Radio Białystok | Patronaty | Jan Krzysztof Piasecki "Cegiełki i inne opowiadania"

Jan Krzysztof Piasecki "Cegiełki i inne opowiadania"

31.12.2018

Na "Cegiełki" składa się 11 opowiadań, z których każde stanowi osobną, zamkniętą formę. To, co je scala, to miejsce opisywanych zdarzeń, czyli okolice Sokółki na Podlasiu, gdzie żyją bohaterowie opowiadań Piaseckiego.

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.

Bohater książki, pisarz - poeta, przybysz z miasta, poszukując  swojego miejsca na ziemi i pomysłu na życie, decyduje się na diametralną  zmianę - sprzedaje mieszkanie w Warszawie i kupuje gospodarstwo na odległym od stolicy Podlasiu, na przysłowiowym końcu świata.

Nikt z "tutejszych" nie kryje swojego zdziwienia, a właściwie podejrzliwości wobec przybysza.


Dla  nich jestem inny. Jakbym spadł z Księżyca. Inaczej się ubieram, mówię  bez wschodniego akcentu, ale przede wszystkim - co tutaj robię?  Gospodarstwo dla przyjemności kupiłem? Będę uprawiał dwa hektary łąk,  krzaki, jeziorka i las? To im się w głowie nie mieści. Tu nikt dla  przyjemności nie siedzi.


Odnajdziemy tu  całą galerię postaci, wrażliwców, cwaniaków, miejscowych pijaczków,  ludzi zasiedziałych na tym terenie od pokoleń i takich jak on przybyszów  z kosmosu, którzy z różnym powodzeniem realizują swoje pomysły  porzucenia starego życia i rozpoczęcia wszystkiego od nowa.


Czy  bohater odnajdzie się w nowych warunkach? Czy uda mu się wrosnąć w  miejscową społeczność? I czy odnajdzie tu swoje miejsce do życia?


Jan Krzysztof Piasecki (ur. 1949) to autor kilku zbiorów wierszy - "Z dala od was" (debiut, 1989), "Wiersze wybrane" (1998), "Niepostrzeżenie się gaśnie" (2006) i  "To tylko ślady" (2014). Napisał też zbiór opowiadań "Pierwsza wiosenna i inne opowiadania" (2003). Swoje utwory publikował między innymi w "Twórczości", "Integracjach", "Powściągliwości i Pracy", "Magazynie Literackim", "Tekstualiach", "Akancie", "Wyspie". W Programie Drugim Polskiego Radia w cyklu "Poezja przed Północą" czytane były wiersze z tomu "To tylko ślady".

Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Urodził  się w Szczecinie, mieszkał w Warszawie, dziesięć lat temu osiedlił się na podlaskiej wsi, na Wzgórzach Sokolskich.


Wydawca: Biblioteka Słów (imprint Biblioteki Analiz) Format: 130 x 200 mm | Liczba stron:  200 | Okładka miękka ze skrzydełkami | ISBN: 978-83-63879-97-6| EAN:  9788363879976 | cena 19,90 zł| Premiera: 20 listopada


Proza Jana Krzysztofa Piaseckiego jest egotyczna, skupiona tak mocno na swym bohaterze - narratorze, że wydaje się być na granicy tego, co czytelnik jest w stanie akceptować. A jednak trudno się od niej oderwać. A to za sprawą niezwykle silnego zmysłu obserwacji, umiejętności chwytania i notowania drobiazgów: zachowań, dialogów, czynności, obyczajów, przedmiotów. Piasecki potrafi budować z drobiazgów, z tytułowych cegiełek, z bocznych wątków, szczegółów, szczególików, impresji. Robi to w sposób niezwykle plastyczny, obrazowy i interesujący.

/Jan Strękowski/


Bohater "Cegiełek" żyje w takim mikroświecie, który stanowi doskonałe odbicie procesów i stosunków zachodzących w szerszej perspektywie socjologicznej. Konflikty, antagonizmy, obrazy z przeszłości, kłopoty niszczące ludzką wrażliwość obecne są u Piaseckiego jakby w szczególnym powiększeniu, ale to wszystko powiązane jest trwałymi spotami z szeroką historią, tradycją i kulturą. Dzięki temu lepiej można dostrzec i zrozumieć zawiły i często kręty bieg ludzkich losów.

/Wojciech Kaliszewski/


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok