Radio Białystok | Patronaty | Koncert symfoniczny "Z oddali" w OiFP

Koncert symfoniczny "Z oddali" w OiFP


"Lontano" w języku włoskim znaczy "z oddali" i stąd wzięła się nazwa zespołu, który przybliża nam muzykę mało znaną i rzadko grywaną, spoza głównego nurtu.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Trio fortepianowe Lontano powstało w 2009 r. Pomysłodawcami założenia zespołu byli muzycy pochodzący z południa Polski, ale rodzinnie i zawodowo związani z Białymstokiem: Anna Kamińska (fortepian), Paweł Polak (skrzypce) oraz Grzegorz Vytlacil (wiolonczela). Są absolwentami polskich uczelni, gdzie kształcili się pod kierunkiem wybitnych pedagogów: prof. J. Skramlika, prof. W. Raczkiewicza, prof. A. Zielińskiego.KONCERT SYMFONICZNY "Z ODDALI"

PIĄTEK, 17 STYCZNIA, GODZ. 19:00

Sala koncertowa OiFP ul. Podleśna 2Muzycy doskonalili swoje umiejętności na studiach podyplomowych, kursach muzycznych i stypendiach naukowych u takich artystów jak: R. Baldini, M. Keser, A. Grudzień, R. Szreder, B. Bryła, Ch. Wyneken, S. Yaroshevich, M. Catania.

Członkowie tria poza wspólną grą prowadzą też ożywioną działalność artystyczną i pedagogiczną. Koncertują jako soliści i kameraliści wraz z innymi zespołami w kraju i za granicą, m.in. w Kijowie na Chamber Music Session, współpracując z takimi artystami jak K. Kenner czy P.  Silverthorne, występując podczas cyklu koncertów kameralnych w Białymstoku i Bielsku-Białej z L. Stawarz, na Festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu oraz Rzeszowie czy w ramach cyklu "Muzyka w Starym Kościele" w Białymstoku.

Trio fortepianowe Lontano posiada w repertuarze utwory kompozytorów różnych epok i krajów, jednak szczególnym zainteresowaniem darzą literaturę polskich kompozytorów muzyki kameralnej – L. Różyckiego, G. Fitelberga, F. Chopina. W 2017 r. zespół wydał pierwszy album, zawierający nagrania Rapsodii d-moll op. 33 L. Różyckiego oraz Tria fortepianowego f-moll op. 10 G. Fitelberga.

Podczas piątkowego wieczoru wykonają utwory, które rzadko usłyszeć możemy na salach koncertowych. Wszyscy znają wielkie symfonie Mahlera, a przecież tworzył on równie piękne utwory kameralne, jak choćby Kwartet fortepianowy a-moll, napisany kompozytora w wieku 17 lat. Twórczość Władysława Żeleńskiego, ojca Tadeusza Boya-Żeleńskiego, została w dużym stopniu zapomniana. Większość wydań jego dzieł jest dziś trudno dostępna, wiele utworów zaginęło, współczesne wznowienia tych zachowanych są rzadkością, a przecież był jednym z głównych przedstawicieli polskiego neoromantyzmu w muzyce, najwybitniejszym po Moniuszce twórcą oper i pieśni. Jego Kwartet fortepianowy c-moll wyróżnia znakomicie poprowadzona narracja i urzekające pomysły melodyczne, jak choćby powolna Romanza.

Kwartet fortepianowy e-moll Fibicha, jednego z członków czeskiej szkoły narodowej, który tworzył głównie opery i melodramaty, urzekła podlaskich kameralistów niezwykłą melodyjnością. Prawdopodobnie będzie to prawykonanie utworu na podlaskiej scenie. Triu towarzyszyć będzie altowiolista Adrian Stanciu, zdobywca wielu nagród jako solista i altowiolista kwartetu smyczkowego; do najważniejszych należą:  Międzynarodowy Konkurs "George Georgescu" (Rumunia) 2003 -

I miejsce oraz 2004 – I miejsce, Nagroda Albana  Berga, Nagroda Kreneka oraz Nagroda Artis w konkursie "isa-Wettbewerb" w Reichenau (Austria), "Grand Prix" Festiwalu „Aix-en-Provence" 2012 (Francja), I miejsce w Konkursie "Windisch" 2014 w Wiedniu (Austria), II miejsce i Nagroda Publiczności "Peter Druce" oraz Nagroda "Musica Viva Australia" w międzynarodowym konkursie "Melbourne International Chamber Music Competition" 2015 (Australia).

 

Artyści:

ADRIAN STANCIU altówka

TRIO LONTANO:

ANNA KAMIŃSKA fortepian

PAWEŁ POLAK skrzypce

GRZEGORZ VYTLACIL wiolonczela

 

Program:

GUSTAV MAHLER (1860-1911)

Kwartet fortepianowy a-moll

 

ZDENĚK FIBICH (1850-1900)

Kwartet fortepianowy e-moll op. 11

Allegro moderato

Thema con variazioni

Allegro energico

 

WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI (1837-1921)

Kwartet fortepianowy c-moll op. 61

Allegro

Romanza. Andante

Rondo. Intermezzo

Allegro

 

źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Do pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok