Radio Białystok | Patronaty | "Dziadek do orzechów" w OiFP

"Dziadek do orzechów" w OiFP


Balet "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego to baśń przedstawiająca świat dziecięcych zabaw i marzeń, najczęściej wystawiana w czasie świąt Bożego Narodzenia. W grudniu tradycyjnie już obejrzymy ją na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej, tym razem w wykonaniu artystów Baletu Opery Kijowskiej.

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.

Wieczór wigilijny w małym niemieckim miasteczku w połowie XIX w. Trwają przygotowania do bożonarodzeniowego przyjęcia. W salonie znajduje się pięknie ubrana choinka, a pod nią prezenty. Wśród nich Dziadek do Orzechów, który nie budzi zachwytu wśród dzieci i dorosłych.

Tylko mała Masza jest nim zauroczona. Przytulając Dziadka do Orzechów, zasypia w fotelu. We śnie widzi pokojówki, matkę, babcię i dziadka w dziwnych przebraniach. Zza choinki wychodzą myszy, Masza dorośleje a zabawka ożywa. Dziadek do Orzechów dowodzi zabawkowymi żołnierzami, walcząc z myszami. Wojsko używa armaty i z pomocą Maszy, zwyciężają myszy.

Dziadek do Orzechów zamienia się w Księcia, a Masza w Księżniczkę. Razem podążają do Krainy Słodyczy. W cukierkowym świecie wszystko cudownie i słodko pachnie, wszyscy są weseli. W poszczególnych scenach balet wykonuje tańce charakterystyczne: Taniec wieszczki cukrowej, Taniec hiszpański, Taniec arabski, Taniec chiński, Trepak (Taniec rosyjski), Taniec pasterski. Suitę zamyka Walc kwiatów. Zachwycona Masza w końcu jednak budzi się w fotelu z zabawką w ramionach.

 

Balet "DZIADEK DO ORZECHÓW"

Duża scena OiFP | ul. Odeska 1

5 grudnia, godz. 11:00

6 grudnia, godz. 11:00, godz. 19:00

7 grudnia, godz. 14:00, godz. 19:00

8 grudnia, godz. 14:00, godz. 18:00

 

Muzyka: Piotr Czajkowski

Libretto: Marius Petipa i Iwan Wsiewołożski (wg wersji A. Dumasa baśni "Dziadek do orzechów i Król Myszy" E.T.A. Hoffmanna)

Oryginalna choreografia: Marius Petipa i Lew Iwanow

 

Twórcy: Dyrektor Baletu Opery Kijowskiej Alexandr Stoyanov

 

Artyści: Balet Opery Kijowskiej

 

źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krewDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok