Radio Białystok | Patronaty | XX Suwalski Jarmark Folkloru

XX Suwalski Jarmark Folkloru


Po raz 20. odbędzie się Suwalski Jarmark Folkloru. Święto regionu, święto Suwalszczyzny, podczas którego nie zabraknie miejscowych wyrobów, lokalnych przysmaków, występów kapel, śpiewaków i gawędziarzy z bliższych i dalszych okolic Suwałk.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Suwalski Jarmark Folkloru, który w tym roku odbędzie się w ostatni lipcowy weekend (27-28.07) już po raz dwudziesty, to najważniejsza doroczna impreza folklorystyczna promująca tradycje ludowe wielokulturowej Suwalszczyzny i pogranicza. Rokrocznie gromadzi blisko pięciotysięczną publiczność z Polski i z zagranicy. Głównym celem imprezy jest ochrona, wspieranie, dokumentacja i promocja folkloru oraz rękodzieła ludowego narodów i grup etnicznych zamieszkujących makroregion.

Jarmark to doskonały pomysł na rodzinne spędzenie wakacyjnego weekendu.


"Nie bez przyczyny nasza impreza jest organizowana w lipcu, kiedy to miasto odwiedza wielu turystów. W ten sposób chcemy pokazać przyjezdnym to, co mamy najpiękniejsze i z czego jesteśmy dumni - mówi Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.


Jak co roku w parku Konstytucji 3 Maja nie zabraknie ludowej sztuki, rękodzieła oraz przysmaków regionalnej kuchni.

Podziwianie i smakowanie wyrobów właściwych Suwalszczyźnie urozmaici przegląd folkloru ludowego Suwalszczyzny. Kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny oceni fachowe jury, w którym zasiądzie m.in. etnomuzykolog i folklorysta prof. Zbigniew Przerembski. Zobaczymy również laureatów 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów regionu.

Będzie można również przyjrzeć się z bliska pokazom – i wziąć w  nich udział – sztuki ludowej i rzemiosł tradycyjnych, m.in.: tkactwa, kowalstwa, mielenia na żarnach, przędzenia wełny na kołowrotku, ale również malowania pisanek, haftowania, tworzenia kwiatów z bibuły.


- Jednym z cenniejszych elementów Jarmarku jest prezentacja rzemiosł tradycyjnych, realizowana w formie otwartych  warsztatów. I choć współczesna wieś bardzo się zmienia, to, szczególnie w dobie globalizacji i unifikacji, powrót do korzeni i źródeł jest czymś naturalnym i sprzyjającym określeniu naszej tożsamości - dodaje Helena Kozłowska, etnograf z SOK.Artystycznie jubileuszową edycję uświetnią występy zespołów folklorystycznych i kapel z Suwalszczyzny oraz państw ościennych. Wśród występujących usłyszymy i zobaczymy takie grupy, jak: Troczanie, Pogranicze, Onegdaj, Przeroślaki, Ejszyszczanie, Majowe Kwiaty oraz Srebrne Pierwiosnki i Suwalskie Starszaki.

Gościem specjalnym jarmarku będzie serbska orkiestra dęta Orkestar Kristijana Azirovića, uczestnik XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku. Na finał zagra Kapela ZPiT Suwalszczyzna. Szczegółowy program dwudniowej imprezy można znaleźć na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

XX jubileuszowy Jarmarku Folkloru jest organizowany w ramach programu "DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna" realizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu Miasta Suwałki. Wydarzenie finansowo wspiera także Starostwo Powiatowe w Suwałkach.Sobota - niedziela

27-28.07.2019

Park Konstytucji 3 Maja PROGRAM XX JUBILEUSZOWEGO SUWALSKIEGO JARMARKU FOLKLORU


Sobota, 27 lipca

godz. 11.30
Koncert inauguracyjny: TROCZANIE (Troki, Litwa) cz. 1, POGRANICZE (Szypliszki)

godz. 12.00
Uroczyste otwarcie Jarmarku przez prezydenta Suwałk, starostę suwalskiego, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i wójtów gmin powiatu suwalskiego

godz. 12.15
TROCZANIE (Troki, Litwa) cz. 2 

godz. 13.00

Prezentacja laureatów 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków  Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów Suwalszczyzny

godz. 13.30

Przegląd folkloru muzycznego Suwalszczyzny: ludowe zespoły śpiewacze, kapele ludowe, ludowi muzycy soliści – śpiewacy i muzykanci, gawędziarze  ludowi, teatry obrzędowe

godz. 18.00
KONCERT GOŚCIA SPECJALNEGO – ORKESTAR KRISTIJANA AZIROVIĆA, uczestnik XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur

Orkiestra Dęta Kristijana Azirovića została założona w 2004 roku. Są laureatami wielu prestiżowych nagród, ale najbardziej znaczący jest fakt, że wygrali Guca 2013, gdzie zostali ogłoszeni najlepszą orkiestrą w Serbii i na świecie. Występowali w wielu krajach Europy (Bułgarii, Grecji, Słowenii, Włoszech, Francji, Belgii, Niemczech, Polsce, Rosji, Hiszpanii, wszędzie budząc entuzjazm swoją dynamiką, kunsztem muzycznym i radością grania. Wykonują wiele gatunków muzyki: tradycyjną  bałkańską, filmową oraz wielu znanych hitów popu, rocka czy jazzu.


Niedziela, 28 lipca

godz. 13.00

Koncert: SREBRNE PIERWIOSNKI (Suwałki), PRZEROŚLAKI (Przerośl), SUWALSKIE STARSZAKI (Suwałki), EJSZYSZCZANIE (Ejszyszki, Litwa), ONEGDAJ (Filipów), MAJOWE KWIATY (Kalwaria, Litwa)

godz. 17.00

KONCERT FINAŁOWY – KAPELA ZPiT SUWALSZCZYZNA z Suwałk


| red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok