Radio Białystok | Patronaty | Starosielskie Prezentacje - Festiwal Kultury Staropolskiej na 100-lecie Starosielc

Starosielskie Prezentacje - Festiwal Kultury Staropolskiej na 100-lecie Starosielc


Spektakl muzyczny, koncerty, ułańskie pokazy rekonstruktorów - to wydarzenia odbywające się w ramach Starosielskich Prezentacji. Festiwal Kultury Staropolskiej potrwa do 7 października. Wydarzenia te zorganizowano w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą istnienia Starosielc.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Starosielce otrzymały prawa miejskie 25 września 1919 r. 31 sierpnia 1919 r. został poświęcony kościół będący w kolejnych latach pierwszą świątynią parafialną w Starosielcach.

Idea prezentacji artystycznych jest zawarta w nazwie Starosielce, w której pobrzmiewa staropolskość, sielskość i związek z kulturą ludową oraz tradycyjną.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest wolny.Koncert finałowy Starosielskich Prezentacji - Festiwalu Kultury Staropolskiej odbędzie się w poniedziałek, 7 października o 19:00 w kościele św. A. Boboli. Wystąpi znany białostockiej publiczności Męski Zespół Śpiewaczy Schola Gregoriana Sancti Casimiri z najnowszym programem "Cantus Mariales - śpiewy maryjne dawnych wieków (od XIII w.  do XVI w.)". Wstęp Wolny.Tytuł koncertu nawiązuje do maryjnego wezwania pierwszej Starosielskiej Kaplicy oraz do Święta Matki Bożej Różańcowej ustanowionego przez papieża Piusa V na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto 7 października 1571 r.

Repertuar koncertu stanowić będą utwory okresu średniowiecza i wczesnego renesansu, które zabiorą publiczność w muzyczną podróż do czasów, gdy chrześcijańska Europa stanowiła rodzinę narodów zwaną Christianitas. Zjednoczona wspólnymi wartościami, religią i liturgią, systemem społecznym, kulturą i językiem łacińskim.

Obiektem szczególnej czci była w tej wspólnocie otaczana Najświętsza Maryja Panna, której to poświęcano kościoły i całe Państwa. Na jej chwałę tworzono również pieśni, wielogłosowe motety a teksty liturgiczne oprawiano w najnowsze zdobycze kompozycji. Zostaną one zaprezentowane przez białostocki zespół w sposób poinformowany historycznie z wykorzystaniem dawnych instrumentów oraz technik wykonawczych. Będą to m.in. sekwencje z Alienor de Bretagne - Graduału z XIII w., śpiewy z Codeksu Specialnik z 1500 roku z Czech - utwory anonimowe jak i znanych kompozytorów - Piotra z Grudziądza (1392-1480), Guillauma  Dufay'a (1400-1474) oraz Gilles'a Binchois'a (1400-1460).


Program:


1 września, niedziela - 100-lecie poświęcenia Starego Kościoła w Starosielcach

10:30 - Poświęcenie pamiątkowej tablicy

10:30 - Uroczysta Msza Święta z dziękczynnym Te Deum   oprawa muzyczna Schola Gregoriana Sancti Casimiri oraz Karol Jurgielewicz - organy

Piknik na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok i Starosielce

Aula przy ul. Szkolnej 2

13:00 - Spektakl Muzyczny "Dzieci z naszego podwórka" - Słudzy Jej Królewskiej Mości

14:00 - Koncert - Potańcówka przy muzyce Kapeli Miód na serce - aula szkolna

Skwer przy byłym kinie Kolejarz

16:00 - Pokazy ułańskie rekonstruktorów

        

12 września, czwartek

Odpust Najświętszego Imienia Maryi w Starym Kościele w Starosielcach 

17:00 - Uroczysta msza święta odpustowa

Aula przy ul. Szkolnej 2

19:00 - Koncert - "In dedicatione ecclesiae - na poświęcenie  kościoła" Schola Mulierum Sanctae Hedvigis oraz Starosielskie Bractwo Śpiewacze


25 września, środa

100. rocznica otrzymania praw miejskich przez Starosielce 

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Starosielcach

19:00 - Koncert "Bogurodzica" - Bartosz Izbicki, Zespół Muzyki Dawnej "Jerycho"

7 paźdzernika 2019, poniedziałek - zakończenie festiwalu

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Starosielcach

19:00 - Koncert "Cantus Mariales" - Męski Zespół Śpiewaczy - Schola Gregoriana Sancti Casimiri


Wernisaż wystawy "Białostocki Foto-Ikon. Starosielce w stulecie powstania miasta" oraz spacer historyczny "Śladami kolejarskich Starosielc" - 22 września.

Miejsce: ul. Wrocławska 6, ogrodzenie Szkoły Niepublicznej dla Dzieci z Autyzmem BARWA. Wernisaż wystawy - godz. 11.00. Czas trwania spaceru około 2 godz.


Organizator: Fundacja Pro Anima.

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Białegostoku oraz z  Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.


źródło: mat. pras. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok