Radio Białystok | Patronaty | Wieczór francuski w OiFP

Wieczór francuski w OiFP


Muzyka francuska, bez wyraźnych konturów, rysująca subtelne odcienie dźwięków i wrażenie tego, co chciał przedstawić kompozytor - to temat piątkowego koncertu przy Podleśnej.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.KONCERT SYMFONICZNY "WIECZÓR FRANCUSKI"

Piątek, 14 maja 2019 / Sala koncertowa OiFP, Podleśna 2, godz. 19:00Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej dyrygować będzie Mykoła Diadiura, absolwent Kijowskiego Konserwatorium Państwowego im. P. Czajkowskiego pod kierunkiem prof. R. Kofmana. W latach 1986-1988 dyrektor artystyczny i główny dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Omsku (Rosja).

Od 1988 r. dyrygent Opery Narodowej Ukrainy im. T. Szewczenki w Kijowie, od 2011 r. jej dyrektor artystyczny i główny dyrygent, a także dyrektor artystyczny i główny dyrygent Orkiestry Symfonicznej Narodowej Filharmonii Ukrainy.

29 maja 2019 r. minister kultury Francji wręczył mu tytuł oficera Orderu Sztuki i Literatury. Jest on przyznawany za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie.

Przy fortepianie zasiądzie Artur Jaroń, który w 2005 r. debiutował w Carnegie Hall. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. W dorobku fonograficznym artysty jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany - "Koncert na fortepian i skrzypce" F.  Mendelssohna-Bartholdy’ego. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. K. Jamroz w Busku-Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach.

Wieczór rozpocznie suita "Peleas i Melisanda" op. 80 paryskiego mistrza Gabriela Fauré, która następnie przeniesie nas do nieco zamglonej i nierealistycznej "Fantazji na fortepian i orkiestrę" Claude’a Debussy’ego. Koncert zamknie najwybitniejsze dzieło orkiestrowe Césara Francka - "Symfonia d-moll".

 

Wystąpią:

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Mykoła Diadiura – dyrygent

Artur Jaroń – fortepian

 

Program: 

GABRIEL FAURÉ (1845-1924)

Suita "Peleas i Melisanda" op. 80

1. Prélude

2. Fileuse

3. Sicilienne

4. La mort de Mélisande

 

CLAUDE DEBUSSY (1862-1918)

Fantazja na fortepian i orkiestrę

1. Andante ma non troppo

2. Lento e molto espressivo

3. Allegro molto

 

CÉSAR FRANCK (1822–1890)

Symfonia d-moll

1. Lento. Allegro non troppo

2. Allegretto

3. Allegro non troppo

 

źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po PodlasiuDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok