Radio Białystok | Patronaty | "Droga do Raju" - wystawa twórczości Marzanny Szkuty

"Droga do Raju" - wystawa twórczości Marzanny Szkuty

13.08.2018

Wernisaż wystawy w piątek, 13 lipca o 17:00 w Białowieży. Ekspozycję można oglądać do 13 sierpnia.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Marzanna Szkuta - artystka plastyk, specjalistka ochrony środowiska, twórczyni "biżuterii z głębią". Absolwentka Politechniki Białostockiej i Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Była pracowniczka Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk i Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Wychowała się w sercu Puszczy Białowieskiej, skąd czerpie większość inspiracji. W działalności artystycznej łączy naukę ze sztuką wypracowaną techniką autorską. Tworzy miniaturowe dzieła sztuki, w których zwraca uwagę na różnorodność biologiczną i cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków lub płci oraz środowiska ich życia.

Zainspirowana historią Coco Chanel wartości poszukuje w prostocie i tworzy z tego, co ma w zasięgu ręki, korzystając z dobrodziejstw lasu. Jej pasje muzyczne i współpraca z muzykami zaowocowały pomysłem na tworzenie kolekcji biżuterii artystycznej także inspirowanych muzyką, opisujących naturę ludzką, której od zarania dziejów towarzyszy przyroda, muzyka i ozdoby.

"Droga do Raju" to obraz pierwszego, najtrudniejszego etapu w rozwoju artystycznym na drodze do twórczego spełnienia. Jednocześnie jest to wyraz głębokich refleksji towarzyszących autorce wystawy w pokonywaniu przeciwności.

Na ekspozycję złożą się miniaturowe dzieła sztuki inspirowane bogactwem przyrodniczym Puszczy Białowieskiej i człowieka pozostającego we współzależności z przyrodą, poezja w niecodziennej szacie graficznej oraz fotografie tematyczne. Różnorodnością form przekazu spójnych treści artystka nawiązuje do bioróżnorodności jako najcenniejszej wartości dzikiej przyrody.

Niecodzienną formą wystawy chce podkreślić wartość współpracy i zachęcić do budowania relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym szacunku i uznaniu. Łączy naukę ze sztuką, by zainspirować innych do stosowania niekonwencjonalnych metod nauczania na różnych poziomach kształcenia. Do współpracy przy przygotowaniu ekspozycji zaprosiła innych artystów z dziedziny fotografii, filmu i grafiki (Magdalena Właszek, Urszula Ginszt, Krzysztof Onikijuk , Maciej Lipiński, Hubert Pulik).

Kolebką koncepcji wystawy jest utwór muzyczny pt. "Droga do Raju" do słów Marzanny Szkuty skomponowany i wykonany przez Voytka Golbiaka z londyńskiego zespołu Metasoma. To muzyczne dzieło będzie stanowić audiowizualne streszczenie wystawy dla internautów (Voytek Golbiak – gitara, wolal; Piotr Kłoczko – bas; Jerry Sadowski – perkusja; HRP Studio - wideo)

Event otwierający wystawę ubarwią spotkania z artystami i prezentacja efektów współpracy. Uroczystość zakończy się koncertem pt. "Music &Visual Experience"
zespołu Joanna Dudkowska feat. KOVA w składzie: Joanna Dudkowska - bas, Agnieszka Kowalczyk - wiolonczela, Mariusz "Bobek" Bobkowski - perkusja, Mateusz Urbaniak - pianino.

Ten muzyczny akcent podkreśli muzyczne korzenie autorki wystawy i ukoronuje dotychczasową współpracę artystyczną Marzanny Szkuty z Joanną Dudkowską, której na koncertach od pewnego czasu towarzyszy "biżuteria z głębią".

Wystawę artystka dedykuje swojemu ojcu.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok