Radio Białystok | Patronaty | "I Symfonia D-dur" Gounoda po raz pierwszy w Białymstoku - koncert w OiFP

"I Symfonia D-dur" Gounoda po raz pierwszy w Białymstoku - koncert w OiFP


W 2021 roku Opera i Filharmonia zaprasza na koncertowe piątki symfoniczne lub kameralne, w których, przynajmniej na razie, uczestniczyć można online.

Marcin Zdunik, fot. Klaudyna Schubert, źródło: mat. pras. OiFP
Marcin Zdunik, fot. Klaudyna Schubert, źródło: mat. pras. OiFP

W piątek, 15 stycznia Orkiestra OiFP pod batutą maestro Jacka Rogali wykona I Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna oraz - po raz pierwszy w Białymstoku - I Symfonię D-dur Charlesa Gounoda.

Wirtuozerski Koncert wiolonczelowy C-dur Haydn zadedykował swojemu synowi chrzestnemu, Josephowi Weiglowi, dziś nieco zapomnianemu kompozytorowi i dyrygentowi, który m.in. asystował Mozartowi przy premierze "Czarodziejskiego fletu".

Koncert wymaga od wiolonczelisty niezwykłej wirtuozerii. Z podlaskimi symfonikami zagra Marcin Zdunik (ur. 1987), wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych wiolonczelista, solista i kameralista. W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie; w 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) zwyciężając i zdobywając tytuł New Talent 2008.

W 2009 roku ukazała się jego debiutancka płyta, zrealizowana z udziałem Orkiestry Kameralnej Wratislavia, pod kierownictwem Jana Staniendy, zawierająca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych J. Haydna - za płytę tę Zdunik otrzymał nagrodę Fryderyk 2010.

Gounoda wymieniamy dziś głównie jako kompozytora operowego oraz autora pieśni Ave Maria, opartej na Preludium C-dur J. S. Bacha, tymczasem w połowie lat 50. XIX wieku skomponował dwie symfonie, w tym I Symfonię D-dur, pełną śladów fascynacji muzyką Mendelssohna, klasyczną w strukturze, pogodną w nastroju. Już w roku powstania (1855) stała się ona inspiracją dla Georgesa Bizeta, wówczas 17-letniego ucznia Gounoda, do skomponowania Symfonii C-dur.

Koncert poprowadzi maestro Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji "3 dla 13" Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu "3 dla 13" w 2009 roku zdobyła Fryderyki w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

 


KONCERT SYMFONICZNY

Piątek, 15 stycznia o godz.19.00, YouTube OiFPArtyści

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Jacek Rogala - dyrygent

Marcin Zdunik - wiolonczela

 

Program

Joseph Haydn (1732-1809) – I Koncert wiolonczelowy C-dur  Hob. VIIb:1

1. Moderato

2. Adagio

3. Finale: Allegro molto

 

Charles Gounod (1818-1893) - I Symfonia D-dur (pierwsze wykonanie w Białymstoku)

1. Allegro molto

2. Allegretto moderato

3. Scherzo: Non troppo presto

4. Finale: Adagi - Allegro vivace


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok