Radio Białystok | Patronaty | 2. Bieg Pamięci Sybiru

2. Bieg Pamięci Sybiru


Blisko tysiąc osób upamiętni 80. rocznicę pierwszych deportacji Polaków na Sybir.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Rekonstruktorzy, aktorzy, efekty dźwiękowe i świetlne. W sobotę, 8 lutego, w 80. rocznicę pierwszych deportacji Polaków na Sybir, Muzeum Pamięci Sybiru, we współpracy z Fundacją Białystok Biega, organizuje 2. Bieg Pamięci Sybiru.

Podczas czterech masowych deportacji przeprowadzonych w latach 1940-1941 na Syberię i do Kazachstanu wywieziono kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i okolic. Niemal co piąty białostoczanin musiał opuścić swoje mieszkanie, kamienicę, podwórko, miasto... swój dom. Niemal każda rodzina została, bezpośrednio bądź pośrednio, dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Skutkiem deportacji i lat wojny były ogromne straty demograficzne, które doprowadziły do gospodarczego i kulturowego upadku miasta.


Tysiąc osób na starcie 2. Biegu Pamięci Sybiru

Pierwsza edycja wydarzenia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko zapalonych biegaczy, lecz także osób, które biorąc udział w biegu, chciały uczcić pamięć o deportowanych. Pakiety startowe wyprzedały się błyskawiczne, a na starcie stanęło blisko 800 osób. Również w tym roku zainteresowanie biegiem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, dlatego pula miejsc została zwiększona do tysiąca.

 

Druga edycja w nowej odsłonie

Tegoroczna formuła została rozbudowana o dodatkowy Bieg Dzienny, który rozpocznie się 8 lutego o 10:00 na placu przed Pałacem Branickich. Tam, na uczestników czekać będą rekonstruktorzy, dzięki którym biegacze będą mogli przenieść się w czasie i zapoznać z wydarzeniami sprzed 80 lat. Dwukilometrowa trasa prowadzić będzie z centrum Białegostoku do nowej siedziby Muzeum Pamięci Sybiru znajdującej się przy ul. Węglowej 1. Po dotarciu do mety, biegacze będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć Muzeum "od środka". Udział w biegu dziennym jest bezpłatny.

Z kolei druga część wydarzenia - bieg na dystansie ok. 5 km - rozpocznie się o 17:00, tuż po zmroku. Trasa biegu prowadzić będzie przez zakamarki Lasu Pietrasze. Jej fragmenty będą wąskie, momentami pagórkowate, osłonięte gęstwiną drzew, która pozwoli jeszcze bardziej wydarzeń sprzed 80 lat. Rekonstruktorzy, aktorzy, efekty dźwiękowe i świetlne na trasie sprawią, że pozostanie on w pamięci uczestników na długo.

Miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie - Las Pietrasze - zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ las ten leży niecały kilometr od dworca, z którego w 1940 roku odprawiane były pierwsze pociągi na Wschód.


Inscenizacje historyczne

Zarówno podczas Biegu Dziennego, jak i Nocnego na uczestników czekać będą inscenizacje z udziałem rekonstruktorów. W przypadku Biegu Dziennego rekonstruktorzy pojawią się już na starcie. Z kolei Bieg Nocny to siedem punktów z inscenizacjami, aktorami, efektami świetlnymi i dźwiękowymi. Biegacze wszystkie punkty zobaczą dopiero po usłyszeniu sygnału startowego, podczas pokonywania kolejnych etapów trasy. Wszystko po to, by bieg stał się zapadającym w pamięć doświadczeniem, zmuszającym do refleksji.


Symbolika Biegu

Na medalu, który otrzymają uczestnicy 2. Biegu Pamięci Sybiru, możemy zobaczyć wiele elementów nawiązujących swoją symboliką do tematyki syberyjskiej. Tory to symbol wywózki na nieludzką ziemię. Między inny z białostockiego Dworca Poleskiego w latach 1940-1941 i w 1944 roku odchodziły transporty deportowanych na Wschód.

Jeżeli chodzi o niezapominajkę, kwiat ten symbolizuje pamięć oraz pożegnanie. W przypadku Biegu Pamięci Sybiru niezapominajka przywołuje pamięć o pierwszej masowej wywózce na Sybir. Na medalu widnieje również fragment drutu kolczastego kojarzącego się wprost z przetrzymywanie, więzieniem i obozami pracy, do których trafiali deportowani.

Zupełnie nowym elementem jest nazwa miejscowości, bezpośredniej destynacji transportów m.in. z Białegostoku. Na medalu 2. Biegu Pamięci Sybiru znalazł się Archangielsk, oddalony o 1600 km od Białegostoku, gdzie już w 1940 roku trafiły pierwsze transporty z Polakami zsyłanymi w głąb ZSRS.

Przedział dat 1940-2020 również nie jest przypadkowy. 10 lutego, dokładnie 80 lat temu miała miejsce pierwsza masowa wywózka na Sybir.

Oprócz medalu biegacze otrzymają również specjalny informator biegowy, w którym znajdą m.in. szczegółowe informacje dotyczące spraw organizacyjnych, a także informacje dotyczące Muzeum Pamięci Sybiru i wydarzeń sprzed 80 lat.


Informacje o biegu: 

bialystokbiega.pl/biegpamiecisybiru

facebook.com/events


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Do pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok