Przyjazna Polska" - IV edycja


Mimo łatwego dostępu do wiedzy nadal dociera do nas zbyt mało informacji o zaletach naszych rodzimych miejscowości bądź tych znajdujących się w pobliżu. Nie jesteśmy świadomi, jak bogatą ofertę kulturalną czy turystyczną posiada nasza gmina. Organizatorzy Programu "Przyjazna Polska” chcą na trwałe zmienić postrzeganie Polski.

Program "Przyjazna Polska", źródło: mat. org.
Program "Przyjazna Polska", źródło: mat. org.

Mocne strony Polskich gmin

Dzięki certyfikacjom tematycznym poznajemy cechy i elementy wyróżniające gminy spośród innych samorządów. Niejednokrotnie są one zaskakujące. Kto by się na przykład spodziewał, że do jednej z podkarpackich gmin należy rekord Guinessa na najdłuższą kaszankę (gmina Radomyśl Wielki). Inna z gmin to prawdziwe eldorado dla miłośników wędkarstwa z powodu 11 czystych jezior występujących w regionie (gmina Kaczory). Kto by przypuszczał, że na terenie jednej gminy można zorganizować blisko 50 imprez sportowych w ciągu zaledwie jednego roku? (gmina Góra Kalwaria).

A to tylko kilka z ciekawostek o naszych gminach, które lepiej poznane, są równie ciekawe jak włoskie czy austriackie miasteczka z ich różnorodnością i folklorem. W 2017 roku Fundacja "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” Krajowej Izby Gospodarczej już po raz czwarty realizuje program "Przyjazna Polska”.

Liczy się dobry pomysł

"Przyjazna Polska” to przedsięwzięcie, które narodziło się z chęci wskazania i wykorzystania potencjału polskich gmin oraz ich atrakcyjności. Pod wieloma względami "Polska lokalna” doścignęła, a częstokroć prześcignęła ofertę innych krajów Europy. Celem programu "Przyjazna Polska” jest zaprezentowanie społeczności krajowej i międzynarodowej wyróżniających się polskich samorządów, wypromowanie ich osiągnięć i możliwości. Program skierowany jest do wszystkich polskich gmin, niezależnie od ich wielkości, położenia lub liczby mieszkańców.Gminy ubiegające się o tytuł "Przyjazna Polska” powinny wyróżniać się w kilku zasadniczych obszarach:

 1. Przede wszystkim muszą zapewniać przyjazne podejście administracji do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i gości
 2. W rozwoju społeczno-ekonomicznym i dbaniu o środowisko naturalne powinny kierować się zasadami społecznej odpowiedzialności oraz dążyć do zrównoważonego rozwoju
 3. Powinny stwarzać korzystne warunki do rozwoju aktywności obywatelskiej i biznesu oraz działać na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców gminy
 4. Samorządy muszą również dbać o rozwój dzieci i młodzieży poprzez działania podejmowane w zakresie edukacji, sportu, kultury i rekreacji
 5. Kolejną cechą jest stwarzanie korzystnych i godnych warunków życia dla seniorów i osób niepełnosprawnych.


Podkreślamy jednocześnie, iż każda gmina może w indywidualny sposób dbać o swoją atrakcyjność. Wystarczy, że zdefiniuje swoje mocne strony i wykorzysta je do przezwyciężenia tych nieco słabszych, bo liczy się przede wszystkim dobry pomysł. Dlatego też oprócz certyfikacji ogólnej stworzyliśmy różnorodne kategorie, tak by każda gmina mogła pochwalić się tym, co ją wyróżnia.Certyfikat "Przyjazna Polska” samorządy mogą zdobywać w 9 kategoriach tematycznych:

 1. Certyfikowana Lokalizacja Biznesu,
 2. Dobre Miejsce Zamieszkania,
 3. Kraina Historii i Kultury,
 4. Kraina Turystyki i Przygody,
 5. Zielona Gmina
 6. eGmina,
 7. Specjalistyczna Gmina Agro,
 8. Gmina z Tradycją
 9. Kraina Zdrowia i Urody.


Weryfikacja oparta na audycie

Organizatorzy programu weryfikują uczestników w dwóch etapach. W pierwszym oceniana jest ankieta nt. działalności i atutów gminy, a jeśli gmina wybrała 1 z 9 kategorii - również ankieta tematyczna. W gminie, która spełnia wymogi formalne i merytoryczne określone w regulaminie, odbywa się audyt certyfikacyjny. Audytor sprawdza zgodność deklaracji z ankiety ze stanem faktycznym, może też poprosić o dodatkowe szczegółowe informacje. Na podstawie wyników audytu Kapituła Programu podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu certyfikatu "Przyjazna Polska”.

Laureatów programu poznamy jesienią podczas uroczystej gali w Warszawie z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedsiębiorców i reprezentantów organizacji otoczenia biznesu.

Więcej korzyści

Dzięki spółce INC Rating, z którą Instytut nawiązał współpracę, gminy biorące udział w II etapie programu otrzymają zestawienia scoringowe. Dodatkowo, gmina z najwyższą oceną scoringową spośród wszystkich samorządów w danej edycji programu, otrzyma nagrodę dodatkową w postaci pełnego ratingu.

Więcej informacji na www.przyjaznapolska.pl.

źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok