Radio Białystok | Patronaty | Boskie głosy "Cyganerii" w OiFP

Boskie głosy "Cyganerii" w OiFP

24.02.2018

Jedno z najpiękniejszych dzieł w historii muzyki operowej, "Cyganeria" G. Pucciniego, gości w weekend (24-25.02) na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Andrzej Lampert, fot. K. Lampert, źródło fot.: OiFP
Andrzej Lampert, fot. K. Lampert, źródło fot.: OiFP

O wyjątkowości podlaskiej inscenizacji stanowi fenomenalna obsada, w której występuje pierwszy garnitur nie tylko polskiej sceny operowej.

W najbliższy weekend (24-25.02) w roli Rodolfo usłyszymy Andrzeja Lamperta, Mimi - Iwonę Sobotkę, Marcello - Szymona Komasę (24.02) i Tomasz Raka (25.02), Musetty - Ewę Vesin., Colline’a - Wojtka Gierlacha, Schaunarda - Arkadiusza Anyszkę.

Orkiestrą oraz przygotowanymi przez Violettę Bielecką i Ewę Barbarę Rafałko zespołami Chóru i Chóru Dziecięcego OiFP dyrygować będzie maestro Grzegorz Berniak. To wszystko w oprawie pięknej i przekonującej wizji reżyserskiej Marii Sartovej, znakomitej scenografii Mariusza Napierały, świetnych kostiumów Agaty Uchman.


Andrzej Lampert do niedawna był liderem popularnego zespołu PIN, którego przeboje grały wszystkie stacje radiowe w Polsce. U szczytu popularności porzucił karierę w muzyce popularnej, żeby zostać śpiewakiem operowym i od 2013 r. jest solistą Opery Krakowskiej. Ma w swoim repertuarze jedenaście partii solowych, a w każdej jego tenor olśniewa barwą, siłą emocji.

Zadebiutował w 2010 r. na scenie Opery Śląskiej, od września 2013 r. jest solistą Opery Krakowskiej. Zaśpiewał partię Alfreda w "Traviacie" Verdiego w Operze Narodowej w Montpellier. Wykonał partię Ewangelisty w "Pasji św. Mateusza" J.S. Bacha w Wiedniu.

Wystąpił jako Parys w "Pięknej Helenie" Offenbacha, w "Pasji według św. Jana" Bacha w Salzburgu, Nadir w "Poławiaczach pereł" w Operze Wrocławskiej.


Iwona Sobotka obdarzona jest nie tylko sopranem o pięknej barwie, ale ogromną muzykalnością, mówi się o niej jako o jednej z najlepszych polskich śpiewaczek.

Rozpoczęła swą międzynarodową karierę zdobywając Grand Prix i pierwszą nagrodę prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Jest również laureatką I nagrody Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, Grand Prix i nagród specjalnych Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz I miejsca na East and West International Artists Audition w Nowym Jorku, nagrodzonego debiutowym koncertem w Carnegie Hall.

Występowała niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, Chinach i obu Amerykach współpracując z takimi orkiestrami, jak: Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, NDR Sinfonieorchester, Bayerischer Rundfunkorchester, Royal Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Sinfonia Varsovia pracując z wieloma prominentnymi dyrygentami takimi jak Sir Colin Davies, sir Simon Rattle, Marco Armiliato, Sylvain Cambreling, Jacek Kaspszyk, Massimo Zanetti, czy Antoni Wit.


Szymon Komasa, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, Juilliard School w Nowym Jorku oraz studia operowego przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Zwycięzca i laureat międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. BBC Cardiff Singer of the World, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. V. Dunne, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. G. Lissner.

Śpiewał na deskach scen operowych w USA, Włoszech, Niemczech, Anglii, Austrii. Z recitalami wokalnymi wystąpił w Carnegie Hall (USA) oraz Wigmore Hall (Anglia). W 2015 r. nominowany do nagrody "Paszport Polityki".


Ewa Vesin, laureatka Nagrody Specjalnej oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), odznaczona Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2010). Uhonorowana nominacją do Nagrody Teatralnej "Złota Maska" marszałka województwa śląskiego za rok 2012 w kategorii "rola wokalno- aktorska" za partię Florii Toski w operze Pucciniego w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Z wielkim zaangażowaniem wykonuje zarówno partie operowe,  jak i muzykę symfoniczną. Wielokrotnie kreowała główne role w takich dziełach, jak Halka Moniuszki, Czarodziejski flet Mozarta, Carmen Bizeta, Zemsta nietoperza J. Straussa,Opowieści Hoffmanna Offenbacha, Don Carlos, Otello i Trubadur  Verdiego, Tosca Pucciniego, Walkiria Wagnera i innych.

Odbyła tournée po Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Wystąpiła dla księżnej i księcia Luksemburga  podczas Festival de Wiltz (partia tytułowa w Carmen). W 2005 roku została zaproszona przez wnuka Richarda Wagnera, Wolfganga Wagnera do udziału w przesłuchaniu w ramach Bayreuther Festspiele.


W realizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej akcja „Cyganerii” zostaje przeniesiona w lata 30. XX wieku, okres największego rozkwitu sztuki współczesnej. Przenieśmy się więc w ten weekend w świat paryskiej bohemy tego czasu, do skromnej mansardy na poddaszu w Dzielnicy Łacińskiej. Podziwiajmy młodość, namiętność, wielką miłość i doskonałą muzykę w wykonaniu wielkich osobowości polskiej sceny operowej.

źródło: OiFP | red: wsz

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok