Radio Białystok | Patronaty | Wystawa "Przemienienie" - Jerzy Nowosielski i Leon Tarasewicz

Wystawa "Przemienienie" - Jerzy Nowosielski i Leon Tarasewicz


Fundacja Villa Sokrates i Muzeum Ikon w Supraślu zapraszają na wystawę PRZEMIENIENIE | JERZY NOWOSIELSKI, LEON TARASEWICZ.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.Wernisaż odbędzie się w sobotę, 22 sierpnia o godz. 16:00. W dniu wernisażu wystawa zostanie udostępniona w godzinach 16:00-21:00.

Wejście na wystawę będzie się odbywało z uwzględnieniem zaleceń przeciwpandemicznych: obowiązują maseczki oraz zachowanie bezpiecznego dystansu między zwiedzającymi.

Wystawa czasowa będzie dostępna bez dodatkowych opłat w ramach zwiedzania ekspozycji stałej w Muzeum Ikon w Supraślu w dniach 22 sierpnia - 5 grudnia 2020 roku.Zamysł wystawy opiera się na zaprezentowaniu Ikony "Przemienienia" na Górze Tabor z marca 1961 roku autorstwa Jerzego Nowosielskiego (olej na płótnie, zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ikona znajduje się w użyczeniu w Muzeum Ikon) w relacji z koncepcją "site-specific" przygotowaną przez Leona Tarasewicza.

Termin wernisażu jest bardzo symboliczny, ponieważ odbędzie po najważniejszym w obrzędowości prawosławnej na Podlasiu święcie Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce (Przemienienie Pańskie przypada w Kościele Prawosławnym w środę 19 sierpnia).

To szczególne miejsce było miejscem pierwszego spotkania artystów: Tarasewicza - ucznia i Nowosielskiego - mistrza podczas trwającego letniego obozu ikonograficznego dla młodzieży. Spotkanie na Grabarce stało się impulsem do kolejnych spotkań. Rozmowy z mistrzem stawały się wyznacznikiem w podejściu do prawosławia, w rozumieniu zagadnień teologicznych i filozoficznych, miały wpływ na kształtowanie się spojrzenia na malarstwo, na sztukę. Czas początku relacji obu artystów - stanie się symbolicznie czasem rozstania. Supraśl, a właściwie monaster supraski jako miejsce prezentacji, jest istotne nie tylko w aspekcie historii prawosławia na Podlasiu, ale również stanowi ważny aspekt w duchowości obu artystów.

W trakcie trwania ekspozycji zostanie przygotowana publikacja zawierająca teksty krytyków i teoretyków sztuki omawiające kluczowe zagadnienia twórczości artystów oraz dokumentacja fotograficzna z prezentowanej wystawy (teksty będą w trzech językach: polskim, angielskim i białoruskim). Publikacja będzie rozpowszechniana bezpłatnie podczas finisażu wystawy.


Organizator: Fundacja Villa Sokrates, Muzeum Ikon w Supraślu, Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Partner: Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok