Radio Białystok | Patronaty | Starosielskie Prezentacje - Festiwal Kultury Staropolskiej na 100-lecie Starosielc

Starosielskie Prezentacje - Festiwal Kultury Staropolskiej na 100-lecie Starosielc


Spektakl muzyczny, koncerty, ułańskie pokazy rekonstruktorów - to wydarzenia odbywające się w ramach Starosielskich Prezentacji. Festiwal Kultury Staropolskiej potrwa do 7 października. Wydarzenia te zorganizowano w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą istnienia Starosielc.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Starosielce otrzymały prawa miejskie 25 września 1919 r. 31 sierpnia 1919 r. został poświęcony kościół będący w kolejnych latach pierwszą świątynią parafialną w Starosielcach.

Idea prezentacji artystycznych jest zawarta w nazwie Starosielce, w której pobrzmiewa staropolskość, sielskość i związek z kulturą ludową oraz tradycyjną.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest wolny.W środę, 25 września o 19:00 w kościele św. A. Boboli wystąpi zespół Jerycho Bartosza Izbickiego wraz z wileńskim zespołem Ansamblis i grupą continuo - Aliną Rotaru na klawesynie i Dariusem Stabinskasem na wiolonczeli.Koncert "Bogarodzica"  – continuo  – polska pobożność w pieśniach i hymnach z XVII wieku przybliży oprócz tytułowej Bogurodzicy wg Błażeja Dereya bogaty staropolski repertuar pieśni nabożnych, zachowanych w rękopisach, drukach czy śpiewnikach, jak również w tradycji ustnej, z towarzyszeniem grupy instrumentalistów tworzących sekcję basso continuo.

WSTĘP WOLNY


Jerycho

Zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie, stosując improwizowaną polifonię. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół motetów, tropów i sekwencji Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji śpiewu praktykowanej do XIX wieku. Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą (Czechy, Węgry, Litwa).

Program "Laudario Polonico" przedstawiony 2015 roku na festiwalu "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu został wydany na CD. Kolejne płyty zespół przygotował dla wydawnictwa Musica Iagellonica - "Wincenty z Kielczy: Oficjum o św. Stanisławie" (2015) oraz "Oficjum i msza o św. Janie Jałmużniku" (2016).

W 2016 roku zespół we współpracy z Marcelem Pérès’em przygotował program "Chrzest 966". W 2018 roku miała miejsce premiera albumu "Surgit Leo fortis", który przedstawił wizję praktyki muzykowania późnośredniowiecznych bractw z Polski i Czech. W tym samym roku - na 100-lecie odzyskania niepodległości - zespół wydał płytę "Bogarodzica". Oba albumy zostały płytami numeru czasopisma "Ruch Muzyczny" (nr 1/2019).

W 2019 roku zespół wydał album "Golgotha" z pieśniami wielkopostnymi, a na zamówienie festiwalu Misteria Paschalia wykonał liturgicznie trzygodzinne nabożeństwo Ciemnych Jutrzni na Wielki Piątek.

Bartosz Izbicki – muzykolog i organista. Uczeń ks. prof. Jerzego  Pikulika i Marcela Pérèsa. Od przeszło 20 lat zajmuje się polską tradycją chorału, monodii liturgicznej i pieśni nabożnej. W 2013 roku założył zespół Jerycho, z którym realizuje swoją wizję muzyki sakralnej – zakorzenionej w tradycji i atrakcyjnej dla współczesnego słuchacza.

Alina Rotaru – studiowała grę na klawesynie w Niemczech i Holandii. Koncertuje na całym świecie, głównie jako solistka. Od 2006 roku wykłada w Hochschule für Künste w Bremie. Jej solowe nagranie utworów J.P. Sweelincka, J.J. Frobergera i angielskich wirginalistów (Parthenia) zostały wysoko ocenione przez recenzentów i przyniosły jej uznanie publiczności.

Darius Stabinskas – studiował grę na violi da gamba u Roberta Giniego w Scuola Civica di Musica w Mediolanie. Bierze udział w licznych projektach muzycznych na całym świecie. Jest dyrektorem artystycznym zespołu Brevis, a także wileńskiego festiwalu muzyki dawnej Banchetto Musicale.

Jan Kiernicki – studiował grę na lutni u Henryka Kasperczaka w Poznaniu i Andera Damianiego w Rzymie. Koncertuje i nagrywa z zespołem Lúthien Consort, który założył w 2014 roku. Od 2018 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu Katharsis w Poznaniu.

Ansambilis – zespół wokalny z kościoła Miłosierdzia Bożego w Wilnie. Nagrał 3 płyty CD inspirowane litewską muzyką sakralną.


Jerycho: Paweł Szczyciński, Mateusz Grzyb, Maciej Królikowski, Wawrzyniec Dąbrowski, Łukasz Kalisz, Stanisław Szczyciński. Gościnnie: Basia Sobolewska, Małgorzata Izbicka

Ansambilis: Gabija Adamonyte, Milda Adamonyte, Tautvydas Mažeuka, Laurynas Adamonis

Grupa continuo:

Alina Rotaru – klawesyn, pozytyw

Darius Stabinskas – wiolonczela barokowa, viola da gamba

Jan Kiernicki – arcylutnia

Przemysław Pogocki – lutnia, teorba


Program:


1 września, niedziela - 100-lecie poświęcenia Starego Kościoła w Starosielcach

10:30 - Poświęcenie pamiątkowej tablicy

10:30 - Uroczysta Msza Święta z dziękczynnym Te Deum   oprawa muzyczna Schola Gregoriana Sancti Casimiri oraz Karol Jurgielewicz - organy

Piknik na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok i Starosielce

Aula przy ul. Szkolnej 2

13:00 - Spektakl Muzyczny "Dzieci z naszego podwórka" - Słudzy Jej Królewskiej Mości

14:00 - Koncert - Potańcówka przy muzyce Kapeli Miód na serce - aula szkolna

Skwer przy byłym kinie Kolejarz

16:00 - Pokazy ułańskie rekonstruktorów

        

12 września, czwartek

Odpust Najświętszego Imienia Maryi w Starym Kościele w Starosielcach 

17:00 - Uroczysta msza święta odpustowa

Aula przy ul. Szkolnej 2

19:00 - Koncert - "In dedicatione ecclesiae - na poświęcenie  kościoła" Schola Mulierum Sanctae Hedvigis oraz Starosielskie Bractwo Śpiewacze


25 września, środa

100. rocznica otrzymania praw miejskich przez Starosielce 

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Starosielcach

19:00 - Koncert "Bogurodzica" - Bartosz Izbicki, Zespół Muzyki Dawnej "Jerycho"

7 paźdzernika 2019, poniedziałek - zakończenie festiwalu

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Starosielcach

19:00 - Koncert "Cantus Mariales" - Męski Zespół Śpiewaczy - Schola Gregoriana Sancti Casimiri


Wernisaż wystawy "Białostocki Foto-Ikon. Starosielce w stulecie powstania miasta" oraz spacer historyczny "Śladami kolejarskich Starosielc" - 22 września.

Miejsce: ul. Wrocławska 6, ogrodzenie Szkoły Niepublicznej dla Dzieci z Autyzmem BARWA. Wernisaż wystawy - godz. 11.00. Czas trwania spaceru około 2 godz.


Organizator: Fundacja Pro Anima.

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Białegostoku oraz z  Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.


źródło: mat. pras. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE

26 września 2019

źródło: mat. org.źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok