Radio Białystok | Patronaty | Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

8.01.2018

W poniedziałek (8.01) o 19:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. To charytatywny koncert na rzecz stypendystów Funduszu Białystok Ojcu Świętemu.

Źródło: mat. org.
Źródło: mat. org.

Koncert Charytatywny na rzecz Fundusz Białystok Ojcu Świętemu

wykonawca: zespół ŚLĄSK

termin: 8 stycznia 2018

miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

godz.: 19.00


W Białymstoku ZPiT "Śląsk" zaprezentuje wokalno-instrumentalny koncert kolęd i pastorałek wzbogaconych bożonarodzeniową, góralską gawędą. Jest to specjalny program który zespół przygotowany z myślą o świętach Bożego Narodzenia.

Autorem muzycznych opracowań kolęd i pastorałek jest Stanisław Hadyna. Poezja Kazimierza Szemiotha w pastorałkach oraz góralskie gawędy Hanny Nowobilskiej ukazują niepowtarzalny charakter polskich świąt.

W programie wysłuchać będzie można m.in.: "Bóg się rodzi", "Cicha noc", "Lulajże Jezuniu", "Oj maluśki", "Przybieżeli do Betlejem". Białostocki koncert wzbogacony zostanie również o utwory z którymi zespół jest utożsamiany czyli m.in.: "Karolinkę", "Gdybym to ja miała" czy też znaną i popularną "Szła dzieweczka" i wiele innych.

Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego "Śląska". Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie - widać wyraźnie jak bardzo Zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były zawsze hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których "Śląsk" był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

Ponad 100-osobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa - to potencjał gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie artystycznym. Poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. "Śląsk" odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów.

Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska" - wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty.

Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury. Dynamika aktywności artystycznej daje obraz instytucji dążącej do nowoczesności w działaniu. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesnego marketingu, Zespół porusza się w sferze tradycji kultury regionalnej i narodowej dając wyraz doskonałej adaptacji do wymogów współczesnego rynku muzycznego. Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej Zespołu, doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwach artystycznych Regionu. Samodzielny dział Zespołu "Śląsk" - Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej - zajmuje się promocją dorobku Zespołu poprzez działania edukacyjne i stwarzanie warunków żywego kontaktu z regionalnym dorobkiem kulturowym. Działalność Centrum ciągle się rozwija. Liczne konferencje, spotkania integracyjne firm, szkolenia, koncerty edukacyjne, warsztaty wokalno - taneczne dla szkół, wycieczki, Letnia Szkoła Artystyczna (nauka tańców narodowych i ludowych, tańca współczesnego oraz warsztaty wokalne), Przegląd Piosenki Dziecięcej im. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie", Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny - to tylko niektóre z działań. Rozwinęła się działalność wydawnicza. Systematycznie, pod egidą "Śląska", pojawiają się wydawnictwa książkowe dokumentujące działalność Zespołu oraz książki sławiące bogactwo kultury narodowej, z jej ludowymi korzeniami.

Zespół "Śląsk" zyskał możliwości pełnego wykorzystania swojego potencjału merytorycznego i rozwija całą paletę działań edukacyjnych. Wciąż poszerza i doskonali bogatą działalność programową.


17 maja 2017 roku nastąpiło uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Zarządem Województwa Śląskiego o współprowadzeniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Za swoją działalność Zespół "Śląsk" był wielokrotnie nagradzany. Wśród najważniejszych nagród i wyróżnień są:

- Platynowa Płyta za album "Karolinka" (2008)

- Nominacja do nagrody Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

- TOTUS 2008, w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

- Złota odznaka za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2008)

- Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji "Ambasador Spraw Polskich" (2009)

- "Skrzydła Merkurego" - za promocję kultury polskiej i międzynarodowej na świecie (2009)

- Nagroda im. Stanisława Ligonia (2009)

- Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu (2009)

- "Lux ex Silesia" - nagroda Metropolity Katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia (2009)

- Nagroda Główna w III edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii ZABYTEK za projekt Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej (2010)

- Marka Śląskie 2010  w kategorii Kultura (2010)

- Tytuł Ambasador Śląska w kategorii Kultura przyznany przez Polska Dziennik Zachodni (2010)

- Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia „za twórczy wkład w rozwój kultury polskiej” (2013)

- "TOTUS Specjalny 2013" - Katolicki Nobel - Nagroda Fundacji Rady Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury w roku 60. rocznicy działalności artystycznej, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II (2013)

- Certyfikat "Euro-Partner" dla najlepszej instytucji kultury w Polsce (2013)

- Godło Honorowe "TERAZ POLSKA" (2014)

- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym MODERNIZACJA ROKU 2014 (2015)

- Tytuł Modernizacja Roku 2014 (2015)

- Order Świętego Stanisława - I klasa (2015)

- Nagroda Europejskiego Klubu Biznesu Polska „Bene Meritus” - Dobrze Zasłużony (2015)

- Odznaka Zasłużony dla Politechniki Śląskiej (2015)

- Honorowy Ślązak Roku 2015 (2015)

- Jurajski Produkt Roku 2015 (2016)

- Medal Mater Verbi Tygodnika Katolickiego "Niedziela" (2016)

- Tytuł "Mecenas Kreatywnej Edukacji Regionalnej" przyznany przez Zarząd Związku Górnośląskiego (2016)

- Nagroda w kategorii "PARTNER" z okazji 25 - lecia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniew Religi (2016)

- Złote Logo Polska przyznane przez Polską Organizację Turystyczną (2016)

- Statuetka "Sukces Śląska Roku 2017" (2017)

- Tytuł "Optymistyczna Firma Roku 2017" (2017)

- Nagroda „Śląski Szmaragd” (2017)

Klasa wykonawcza "Śląska" zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny to ponad 120 artystów: chóru, baletu i orkiestry.

W swoim repertuarze posiada zarówno programy, których wykonanie angażuje pełen skład artystyczny, jak i poszczególne formacje oraz solistów. Niezależnie od miejsca czy rangi wydarzenia Zespół "Śląsk" jest przygotowany do realizacji koncertu na najwyższym poziomie artystycznym.

Programy, ze względu na skład osobowy artystów biorących udział w koncercie, mają charakter: galowy, wokalno-instrumentalny i taneczny. W ofercie Zespołu "Śląsk" można także znaleźć programy będące wynikiem poszukiwań nowych form wyrazu artystycznego, np. widowiska, spektakle muzyczne oraz takie, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie kontrahentów np. koncerty okolicznościowe.

Oferta Zespołu "Śląsk" obejmuje kilkanaście programów artystycznych i jest precyzowana co roku w planie pracy artystycznej na nowy sezon.

źródło: mat. org. | red: wsz

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok